Prelistaj: Enciklopedija bola
Slični tekstovi
Klinika za bol
Epiduralna injekcija Epiduralna injekcija je jedan od načina lečenja bola u leđima praćenog radikularnim bolom (bol koji se prenosi u nogu). U kičmeni kanal se ubrizgava odgovarajući rastvor, koji se raspoređuje ok... Više
Infiltracija mišićnih trigger tačaka Miofascijalni sindrom, dubok, tup i stalan bol u mišiću, karakterišu mišićne trigger tačke, stvrdnuti delovi mišiča koji stvaraju bol. Ove tačke se mogu lako napipati preko kože i upravo na... Više
Lekovi
Obični analgetici Obični (neopijatni) analgetici se koriste za kontrolu bolova umerene jačine. Upotrebljavaju se u obliku tableta, supozitorija i injekcija za intramuskularnu ili intravenoznu primenu (ubrizgavaju se ... Više
- Amitrptilin (amitriptyline)
Indikacija (upotrebavlja se za):
Hronični bolovi, posebno ako su udruženi sa depresivnim stanjem (sniženjem osnovnog rasploženja)
Pojedinačna doza:
10-25 mg
Maksimalna dnevna doza:
150 m... Više
Sindrom tunela ručja (carpal tunnel syndroma)
Postavljeno | May 22, 2011 | Nema komentara

Zanima te ova tema? Postavi pitanje našem stručnjaku
Sindrom tunela ručja čine bol, trnjenje i smanjenje senzibiliteta (osećaja) u predelu spoljašnje strane šake, kažiprsta i srednjeg prsta. Bol je stalan, povremeno se pojačava, može da zrači (širi se) u podlakticu i pojačava se noću.
U izraženijim slučajevima ovog sindroma, dolazi i do slabosti mišića šake oživčenim od strane nerva medijanusa, te se javljaju i oslabljen stisak šake, nespretnost pri obavljanju finijih pokreta, ispadanje predmeta iz ruke itd.
Koren šake čini osam malih, međusobno povezanih kostiju. One zajedno grade široki žleb u predelu korena šake sa strane dlana. Široka opna (fascija) pripojena na ivicama ovog žleba, pretvara ga u tunel ručja (carpal tunnel).
Kroz ovaj tunel iz nadlaktice u šaku prolaze tetive mišića, krvni sudovi i središnji živac ruke (nervus medianus). Dešava se da nerv medijanus bude uklješten u karpalnom tunelu. Najčešći uzrok je zadebljavanje poprečne opne (fascije), koje može nastati usled ponavljanih povreda ili metaboličkih poremećaja u sklopu različitih oboljenja (reumatska oboljenja, hronična bubrežna slabost).
Sindrom tunela ručja je najčešća od svih kompresivnih neuropatija (oštećenja nerava usled uklještenja).
Lečenje
Lečenje je u blažim slučajevima konzervativno (obični analgetici, NSAIL, fizikalna terapija), ili se svodi blokadu nerva kortikosteroidnim rastvorom. U težim slučajevima se radi hirurška intervencija – presecanje poprečne veze ručja i oslabađanje uklještenog nerva.
Komentari
Morate biti prijavljeni da biste postavljali komentare.