Prelistaj: Enciklopedija bola
Slični tekstovi
Klinika za bol
Blokade (infiltracije) Pod blokadama se podrazumeva ubrizgavanje odgovarajućeg leka direktno u nerv ili njegovu neposrednu okolinu u cilju presecanja bola. Efekat blokade je privremen - u zavisnosti od sredstva koje se kor... Više
Blokade perifernih nerava Blokade perifernih nerava su jedan od načina lečenja neuralgija (bolova uzrokovanih direktnim oštećenjem nerava) i kompresivnih neuropatija (uklještenja perifernih nerava). U zahvaćeni nerv ili ... Više
Lekovi
Benzodiazepini Indikacija (upotrebavlja se za): Koriste se kao pomoćni lekovi u lečenju bola i mišićnog spazma (grčenja mišića). Inače, lekovi se primarno koriste za lečenje anksioznosti, nesanice, konvulz... Više
- Tramadol
Indikacija (upotrebavlja se za):
Umereni do jaki bolovi.
Pojedinačna doza:
Oralna primena: 50-200 mg
IM injekcija (injekcija u mišić): 100 mg
Maksimalna dnevna doza:
400 mg
Najčešća... Više
Bolovi u leđima
Postavljeno | May 15, 2011 | 2 komentara

Zanima te ova tema? Postavi pitanje našem stručnjaku
Oko 80% odraslih najmanje jednom u životu ima bol u leđima. To je drugi najčešći razlog zbog kojeg se pacijenti javljaju lekaru. Bol u leđima je najčešći uzrok radne nesposobnosti osoba starijih od 45 godina, a na njega se „poziva“ oko 15% svih bolovanja u modernom društvu.
Kod čak 85% pacijenata se ne otkriva specifično oboljenje kao razlog za bol u leđima. U najvećem broju slučajeva, prognoza je dobra, odnosno bol prolazi bez ili uz minimalno lečenje. Samo oko 1% pacijenata ima i radikularni bol (bol u nozi, bol koji se širi u ekstremitete), a kod 1-3% pacijenta možemo primetiti lumbalnu diskus herniju.
U oko 90% slučajeva, bol u leđima prolazi u periodu do mesec dana, čak i bez terapije. Preporučuje se mirovanje od svega nekoliko dana i što brže vraćanje normalnom životu i radu.
Zašto nastaje bol?
Slabinski (lumbalni) deo kičmenog stuba nosi najveću težinu tela, te je najpodložniji oštećenjima (degeneraciji). Degeneracija počinje u diskusima, pločicama smeštenim između pršljenskih tela, koje imaju ulogu šok absorbera – upijaju mikrotraume kojima je kičmeni stub izložen pri svakodnevnim aktivnostima. Donekle ih, prema funkciji, možemo uporediti sa amortizerima na modernim automobilima.
Degenerisani diskusi lakše “izleću” iz svojih ležišta u međupršljenskim prostorima (lumbalna diskus hernija), a tako slabi i njihova zaštitna uloga. Na taj način, koštani delovi kičmenog stuba postaju izloženiji traumama, usled čega dolazi i do degeneracije međupršljenskih zglobova i veza (ligamenata), kada nastaje lumbalna spondiloza (degenerativna bolest slabinske kičme).

Bol u leđima uglavnom prolazi u periodu do mesec dana, čak i bez terapije
Proces je najizraženiji na najopterećenijim, donjim slabinskim (lumbalnim) pršljenovima, četvrtom (L4) i petom (L5). Što je čovek stariji, degenerativni proces na slabinskoj kičmi je izraženiji, premda na njega utiču i drugi faktori, kao što su urođena sklonost i/ili opterećenost kičme u toku života (specifični, teški fizički poslovi i sl).
Drugi uzroci bolova
Bol u leđima mišićnog porekla nastaje kao posledica naglog istezanja ili hroničnog zamora leđnih mišića. Neretko, i bol kod lumbalne diskus hernije ili druge degenerativne bolesti slabinske kičme, izaziva odbrambeno grčenje (spazam) leđnih mišića, što je jedan od razloga mišićnog bola u leđima.
Otprilike četvrtina pacijenata ima bolove i nakon operacije na lumbalnoj kičmi. Ovi se bolovi smatraju posebnim kliničkim entitetom i nazivaju stanje nakon neuspele operacije leđa (failed back surgery sindrome).
Posebna vrsta bola u donjem delu leđa je i kokcigodinija – bol u trtičnoj kosti, koji nastaje spontano ili kao posledica preloma ove kosti.
Povrede, tumori i zapaljenski procesi slabinske kičme, pored ostalog, praćeni su i bolom u leđima i nogama.
Komentari
Morate biti prijavljeni da biste postavljali komentare.
cao svima.ne znam kako da pocnem posto mi je muka vise od bola.moj bol se nalazi u donjem delu ledja na levoj strani iznad karlice!traje vise od god dana,a bas juce sam odradio MR ledja,stomaka i karlice!rezultati su svi cisti!posle saznanja rezultata nisam znao dal da se radujem ili da placem posto nism nasao uzrok bola!ako neko ima slican problem ili ako neko moze da me uputi kome da se obratim stvarno bih mu bio neizmerno zahvalan!!!pozz svima
Bol.rs Reply:
January 22nd, 2013 at 13:38
Postavite pitanje nekom od naših stručnjaka na adresi: http://www.bol.rs/pitajte-strucnjaka