Bol u stopalima može biti veoma neprijatan i otežavati svakodnevne aktivnosti kao što su hodanje ili trčanje. Postoji mnogo različitih uzroka bolova u stopalima, od trivijalnih problema sa tabanom do ozbiljnijih zdravstvenih stanja kao što su artritis ili dijabetes.
U ovom članku ćemo pogledati deset najčešćih uzroka bolova u stopalima i pružiti neke moguće načine za lečenje ili ublažavanje simptoma.
Nedostatak oslonca u cipelama: Ako nose cipele sa lošom potporom ili sa povećanim opterećenjem na određenim delovima stopala, može doći do bolova u stopalu. Cipele sa dobrom ortopedskom podrškom i udobnim ulošcima će pomoći.
- Pretvrda obuća: Ako imate obuću koja nije dovoljno mekana, može preopteretiti određene delove stopala, što može dovesti do bola. U takvim slučajevima pomoći će ortopedski ulošci ili mekše cipele.
- Pretvrd đon: Ako imate previše tvrd đon na obući, može doći do preopterećenja određenih dijelova stopala, što može dovesti do bolova. U takvim slučajevima pomoći će ortopedski ulošci ili cipele s mekšom đonom.
- Povrede stopala: Povrede stopala, kao što su uganuća ili prelomi, takođe mogu izazvati bol u stopalu. U takvim slučajevima potrebna je medicinska intervencija i lečenje, uključujući imobilizaciju i eventualnu operaciju.
- Artritis: Artritis je inflamatorna bolest zglobova koja se takođe može javiti u stopalima. Simptomi uključuju bol i otok u zahvaćenim zglobovima, a leči se lekovima protiv bolova i upale i fizioterapijom. Često je uzrok bolova u stopalima.
- Plantarni fasciitis: Plantarni fasciitis je bolest u kojoj postoji upala plantarne fascije, tetive koja povezuje petu sa prstima. Simptomi uključuju bol u donjem delu stopala, posebno ujutru ili posle dužeg stajanja, a leči se fizioterapijom, umetcima za cipele i eventualno lekovima protiv bolova.
- Tendinitis: Tendinitis je zapaljenje tetive, a jedno od najčešćih mesta za pojavu tendinitisa je dno stopala. Simptomi uključuju bol u dnu stopala, otok i osetljivost na dodir. Tendinitis se leči fizioterapijom, lekovima protiv bolova i upale i pauzom od aktivnosti koje izazivaju bol.
- Dijabetes: Dijabetes može izazvati bol u stopalima zbog oštećenja nervnih vlakana i krvnih sudova u stopalima. Osobe sa dijabetesom treba da obrate posebnu pažnju na negu stopala i redovno proveravaju stopala kako bi sprečili moguće povrede i infekcije.
- Neravna površina: Dugotrajno stajanje ili hodanje po neravnim površinama može dovesti do bolova u stopalima. Preporučuje se upotreba cipela sa dobrom podrškom i udobnim ulošcima kako bi se smanjilo opterećenje stopala.
- Prekomerni stres: Preterani stres na stopalima, kao što je dugotrajno trčanje ili skakanje, takođe može izazvati bol. Prilikom ovih aktivnosti potrebno je obratiti pažnju na pravilnu tehniku i obezbediti dobru potporu cipelama i ulošcima.
- Kožne bolesti: Kožne bolesti kao što su psorijaza ili ekcem mogu izazvati bol u stopalima zbog svraba i upale. Lečenje uključuje upotrebu antiinflamatornih lekova i lekova protiv svraba i negu kože.
Ako patite od bola u stopalima, preporučuje se da posetite lekara kako biste utvrdili tačan uzrok i propisali odgovarajući tretman. Međutim, postoji nekoliko jednostavnih koraka koje možete preduzeti da biste ublažili simptome, kao što je nošenje udobnih cipela i ortozea i pauza u aktivnostima koje izazivaju bol. Takođe je važno redovno proveravati stopala kako biste sprečili moguće povrede i infekcije.
Poštovani,
osjećam bol čitavom površinom stopala, i to na obe noge. Najintenzivniji je nakon odmaranja, dovoljno je 15ak minuta, i kada počnem hodati ili samo stajati bol se pojačava.
Prošle godine sam imao petni trn u desnoj nozi i to sam riješio terapijama (interferentna struja, ultrazvuk). Prije nepuna dva mjeseca sam u neugodnom doskoku na lijevu petu osjetio prodoran bol. Rtg snimak je pokazao petni trn. 25 dana terapija ( int.struje, magnet, parafin i pasivne vježbe). Od hoda sa štakama došao sam do toga da samostalno hodam, ali je ostao taj jak bol u oba stopala, čitavom površinom, ujutru kada ustanem iz kreveta i toku dana nakon svakog manjeg odmora. Fizijatar je prekinuo terapije jer smo vratili funkciju stopala.
Poštovani,
Bol u celom stopalu, naročito posle odmora, može biti znak plantarnog fasciitisa, koji je često povezan sa petnim trnom. Ovaj bol je obično najintenzivniji pri prvom koraku nakon odmora. Terapije koje ste koristili su pomogle u poboljšanju funkcije, ali je važno nastaviti sa vežbama istezanja i nošenjem odgovarajuće obuće koja podržava stopala. Ako bol ne prolazi, preporučujem da se ponovo posavetujete sa fizijatrom ili ortopedom za dalji tretman. Ono što Vam mogu još preporučiti je da se naoružate strpljenjem jer oporavak zna nekada baš da potraje.
Srdačno,
Vaš web lekar dr A. Ilić
Napomena: Odgovori na pitanja u odeljku KOMENTARI su samo informativnog tipa. Svaki pacijent je poseban i jedino lekar koji vodi pacijenta može dati precizan savet i preporuku.
Doktore ja imam problem, sa prednjim delom prsiju od noge. I to ispod prsiju prema tabanu kso da imam zadebljanje ili zategnutost, nemam bol imam osecaj kao da imam jastucice. Odgovarami hodanje bos
Poštovani,
Iz vašeg opisa, moguće je da se radi o stanju koje se naziva metatarzalgija, gde se pojavljuje osećaj nelagodnosti, zadebljanja ili pritiska u prednjem delu stopala, često ispod prstiju. Ovo stanje može nastati usled različitih faktora kao što su nošenje neodgovarajuće obuće, povećan pritisak na stopalo tokom aktivnosti, ili zbog zadebljanja kože (kao što su kurje oči).
To što vam hodanje bosim nogama prija može biti znak da je pritisak na stopalo uzrok nelagodnosti. Preporučujem da nosite udobnu obuću sa dobrim amortizacijskim svojstvima i možda koristite uloške za cipele koji pružaju podršku prednjem delu stopala.
Ako se nelagodnost nastavi ili pogorša, bilo bi korisno da se obratite lekaru ili specijalisti ortopedu radi detaljnije evaluacije i saveta o daljim koracima.
Želim vam brzo olakšanje!
Pozdrav,
Vaš web lekar Dr A. Ilić
NAPOMENA: Odgovori na pitanja u odeljku KOMENTARI su samo informativnog tipa. Svaki pacijent je poseban i jedino lekar koji vodi pacijenta može dati precizan savet i preporuku.
Pozdrav doktore!
Imam bolove u stopalu,bolovi su sa jednog pa onda prodje pa na drugi,pa tako na dlanu i laktovi u prevodu bol se pojavi pa ode iz noge u ruku i tako
Takodjee bol u stopalu boli i kad mirujem,pre toga mi je ustanovljen prostatis.Mlad sam i nije mi sve jedno.
Pozdrav!
Pozdrav!
Razumem vašu zabrinutost zbog bolova koje osećate. Bolovi u stopalima, rukama i laktovima koji se sele iz jednog dela tela u drugi mogu biti frustrirajući i zabrinjavajući, posebno kada su povezani sa već postojećim stanjem poput prostatitisa.
Mogući uzroci bolova koje opisujete mogu uključivati:
Prostatitis: Iako je prostatitis prvenstveno povezan sa simptomima u donjem delu stomaka, preponama i donjem delu leđa, ponekad može izazvati opštu slabost i bolove u mišićima i zglobovima.
Reumatske bolesti: Stanja poput reumatoidnog artritisa ili drugih autoimunih bolesti mogu izazvati bolove u zglobovima i mišićima koji se sele iz jednog dela tela u drugi.
Neuropatija: Problemi sa nervima, kao što su periferna neuropatija, mogu izazvati bolove i trnce koji se šire kroz telo.
Upalne bolesti: Stanja poput fibromialgije mogu izazvati široko rasprostranjene bolove u telu.
Preporuke:
Nastavite terapiju za prostatitis: Važno je da nastavite sa terapijom koju vam je lekar propisao za prostatitis. To može pomoći u smanjenju opšteg osećaja nelagodnosti.
Konsultujte reumatologa ili neurologa: Ako bolovi nastave, bilo bi korisno da se obratite reumatologu ili neurologu kako bi se ispitali drugi mogući uzroci bolova.
Odmor i pravilna ishrana: Odmarajte se dovoljno i vodite računa o ishrani. Hrana bogata vitaminima i mineralima može pomoći u oporavku.
Vežbanje i istezanje: Blage vežbe i istezanje mogu pomoći u smanjenju napetosti u mišićima i zglobovima.
Važno je da pratite svoje simptome i komunicirate sa svojim lekarom o svim promenama. Ako se bolovi nastave ili pogoršaju, obratite se svom lekaru za dodatne preglede i savet.
Nadam se da će vam ovi saveti pomoći i da ćete uskoro osetiti poboljšanje.
Srdačan pozdrav,
Vaš web lekar dr A. Ilić
NAPOMENA: Odgovori na pitanja u odeljku KOMENTARI su samo informativnog tipa. Svaki pacijent je poseban i jedino lekar koji vodi pacijenta može dati precizan savet i preporuku.
Hvala vam doktore!
Znam da ne bi trebalo da se plašim ali mi nije jasno, radio ultrazvuk testisa i bubrega sve ok, idalje mi je mokraća topla grčeve sam imao dugo ali je prošlo međutim ovo je posle 2 ipo nedelje dobio sam da pijem neki antibiotik od 400mg popio ga 10 dana i sada samo pijem neke kapsule mediprost,krv dobra,urinokulturu bez bakterija,prvo me je bolela jedna noga sad obe ali nije to problem,2 nedelje odmaram možda me zato i boli ali to nije ni bitno,već sam se poplasio počeli bolovi u stopalu pa prodje pa na drugo stopalo,pa prodaje pa na dlan ruke,pored toga imam osećaj nelagodnosti u vratu i leđima (oko mišića)ni to nije problem već samo taj bol što sam naveo,ne znam kako da kažem ali kao da se kreće možda može da bude od prostate,bio sam pre svega toga na neko jezero voda bila hladna i malo prljava kada sam se vratio kući od tada mučim muku više psihički😄,možda mi se upala prostate proširila ili ne znam šta,najviše se bojim da nije bas nesto ozbiljno ipak sam mlad…
Pozdrav!
Dragi moj, mislim da, s obzirom na količinu pitanja koja si postavio pod različitim pseudonimima, najzad dolaziš to pravog odgovora: bilo bi dobro da posetiš stručnu osobu za mentalno zdravlje i prvo to rešiš. Ovako ćeš samo, iz dana u dan, da postavljaš ista pitanja, vrtiš druge email adrese i imena – što, priznaćeš, nije baš zgodno. Ili da se izokola raspituješ – šta može da mi se desi… Ako ovako reaguješ na jedan običan prostatitis – velika verovatnoća je da ćeš se suočiti sa težim izazovima u slučaju nekog drugog zdravstvenog problema. U pitanju je dublji psihološki problem, ali ne brini – odgovarajući specijalista će ti pomoći u tome.
Srdačno.
dr A. Ilić
Poštovani
Noge me bole godinama a počelo je sve sa desnom petom, zatim stopalom zbog kojeg sam vukla desnu nogu skoro 2 godine. Sad me bole obe noge do gore a najviše stopala koja kao da se lome nakon duzeg mirovanja. Svi pregledi izvrseni. Nadjeno nista.
Poštovana,
Razumem vašu frustraciju zbog dugotrajnih bolova u nogama i stopalima, posebno kada svi pregledi ne otkrivaju uzrok. Postoji nekoliko mogućih razloga za vaše simptome, čak i kada standardni testovi ne pokazuju abnormalnosti. Evo nekoliko mogućih uzroka i preporuka:
MOGUĆI UZROCI:
Plantarni fasciitis: Upala plantarne fascije može uzrokovati bol u peti i stopalu, posebno nakon dužeg mirovanja.
Neuropatija: Oštećenje nerava može izazvati bolove u nogama, čak i kada su standardni testovi normalni. Diabetička neuropatija je česta, ali postoje i druge vrste neuropatija.
Problemi sa cirkulacijom: Ponekad problemi sa krvotokom, poput perifernih arterijskih bolesti, mogu uzrokovati bolove u nogama.
Mišićni ili koštani poremećaji: Problemi sa mišićima ili kostima, kao što su stres frakture ili mišićne distrofije, mogu uzrokovati bolove.
Hronični bolni sindromi: Stanja poput fibromijalgije mogu uzrokovati hronične bolove bez očiglednog uzroka na standardnim testovima.
Problemi sa hodom ili posturom: Nepravilna postura ili način hoda mogu dovesti do dugotrajnih bolova u nogama i stopalima.
PREPORUKE:
Poseta specijalisti za bol: Razmislite o poseti specijalisti za bol koji može imati dodatne metode za procenu i tretman vaših simptoma.
Fizikalna terapija: Redovna fizikalna terapija može pomoći u jačanju mišića i smanjenju bolova.
Ortopedske cipele ili ulošci: Specijalno dizajnirana obuća ili ulošci mogu pomoći u ublažavanju bolova u stopalima.
Terapija toplotom i hladnoćom: Naizmenično primenjivanje toplih i hladnih obloga može pomoći u smanjenju upale i bolova.
Suplementacija: Ponekad manjak vitamina ili minerala, poput vitamina D ili magnezijuma, može doprineti bolovima. Razgovarajte sa lekarom o mogućoj suplementaciji.
Vežbe istezanja i jačanja: Redovno istezanje i vežbanje mogu poboljšati fleksibilnost i smanjiti bolove.
KADA SE OBRATITI LEKARU:
– Ako se bolovi pogoršavaju ili postaju nepodnošljivi.
– Ako primetite oticanje, crvenilo ili promene u boji kože.
– Ako dođe do gubitka osećaja ili trnjenja u nogama.
– Ako imate poteškoća sa hodanjem ili održavanjem ravnoteže.
Bolovi koji traju godinama bez jasnog uzroka mogu biti izuzetno frustrirajući, ali važno je nastaviti sa traženjem rešenja i ostati u kontaktu sa svojim lekarom kako bi se eventualno došlo do tačne dijagnoze i efikasnog tretmana.
Srdačan pozdrav,
Vaš web lekar dr A. Ilić
NAPOMENA: Odgovori na pitanja u odeljku KOMENTARI su samo informativnog tipa. Svaki pacijent je poseban i jedino lekar koji vodi pacijenta može dati precizan savet i preporuku.
Poštovani doktore, mnogo vam hvala na tako opširnom odgovoru. Sad znam gde da krenem
Još jednom hvala od srca
Poštovanje,
Moj problem je bol samo petama. Taj bol je kao da sam udarila pete. Desava se kad ustanem iz kreveta.
Takođe, jedan period osetim i bol u desnom zglobu kod stopala. Bol je kao da sam skrenula zglob a nisam. Šta bi moglo biti?
Unapred hvala i svako dobro želim.
Poštovana,
Razumem koliko bolovi u petama i zglobu mogu biti frustrirajući, posebno kada ometaju svakodnevne aktivnosti. Odgovoriću na osnovu informacija koje ste pružili, ali imajte na umu da je za preciznu dijagnozu potrebno je pogledati nogu ili ako je to teže ostvarivo – znati više detalja poput vaše starosne dobi, visine, težine, vrste posla kojim se bavite, eventualnih hroničnih bolesti i lekova koje uzimate.
MOGUĆI UZROCI:
Bol u petama
Bol u zglobu stopala
PREPORUKE:
KADA SE OBRATITI LEKARU:
Važno je da se konsultujete sa lekarom za detaljniju procenu i dijagnozu. Oni mogu preporučiti dodatne preglede ili terapije koje će vam pomoći da se osećate bolje.
Želim vam brzo olakšanje i dobro zdravlje!
Srdačno,
Vaš web lekar dr A. Ilić
Hvala mnogo, hvala najlepše doktore!
Svako dobro želim!
Mesecima bol u oba tabana. Pri oslanjanu bol se prosiri na obe noge,kukove,kolena,zglobove kod stopala i u celo telo.Trenutno pijem 3 antibiotila za Helikobakteriju (Klacid,Orvagil i Eritromicin) i bolovi su postali jaci i nepodnosljiviji nego pre.Tabani me bole non stop i u lezecem polozaju i idem samo u wc i bolovi se prosire svuda i tesko disem i jako sam umorna i iscrpljena.Dok kucam poruku bole me obe sake i ruke.Molim vas kome da se obratim da se utvrdi uzrok i konacno izleci bol pogotovo u tabanima jer mi je i hodanje problem.
Poštovana,
Žao mi je što imate ovako ozbiljne i dugotrajne bolove. Vaši simptomi zahtevaju detaljnu evaluaciju kako bi se utvrdio tačan uzrok i odredio odgovarajući tretman.
MOGUĆI UZROCI:
Reumatoidni artritis: Autoimuna bolest koja može izazvati bolove i upale u zglobovima, uključujući stopala, kolena, kukove, ruke i druge delove tela.
Fibromialgija: Hronično stanje koje izaziva bolove u mišićima i zglobovima, umor i probleme sa spavanjem.
Polineuropatija: Oštećenje perifernih nerava koje može izazvati bol, trnce i utrnulost u stopalima i rukama.
Reaktivni artritis: Upalna reakcija koja može nastati nakon infekcije, uključujući infekciju Helikobakterijom.
Nuspojave lekova: Antibiotici koje trenutno uzimate mogu izazvati nuspojave koje uključuju bolove u mišićima i zglobovima.
PREPORUKE:
Konsultacija sa reumatologom: Preporučujem da se obratite reumatologu, specijalisti za bolesti zglobova i mišića, kako bi se izvršila detaljna evaluacija vaših simptoma.
Laboratorijski testovi: Vaš lekar može preporučiti analize krvi kako bi se ispitala prisutnost upalnih markera, autoantitela i drugih relevantnih parametara.
Neurolog: Konsultacija sa neurologom može biti korisna za ispitivanje mogućih neuropatskih uzroka vaših simptoma.
Fizikalna terapija: Vežbe i terapije koje uključuju istezanje i jačanje mišića mogu pomoći u smanjenju bolova i poboljšanju funkcije.
Promene lekova: Razgovarajte sa svojim lekarom o mogućnosti promene antibiotika ili dodatnih lekova za ublažavanje bolova i nuspojava.
KADA SE OBRATITI LEKARU:
– Ako bolovi postaju nepodnošljivi i ometaju vaše svakodnevne aktivnosti.
– Ako primetite nove simptome kao što su otežano disanje, oticanje zglobova ili ekstremni umor.
– Ako simptomi ne prolaze nakon završetka terapije antibioticima.
Važno je da što pre potražite stručnu pomoć kako biste dobili odgovarajući tretman i olakšali svoje simptome. Ako imate dodatnih pitanja ili nedoumica, slobodno se obratite svom lekaru.
Srdačno,
Vaš web lekar
Neprijatan bol i vec dugo traje u unutrasnjem delu stopala koji se prenosi i do stopala i ceo zglob boli. Cak i na dodir bol postaje uzasan. Stojim 8h na nogama dok sam na poslu kada sam slobodna bol bude blazi i podnosljiv.
Poštovana,
Bol koji opisujete u unutrašnjem delu stopala, koji se širi na ceo zglob i postaje izrazito jak na dodir, može biti izazvan različitim stanjima, posebno s obzirom na to da provodite dugo vremena stojeći na poslu. Evo nekoliko mogućih uzroka i preporuka za dalje postupanje:
Plantarni fasciitis: Ovo je često stanje koje izaziva bol u donjem delu stopala, naročito blizu pete, i može se pogoršati dugotrajnim stajanjem. Bol može biti intenzivan pri prvom koraku ujutro ili nakon dugog stajanja.
Tenosinovitis: Upala tetiva i tetivnih omotača može izazvati bol i oticanje u stopalu i zglobovima. Tenosinovitis može biti rezultat preopterećenja ili povrede.
Artritis: Upala zglobova, kao što je osteoartritis ili reumatoidni artritis, može izazvati bolove, oticanje i ukočenost u zglobovima stopala.
Neuroma: Mortonova neuroma je zadebljanje nerva u stopalu koje može izazvati bol, peckanje i nelagodnost u unutrašnjem delu stopala.
Stres frakture: Male pukotine u kostima stopala, koje se javljaju zbog prekomernog napora ili ponavljajućih aktivnosti, mogu izazvati bol i nelagodnost.
Preporuke:
Odmaranje: Kada ste slobodni, odmarajte stopala što više možete. Podizanje nogu može pomoći u smanjenju otoka i bola.
Ledeni oblozi: Primena ledenih obloga na bolno područje može pomoći u smanjenju upale i bola. Držite oblog 15-20 minuta nekoliko puta dnevno.
Komforna obuća: Nosite obuću koja pruža dobru podršku i ima odgovarajuću amortizaciju. Izbegavajte visoke potpetice i uske cipele.
Ortopedski ulošci: Razmislite o korišćenju ortopedskih uložaka koji mogu pružiti dodatnu podršku i ublažiti pritisak na stopalo.
Fizikalna terapija: Vežbe za jačanje i istezanje mišića stopala i zglobova mogu pomoći u smanjenju bolova i poboljšanju funkcije. Fizikalni terapeut može preporučiti odgovarajuće vežbe.
Posetite lekara: Važno je da posetite ortopeda ili svog lekara opšte prakse radi detaljnijeg pregleda i dijagnostike. Lekar može preporučiti rendgen, ultrazvuk ili MRI kako bi se utvrdio tačan uzrok bola.
Ne zanemarujte simptome, naročito ako se bol pogoršava ili traje dugo. Pravovremena dijagnoza i adekvatno lečenje mogu značajno poboljšati Vaše stanje i kvalitet života.
Srdačno,
Vaš lekar
Unazad 1-2 meseca osecam kao da mi je kliver upao u cipelu.Vrlo neugodan osecaj na granici bola.Lab.nalazo uredni.Zahvalna za vas predlog o ispitivanju i terapier.
Jelena
Poštovana Jelena,
Osećaj kao da imate kliker u cipeli, koji je vrlo neugodan i na granici bola, može biti znak različitih stanja povezanih sa stopalom. S obzirom na to da su vaši laboratorijski nalazi uredni, preporučujem sledeće korake za dalje ispitivanje i moguće terapije:
Pregled kod ortopeda: Ortoped može detaljno pregledati vaše stopalo i utvrditi da li postoji neki fizički uzrok za vaše simptome, kao što su koštane izrasline (osteofiti) ili problemi sa zglobovima.
Neurolog: Neurolog može ispitati da li postoji neki nervni problem, kao što je Mortonov neurom, koji može izazvati osećaj stranog tela u stopalu.
Podijatrija: Poseta podijatru može biti korisna za specifične probleme sa stopalima. Podijatar može preporučiti odgovarajuće ortopedske uloške ili druge terapije za ublažavanje simptoma.
Obuća: Nosite udobnu obuću koja pruža dovoljno prostora za prste i ne stvara dodatni pritisak na stopalo. Pokušajte da izbegavate uske cipele ili visoke potpetice koje mogu pogoršati osećaj.
Fizikalna terapija: Fizikalna terapija može pomoći u ublažavanju bola i poboljšanju funkcije stopala. Vežbe za istezanje i jačanje mišića stopala mogu biti korisne.
Masaža i hladni oblozi: Blaga masaža stopala i primena hladnih obloga mogu smanjiti otok i neprijatne osećaje.
Nadam se da će ove preporuke pomoći u ublažavanju vaših simptoma i da ćete uskoro pronaći rešenje za ovaj neugodan osećaj. Ukoliko simptomi i dalje budu prisutni, molim vas da se obratite svom lekaru za dodatne preglede i savet.
Srdačno,
Vaš lekar dr A. Ilić
Bol u stpalama neposredno do ptstiju, posebno kada su noge otekle. Osećaj da su cipele ili patike tesne iako to nisu. Kako to umanjiti ako se ne može eliminisati.
Poštovani,
Bol u stopalima, naročito u području neposredno do prstiju, uz osećaj oticanja i zategnutosti, može biti uzrokovan različitim faktorima. Lepo ste opisali oticanje stopala koje može prouzrokovati osećaj da su cipele ili patike tesne, čak i kada to nisu.
Preporuke:
Podizanje nogu: Kada ste kod kuće, pokušajte da podižete noge iznad nivoa srca kako biste smanjili otok. To možete postići ležanjem i podmetanjem jastuka ispod nogu.
Hladni oblozi: Stavljanje hladnih obloga na stopala može pomoći u smanjenju otoka i bola. Držite oblog oko 15-20 minuta nekoliko puta dnevno.
Komforna obuća: Nosite komfornu obuću sa dovoljno prostora za prste. Izbegavajte uske cipele i patike koje mogu dodatno pritisnuti stopala.
Masaža stopala: Blaga masaža stopala može pomoći u smanjenju bola i otoka. Možete koristiti losion ili ulje za masažu kako bi bilo prijatnije.
Medicinska pomoć: Posetite svog lekara kako bi se utvrdio tačan uzrok oticanja i bola. Lekar može preporučiti odgovarajući tretman ili dodatne preglede.
Da bismo Vam pružili još preciznije savete, bilo bi korisno da nam kažete:
Da li imate neke hronične bolesti (kao što su dijabetes, srčana oboljenja, problemi sa venama, itd.)
Da li redovno uzimate neke lekove
Koliko dugo imate ove simptome
Ove informacije će nam pomoći da bolje razumemo Vašu situaciju i pružimo Vam dodatne preporuke.
Srdačno,
Vaš lekar dr A. Ilić
Poštovani doktore,
Već duže vremena suočavam se sa zadebljanjem kože na tabanima. Imam utisak kao da mi je navučena tuđa koža. Takvo stanje privremeno rešavam primjenom tečnosti u kesicama, kupljenoj u apoteci, koje se navlače kao čarape na tabane i nakon sat vremena otstranjuju. Nakon nekoliko dana spoljašnji sloj odumrlog tkiva sam se ljušti. To je u redu ali je kratkog vijeka. Na žalost, ovog proleća pojavili su se bolovi u gornjem dijelu tabana, prema prstima i mekom tkivu nožnik prstiju. Bol je prisutan čak i kada mirujem.
Moram da napomenem da spadam u grupu pred dijabetisa i za primam terapiju.
Molila bih da prokomentarišete vaše viđenje mog problema i da me uputite kod koga da tražim pomoć. Da li treba ići kod neurologa, dermatologa, ili?
Hvala unaprijed.
S poštovanjem Radmila
Poštovana Radmila,
Zadebljanje kože na tabanima može biti uzrokovano raznim faktorima, uključujući suvu kožu, pritisak i trenje od hodanja i stajanja, a u nekim slučajevima i kao posledica osnovnih zdravstvenih stanja kao što je dijabetes. To što imate prediabetes može doprineti ovakvim promenama na koži, zbog oslabljenog protoka krvi i potencijalno smanjene osetljivosti u stopalima.
Tretmani koji uključuju odstranjivanje mrtvog tkiva, kao što ste opisali, mogu privremeno olakšati simptome, ali ako se problemi redovno vraćaju i pojačavaju se, bitno je detaljnije ispitati uzrok.
Bolovi koje osećate i zadebljanja kože mogu biti povezani sa nervnim problemima, koji su česti kod osoba sa dijabetesom ili prediabetesom, ali i sa dermatološkim ili ortopedskim problemima.
Preporučila bih vam posetu dermatologu prvo, kako bi se detaljno pregledala koža vaših tabana i utvrdilo da li postoje neka specifična stanja kože koja mogu uzrokovati ove simptome. Dermatolog može preporučiti odgovarajuće tretmane ili kreme koje bi mogle pomoći u održavanju zdravlja kože.
Ako dermatolog ne nađe nikakve specifične probleme sa kožom, dobra ideja bi bila konsultovati neurologa ili endokrinologa, koji može proveriti da li postoje nervni ili metabolički uzroci vaših problema sa stopalima.
Praćenje kod endokrinologa takođe bi bilo korisno zbog vašeg prediabetesa, kako bi se pratilo i eventualno prilagodilo vaše stanje i terapija, što bi moglo imati pozitivan efekat na vaše opšte zdravstveno stanje, uključujući i zdravlje stopala.
Sve najbolje vam želim!
Za bol.rs odgovorila
dr S. Nikolic
Poštovani, pre godinu dana sam imala prelom skočnog zgloba. Nosila gips, posle išla ne terapije. I reklo bi se sve ok. Pre nedelju dana, nakon buđenja, kada sam htela da se oslonim na tu nogu koju sam lomila, osetila sam oštar bol u peti. Koristila sam lek protiv bolova, masirala sa mgcl, malo bude lakše, ali i dalje boli. Kod lekara još išla nisam. Konkretno, boli me unutrašnji deo stopala i bol se širi na petu. Imate li neki savet?
Poštovana,
Bol koji osećate u peti i stopalu godinu dana nakon preloma skočnog zgloba može biti posledica nekoliko različitih faktora. Važno je razmotriti nekoliko mogućih uzroka i predložiti najbolji pristup za dalje lečenje i ublažavanje bola.
Mogući uzroci bola u peti nakon preloma (nema veze što je prošlo godinu dana):
Promenjen način hodanja: Nakon preloma i perioda imobilizacije, možete razviti promene u načinu hodanja kako biste kompenzovali bol ili slabost u lečenom području. Ovo može dovesti do prekomernog pritiska na druge delove stopala, uključujući petu.
Plantarna fasciitis: Ovo je jedan od najčešćih uzroka bola u peti, a karakteriše ga upala plantarne fascije, tkiva koja povezuje petnu kost sa prstima. Bol je obično najizraženiji prilikom prvih koraka ujutro ili nakon perioda odmora.
Petni trn: Koštana izraslina koja se može formirati na petnoj kosti kao odgovor na hroničnu upalu, često u kombinaciji sa plantarnim fasciitisom.
Tendonitis: Upala tetiva koja može biti posledica preopterećenja ili lošeg položaja stopala usled promenjenog hoda.
Preporuke za dalje postupanje:
Poseta lekaru: Najvažniji korak je poseta ortopedu ili fizijatru koji može da dijagnostikuje tačan uzrok vašeg bola. Možda će biti potrebno uraditi rendgenski snimak ili MRI da se isključe ili potvrde neki od gore navedenih problema.
Fizikalna terapija: Ako već niste, možda će biti korisno nastaviti sa fizikalnom terapijom. Fizioterapeut može raditi na poboljšanju položaja i snage stopala, što može pomoći u ublažavanju bola.
Adekvatna obuća i ortopedski ulošci: Nošenje obuće koja pruža dobru podršku luku stopala i amortizaciju može značajno smanjiti bol u peti. Ortopedski ulošci, posebno dizajnirani da odgovaraju vašem stopalu, mogu pomoći u pravilnom raspoređivanju pritiska tokom hodanja.
Protivupalni lekovi: Ako niste alergični ili imate kontraindikacije, upotreba protivupalnih lekova (NSAID grupa) može pomoći u smanjenju upale i bola.
Led: Aplikacija leda na bolno područje nekoliko puta dnevno može pomoći u smanjenju upale i bola. Led nikada ne stavljajte na kožu već ga umotajte u lanenu maramicu ili tanju krpu.
Vežbe za istezanje: Posebno vežbe istezanja plantarne fascije i Ahilove tetive mogu biti korisne.
Važno je da ne ignorišete bol i da se što pre obratite lekaru, kako biste izbegli dugoročne komplikacije koje mogu nastati usled nelečenog stanja. Hvala vam što ste podelili svoje iskustvo, i nadam se da će vam ovi saveti pomoći da se osećate bolje.
Srdačno,
dr A. Ilić
Moj muz ima bol na vanjskoj strani u sredini stopala. Bol se ocituje na dodir na jednom mijestu kao ubod igle ,a takodjer boli i prilikom hodanja . Na dodir se osjeti i malo zadebljanje ispod koze , ali se nista ne primjeti golim okom.
Molim Vas mozete li mi reci nesto vise o ovim bolovima ,na osnovu mog opisa .
Unaprijed Vam se zahvaljujem.
Sa postovanjem
Dubravka Secerbegovic
Poštovana Dubravka,
Na osnovu detalja koje ste naveli, uključujući prisustvo bolnog područja pod kožom koje nije vizuelno uočljivo ali izaziva osećaj kao od uboda igle pri dodiru, postoji velika verovatnoća da je u pitanju kurje oko ili plantarna bradavica. Ovo stanje karakteriše zadebljanje kože, (nekada veoma diskretno koje možda nije odmah primetno), ali izaziva bol sličan ubodu igle, posebno pod pritiskom. Uzrok bola je obično zbog pritiska tvrdog centralnog dela kurjeg oka, koji vrši pritisak na okolna tkiva ili živce ispod kože.
Inače, usput budi rečeno, razlika između kurjeg oka i plantarne bradavice je u tome što plantarne bradavice uzrokuje humani papiloma virus (HPV) i mogu imati malo tamne tačkice u centru, koje su zapravo ugrušci krvnih sudova a kurje oko se formira kao zaštitni odgovor kože na prekomerno trenje ili pritisak, stvarajući zadebljanje (keratozu) kako bi se zaštitilo dublje tkivo.
Lečenje kurjeg oka može uključivati:
– Korišćenje zaštitnih jastučića oko kurjeg oka da se smanji pritisak prilikom hodanja.
– Topikalne tretmane sa salicilnom kiselinom koji pomažu u uklanjanju mrtvih slojeva kože.
– Mehaničko uklanjanje od strane profesionalca, kao što je podijatar ili dermatolog. Ovo treba raditi oprezno kako ne bi došlo do infekcije.
– Pronalaženje udobne obuće da se smanji pritisak na stopalo.
Za dijagnozu i preporuku najboljeg tretmana, važno je da se konsultujete sa lekarom, koji može tačno utvrditi da li je bol koji vaš muž oseća rezultat kurjeg oka, plantarne bradavice ili nekog drugog stanja. Lekar može preporučiti odgovarajući tretman na osnovu precizne dijagnoze.
Srdačno,
dr A. Ilić
Poštovani,
na unutrašnjoj strani desnog stopala imam zadebljanu ‘tetivu’ koja mi pravi problem prilikom ustajanja ujutru, ili nakon dužeg sedenja. Inače, kada se noga ‘zagreje’ nemam problem prilikom i dužeg hodanja.
Unapred hvala na savetu.
Draga Milja,
Da, problem koji opisujete možda da bude baš neprijatan i ometajući u svakodnevnevnom životu i sve zbog zadebljane „tetive“. Na osnovu vašeg opisa, velika verovatnoća je da imate problem sa plantarnim fasciitisom ili zadebljanjem tkiva, što može izazvati bol i ukočenost ujutru.
Evo nekoliko saveta koji bi vam mogli pomoći:
Istezanje: Pre nego što ustanete iz kreveta, pokušajte da lagano istegnete stopalo i Ahilovu tetivu. Ovo može pomoći da smanjite ukočenost i olakšate bol. Pokušajte sa jednostavnim istezanjem, poput povlačenja prstiju prema sebi dok sedite.
Masaža: Masirajte zadebljano područje pre nego što ustanete. Koristite palčeve i blago pritisnite tetivu, pomerajući se gore-dole. Možete koristiti i lopticu za masažu ili zamrznutu bocu za dodatnu pomoć.
Hladno-topla terapija: Nakon dugog sedenja, možete primeniti topli oblog na stopalo kako biste poboljšali cirkulaciju i smanjili ukočenost. Hladni oblog može pomoći u smanjenju upale ako osećate bol.
Podrška za stopala: Nosite udobnu obuću sa dobrom potporom za luk stopala. Ortopedski ulošci mogu pružiti dodatnu podršku i smanjiti pritisak na zadebljano tkivo.
Vežbe za jačanje: Jačanje mišića stopala i nogu može pomoći u smanjenju stresa na tetivama. Razmislite o vežbama kao što su podizanje na prste, povlačenje peškira prstima i hodanje po prstima.
Ako se simptomi nastave ili pogoršaju, najbolje je da se obratite lekaru ili fizioterapeutu za dalju procenu i savete. Oni posle pregleda mogu preporučiti specifične tretmane ili terapije koje će vam pomoći.
Nadam se da će vam ovi saveti olakšati bol i poboljšati svakodnevnu rutinu.
Sve najbolje,
Vaš web lekar A. Ilić
NAPOMENA: Odgovori na pitanja u odeljku KOMENTARI su samo informativnog tipa. Svaki pacijent je poseban i jedino lekar koji vodi pacijenta može dati precizan savet i preporuku.