Prelistaj: Enciklopedija bola
Slični tekstovi
Klinika za bol
Blokade (infiltracije) Pod blokadama se podrazumeva ubrizgavanje odgovarajućeg leka direktno u nerv ili njegovu neposrednu okolinu u cilju presecanja bola. Efekat blokade je privremen - u zavisnosti od sredstva koje se kor... Više
Epiduralna injekcija Epiduralna injekcija je jedan od načina lečenja bola u leđima praćenog radikularnim bolom (bol koji se prenosi u nogu). U kičmeni kanal se ubrizgava odgovarajući rastvor, koji se raspoređuje ok... Više
Lekovi
- Meloksikam (meloxicam)
Indikacija (upotrebavlja se za):
Blagi do umereni bolovi.
Pojedinačna doza:
7,5 mg
Maksimalna dnevna doza:
15 mg
Najčešća neželjena dejstva:
Vrtoglavica, alergijske reakcije, pro... Više
- Paroksetin (paroxetine)
Indikacija (upotrebavlja se za):
Hronični bolovi, posebno ako su udruženi sa deperesivnim stanjem (sniženjem osnovnog rasploženja) i paničnim reakcijama.
Pojedinačna doza:
10-20 mg
Maksimalna ... Više
Gornja laringealna neuralgija
Postavljeno | May 15, 2011 | Nema komentara

Zanima te ova tema? Postavi pitanje našem stručnjaku
Gornja laringealna neuralgija se manifestuje jakim bolom u grkljanu, nalik “strujnom udaru”, koji se javlja u napadima trajanaja od nekoliko svega sekundi do nekoliko minuta, sa potpuno bezbolnim intervalima između napada.
Bol je lokalizovan u predelu grkljanske hrskavice (Adamava jabučica) i prenosi se u nos, prema uglu donje vilice, a ponekad i na uho. U nekim slučajevima bol zrači (prenosi se) prema gornjem delu grudnog koša. Napad se može izazvati dodirom u predelu grkljana, govorom, zevanjem i kašljanjem.
Ova neuralgija nastaje u inervacionom područiju gornjeg laringealnog (grkljanskog) nerva. Međutim, postoje mišljenja da je najčešće posledica vaskularne ili druge kompresije (pritiskanja od strane arterije i sl.) na nervus vagus u zadnjoj lobanjskoj jami, na mestu njegovog nastanka iz moždanog stabla (gornji laringealni nerv je grana nervusa vagusa). Zato se zove i vagalna neuralgija.
Gornja laringealna, ili vagalna neuralgija, može biti udružena sa glosofaringealnom neuralgijom. Dijagnoza se postavlja na osnovu karakteristične kliničke slike.
Lečenje
Medikamentozna terapija podrazumeva preventivnu primenu carbamazepina ili nekih drugih antiepileptika (gabapentnin, phynitoin).
Kod nemogućnosti medikamentozne kontrole bola, pristupa se hirurgiji bola. Dobri rezultati se postižu zadnjelobanjskom eksploracijom i mikrovaskularnom dekompresijom (odvajanjem, odmicanjem arterije od nerva) ili delimičnim presecanjem nerva vagusa.
Od pomoći je i blokada gornjeg laringealnog nerva, koja dovodi do prekida bolova.
Komentari
Morate biti prijavljeni da biste postavljali komentare.