Antidepresivi

Antidepresivi – lekovi za popravljanje raspoloženja ali i za bol

Antidepresivi su lekovi koji se koriste za poboljšanje poremećaja raspoloženja i afektivnih poremećaja, kao i kod lečenja raznih poremećaja ličnosti. U te poremećaje spadaju distimija, depresija i anksiozni poremećaji.

Antidepresivi popravljaju raspoloženje i pomažu u terapiji od navedenih poremećaja tako što podstiču povećanje nivoa serotonina i noradrenalina u mozgu. Ali se koriste i kod pacijenata sa hroničnim bolovima.

U lečenju hroničnih bolova se, pored lečenja samog bola, primenjuju i antidepresivi, lekovi za popravljanje raspoloženja. Hronični bol je uvek praćen sniženjem raspoloženja, a sniženo rasploženje pojačava bol!

U cilju prekidanja ovog “začaranog kruga“, specijalisti za bol uvek deluju i na psihu. Antidedpresivi se redovno uzimaju u dužem vremenskom periodu. Počinje se sa malom dozom, koja se postepeno povećava do pune terapijske.

Kada se uzimaju lekovi iz ove grupe, prvi efekti u smislu smanjenja doživljaja bola se mogu očekivati za oko mesec dana od početka uzimanja, a puni terapijski efekat se ispoljava za otprilike tri meseca.

Terapija traje najmanje šest meseci, a po potrebi i duže. Kad se proceni da je stanje stabilizovano, pristupa se postepenom ukidanju leka. Antidepresivi koji se najčešće koriste za kontrolu hroničnih bolova su triciklični antidepresivi tca (amitriptilin).

Ovi lekovi mogu, posebno kod starijih osoba, izazvati ošamućenost i pospanost!

Koji sve antidepresivi postoje?

Pored tricikličnih antidepresiva, postoje još i:

  • Inhibitori preuzimanja monoamina
  • Selektivni inhibitori preuzimanja serotonina (SSRI) (paroksetin, fluoksetin, fluvoksamin, sertralin)
  • Inhibitori monoaminooksidaze (bupropion, fenalzin, moklobemid…)
  • Dualni serotoninski antidepresivi (trazodon i nefazodon)
  • Dualni inhibitori preuzimanja serotonina i noradrenalina (venlafaksin)
  • Selektivni inhibitori preuzimanja noradrenalina (reboksetin)
  • Pojačivači preuzimanja serotonina (tianeptin)
  • Inhibitor preuzimanja noradrenalina i dopamina (bupropion)
  • Noradrenergički i specifični serotonergički antidepresiv (mirtazapin)
  • Reverzibilni inhibitori monoaminooksidaze (moklobemid)

Za lečenje depresija (kliničke depresije), poremećaja ličnosti, kao i anksioznog poremećaja najčešće se koriste SSRI antidepresivi.

Par reči o serotoninu

Serotonin je izuzetno važan neurotransmiter i poznat je kao hormon sreće, jer jedna od njegovih uloga je uprava ta: izazivanje osećaja sreće. Nalazi svuda u ljudskom telu, a najviše ga ima u centralnom nervnom sistemu, gastrointestinalnom sistemu i u trombocitima.

Serotonin ima važnu funkciju u regulisanju spavanja (u REM fazi sna). Takođe utiče i na osećaj gladi i sitosti i ima funkciju u procesu koagulacije. Pored toga, serotonin učestvuje i u smanjenju bola u ljudskom telu.

A selektivni inhibitori preuzimanja serotonina funkcionišu na taj način da selektivno povećavaju koncentraciju ovog neurotransmitera u moždanoj funkciji.

Antidepresivi imaju i neželjene efekte

Neželjeni efekti antidepresiva se razlikuju u zavisnosti od vrste lekova, terapije, kao i jačine određenog leka. Antidepresivi sa sobom nose neželjene efekte jer utiču direktno na procese u mozgu. Ovi efekti se razlikuju u zavisnosti od vrste leka, a neki simptomi se univerzalni.

U prvim nedeljama terapije antidepresivima najčešće se javlja osećaj mučnine, glavobolja, kao i nesvestica i vrtoglavica. Kod nekih pacijenata se javlja i pojačan osećaj napetosti (pa se zato uz antidepresive obično prepisuju i anksiolitici – popularni „lekovi za smirenje“).

Jedan od čestih neželjenih efekata antidepresiva je i nesanica, pa je kod nekih pacijenata potrebno prepisati i terapiju lekovima za smirenje ili spavanje.

Ukoliko pacijent ima osetljiv digestivni trakt moguća je pojava i dijareje, ali i gorušice. Suva usta su takođe češća pojava.

U zavisnosti od istorije bolesti, vrste depresije, kao i od starosti pacijenta, neki od mogućih neželjenih efekata su i seksualna disfunkcija, odsustvo seksualnog poriva, kao i povišen krvni pritisak.

Ono što je bitno pomenuti je da u većini slučajeva neželjeni efekti nestanu posle nekoliko nedelja ili se znatno smanje, kada se organizam pacijenta navikne na terapiju.

Obavezan nadzor lekara

Antidepresivi se nikako ne smeju uzimati bez nadzora lekara, niti se prepisana terapija sme menjati ili prekidati bez prethodnog odobrenja od strane lekara. I same bolesti za koje se najčešće koriste – depresija i bol – obavezuje osobe iz okružena obolelog da posebnu pažnju obraćaju o redovnosti uzimanja lekova i, naravno, propisanim dozama.

Pacijentima koji antidepresive koriste u sklopu terapije poboljšanja poremećaja raspoloženja i afektivnih poremećaja se preporučuje redovna lagana fizička aktivnost,boravak u prirodi i kvalitetan san. Pored toga preporučljivo je i obratiti pažnju na ishranu i po potrebi korigovati je.

Povezani članci

Imate pitanje u vezi ove teme?

Postavite ga na dnu stranice – odgovor stiže u roku od 24 sata.

KOMENTARI

32 Komentari
  1. Poštovani,
    konstatovana mi je depresija organskog tipa. Slaba proizvodnja serotonina i dopamina. Prepisana Elicea 5mg. Zadovoljan sam tim lekom koji koristim već 2god. Ali zbog smanjenog broja trombocita(utvrđeno je da im je životni vek 3-5 dana) ja sam dozu od 5mg smanjio tako što lek uzijmam svaki drugi dan bez konsultacije sa lekarom kako bih eventualno sprečio dodatno smanjenje trombocita koji su tokom primene ovog leka ipak spali na maks.40.000 sa prethodnih 60.000 Da li ovaj način primene leka umanjuje njegovu efikasnost i da li bi svakodnevno uzimanje leka dodatno smanjilo broj trombocita? Mnogo bi mi značilo Vaše mišljenje.
    Takođe, zamolio bih Vas za još jedan savet. Da li postoji vrsta analgetika koji ne utiče, u većoj meri, na smanjenje broja trombocita? Da li je tačno da je to analgin?
    Unapred zahvalan!

    Odgovori
    • Poštovani Srđane,

      Vaša situacija zahteva pažljivo balansiranje između lečenja depresije organskog tipa i upravljanja stanjem smanjenog broja trombocita. Važno je napomenuti da svaka promena u režimu uzimanja lekova, posebno bez konsultacije sa lekarom, može uticati na efikasnost terapije i opšte stanje zdravlja.

      O uzimanju Elicea svaki drugi dan:
      Elicea (escitalopram) je selektivni inhibitor ponovnog preuzimanja serotonina (SSRI) koji se koristi u lečenju depresije i anksioznih poremećaja. Pravilna doza i učestalost uzimanja su ključni za postizanje optimalnog terapeutskog efekta. Uzimanje leka svaki drugi dan može umanjiti njegovu efikasnost, jer stabilne koncentracije leka u krvi igraju važnu ulogu u lečenju depresije. Promenom režima uzimanja, bez konsultacije sa lekarom, možda nećete postići željeni nivo efikasnosti leka, što može uticati na kontrolu simptoma depresije.

      O uticaju na broj trombocita:
      Pad broja trombocita (trombocitopenija) može imati različite uzroke, uključujući lekove. Važno je da se detaljno istraži uzrok smanjenja broja trombocita i da se o tome razgovara sa lekarom koji vodi vaš slučaj. Ako postoji sumnja da je smanjenje broja trombocita povezano sa upotrebom Elicea, lekar može razmotriti prilagođavanje doze, promenu leka ili dodavanje terapije koja cilja na povećanje broja trombocita.

      O analgetiku koji ne utiče na smanjenje broja trombocita:
      Analgin (metamizol natrijum) se u nekim zemljama koristi kao analgetik, ali je u drugima povučen sa tržišta zbog rizika od agranulocitoze (ozbiljno smanjenje belih krvnih zrnaca), i može uticati i na broj trombocita. Lekovi kao što su paracetamol (acetaminofen) generalno se smatraju bezbednijim za osobe sa trombocitopenijom, ali i ovde je ključno konsultovati se sa lekarom pre upotrebe bilo kakvih analgetika.

      Važno je da ne pravite promene u terapiji bez konsultacije sa lekarom. Vaš lekar može da vam pruži savet koji je specifičan za vašu situaciju, uzimajući u obzir sve aspekte vašeg zdravstvenog stanja, uključujući i upravljanje depresijom i trombocitopenijom. Razgovor sa lekarom će vam takođe pomoći da razjasnite sve dileme vezane za lekove i da zajedno pronađete najbolje rešenje za vaše stanje.

      Molim vas da razgovarate sa svojim lekarom o svim zabrinutostima koje imate u vezi sa vašom terapijom i brojem trombocita, kako bi se osiguralo da vaše lečenje bude što efikasnije i sigurnije.

      Srdačno,
      dr Gajic Pesevic

      Odgovori
  2. Imam GAP prepisan mi je SEROXAT Ali ja kao ja dok Sam bila lose PILA Sam ga REDOVNO …u jednom momentum sam ostala bez lijeja preskocila Dan ,dva Tako skoro mjesec Dana ,pocela sam ponovo da ga pijem Ali se nisam pridrzavala tacnog sata kad treba da popijem nesto zbog obaveza nesto sto zaboravin …ujutro mi se javlja struja u tijelo,,NERVOZNA zeluca ,mucnina,jedno jako ruzno stanje ,,,molim Vas Vas odgovor ,,,,.hvala

    Odgovori
    • Poštovana,

      Vaš opis ukazuje na to da ste doživeli određene simptome zbog nepravilnog uzimanja leka Seroxat (paroksetin), koji se koristi za lečenje generalizovanog anksioznog poremećaja (GAP) i drugih sličnih stanja. Važno je shvatiti da antidepresivi kao što je Seroxat zahtevaju redovno i dosledno uzimanje kako bi se postigao i održao terapeutski efekat. Evo nekoliko ključnih tačaka koje treba imati na umu:

      Redovnost i doslednost: Važno je uzimati Seroxat svaki dan u isto vreme kako biste održali konstantan nivo leka u organizmu. To pomaže u efikasnijem upravljanju simptomima.

      Simptomi „skidanja“: Ako iznenada prestanete uzimati Seroxat ili preskočite nekoliko doza, možete iskusiti simptome „skidanja“ ili „diskontinuacioni sindrom“. Ovi simptomi mogu uključivati nervozu, mučninu, „struje“ u telu, i opštu nelagodnost.

      Postepeno smanjivanje: Ako želite prestati uzimati Seroxat, preporučuje se postepeno smanjivanje doze umesto naglog prestanka. Ovo treba raditi pod nadzorom lekara.

      Konsultacija sa lekarom: Jako je važno da razgovarate sa svojim lekarom o svim promenama koje planirate da napravite u vezi sa uzimanjem leka. Oni mogu prilagoditi Vašu dozu ili vam dati savete kako da efikasnije upravljate uzimanjem leka.

      Obratite pažnju na vreme uzimanja: Ako zaboravite uzeti dozu, uzmite je čim se setite, osim ako nije skoro vreme za sledeću planiranu dozu. U tom slučaju, preskočite zaboravljenu dozu i nastavite sa redovnim rasporedom. Ne uzimajte dvostruku dozu da nadoknadite propuštenu.

      Pravilno skladištenje: Držite lek na suvom i hladnom mestu, van domašaja dece.

      Razgovor o alternativama: Ako smatrate da Seroxat nije pravi lek za Vas ili imate problema sa redovnim uzimanjem, razgovarajte sa svojim lekarom o mogućim alternativama.

      Uvek se savetujte sa svojim lekarom pre nego što napravite bilo kakve promene u vezi sa uzimanjem lekova. Vaš lekar može najbolje proceniti Vaše specifične potrebe i prilagoditi terapiju kako bi vam najbolje odgovarala.

      Sradačno,
      dr A. Ilić

      Odgovori
  3. Pozdrav, nedavno sam krenuo kod psihijatra koji mi je prepisao 1 tabletu Flunisana i kombinaciji sa pola karbapina i 3 x 0.25 ksalola. Medjutim od početka terapije meni se anksioznost povećala i ne mogu da spavam, gde mi je on povecao dozu ksalola na 5x 0.25mg dnevno. Ja se i dalje osećam veoma anksiozno i nemirno. Doktor tvrdi da treba da sačekam da krene Flunisan da deluje kako bi smanjivao ksalole. Nisam siguran da li je to ispravno i da li je prenapadna terapija za pocetak. Hvala

    Odgovori
    • Poštovani,

      Vaša zabrinutost u vezi sa trenutnom terapijom i osećajima anksioznosti koje doživljavate su potpuno opravdani. Važno je napomenuti da svaki antidepresiv, uključujući Flunisan (koji spada u grupu selektivnih inhibitora ponovnog preuzimanja serotonina), može zahtevati određeno vreme da počne da deluje – obično nekoliko nedelja. Tokom ovog perioda, neki ljudi mogu iskusiti povećanje anksioznosti ili druge nuspojave.

      Što se tiče Ksalola (alprazolama), on spada u grupu benzodiazepina i koristi se za kratkotrajno olakšavanje simptoma anksioznosti. Međutim, važno je biti oprezan s njegovom upotrebom, jer postoji rizik od razvoja tolerancije i zavisnosti.

      Evo nekoliko ključnih tačaka koje treba imati na umu:

      Vreme potrebno za delovanje: Antidepresivi poput Flunisana mogu zahtevati od 2 do 6 nedelja da počnu da pokazuju svoje puno dejstvo. U nekim slučajevima, početne nuspojave se smanjuju kako telo postaje naviknuto na lek.

      Komunikacija sa lekarom: Važno je da redovno komunicirate sa vašim lekarom o svim simptomima koje iskusite, uključujući povećanu anksioznost i nesanicu. Lekar može prilagoditi dozu ili preporučiti alternativni tretman u zavisnosti od vaših simptoma i reakcije na lek.

      Prilagođavanje doze: Lekar može postepeno prilagođavati dozu Flunisana ili Ksalola na osnovu vašeg odgovora na terapiju. Važno je striktno se pridržavati preporuka lekara i ne menjati dozu samostalno.

      Pažnja pri upotrebi Ksalola: Benzodiazepini kao što je Ksalol mogu biti efikasni za brzo olakšanje simptoma anksioznosti, ali dugotrajna upotreba može dovesti do zavisnosti i tolerancije. Vaš lekar će verovatno pratiti vašu upotrebu Ksalola i postepeno smanjiti dozu kako bi se izbegao razvoj zavisnosti.

      Neophodno je strpljenje: Psihoterapijski tretmani i promene u načinu života (kao što su vežbanje, meditacija i pravilna ishrana) takođe mogu biti korisni u upravljanju anksioznošću.

      Svaka promena u terapiji ili odluka o prekidu leka treba da se donese u dogovoru sa vašim lekarom. Ako se i dalje osećate nelagodno ili zabrinuto zbog svoje terapije, savetujem vam da razgovarate sa lekarom o svojim brigama i da zajedno razmotrite najbolji pristup vašem lečenju.

      Nadam se da će se vaše stanje poboljšati i da ćete pronaći najbolji način za upravljanje vašom anksioznošću.

      Srdačno,

      dr S. Popović Martinović

      Odgovori
  4. Poštovani,
    po savetu psihijatra uvedena mi je terapija Amitriptilin Remedica. Preporučenog je postepeno uvođenje terapije za početak 1 ujutru pa za par dana jedna ujutru jedna uveče. Nisam sigurna kada bi trebalo popiti drugu tabletu da li neposredno pre spavanja ili je treba popititi nakon večere oko 19, 20h. Takođe me interesuje, pošto mi je uporedo prepisan bensedin, da li i koliki razmak je potrebno napraviti između Bensedin i Amitriptilin.
    Hvala najlepše na odgovoru.
    Srdačan pozdrav

    Odgovori
    • Poštovana,

      Razumem Vašu zabrinutost i želju da pravilno koristite prepisanu terapiju. Evo nekoliko opštih smernica koje bi mogle biti korisne:

      Vreme uzimanja Amitriptilina: Amitriptilin se često preporučuje za uzimanje u večernjim satima zbog svojih sedativnih efekata koji mogu pomoći u poboljšanju sna. Ako Vam je rečeno da uzimate drugu tabletu uveče, najbolje bi bilo da je uzimate neposredno pre spavanja, osim ako nije drugačije navedeno od strane Vašeg lekara.

      Kombinacija sa Bensedinom: Bensedin (diazepam) je anksiolitik koji takođe ima sedativna svojstva. Važno je napraviti odgovarajući razmak između uzimanja Bensedina i Amitriptilina kako bi se izbegli pojačani sedativni efekti. Idealno bi bilo da se o ovome konsultujete sa Vašim lekarom ili farmaceutom koji najbolje poznaje Vašu specifičnu situaciju i može dati precizne preporuke. Razmak od 1,5 do sata se pokazao kao dobar, ali morate proveriti jer ipak smo svi posebni – pa i po vremenu uzimanja lekova.

      Pažljivo praćenje reakcija: Kada započinjete sa novom terapijom, posebno kada kombinujete dva leka koja imaju sedativne efekte, važno je pažljivo pratiti kako reagujete na lekove. Ako primetite bilo kakve neobične simptome ili povećanu pospanost, odmah se obratite lekaru.

      Nadam se da će Vam ove informacije biti od pomoći, ali molim Vas da sve ovo potvrdite sa Vašim lekarom pre nego što primenite bilo kakve promene – budići da je on, kao što sam gore napisao, najupućeniji u istoriju Vašeg zdravstvenog statusa.

      Srdačan pozdrav.
      bol.rs

      Odgovori
      • Poštovani,
        najlepše hvala na brzim i konkretnim informacijama, od velikog su značaja do sledeće kontrole koja je zakazana za naredni petak.

        Još jednom hvala
        Srdačan pozdrav

        Odgovori
  5. Poštovanje, već tri dana kao početničku dozu, pijem 5mg lek Eloryqa. Čitala sam o nus pojavama, ali ja bih ovo stanje opisala kao da sam popila čašicu alkohola. Inače, ne konzumiram alkohol, jer mi ne prija. Ošamućenost, blaga vrtoglavica, mučnina, pospanost… Razumem dok se organizam ne navikne. Mene zanima koliko je to dana? Da li će to u potpunosti prestati?

    Odgovori
    • Poštovana Gordana,

      Hvala Vam što ste nam se obratili sa svojim pitanjem i izrazili zabrinutost u vezi sa lekom koji uzimate.

      Eloryqa je antidepresiv i kao i mnogi lekovi iz ove klase može imati nuspojave, posebno tokom prvih dana ili nedelja korišćenja. Ono što ste opisali – ošamućenost, vrtoglavica, mučnina i pospanost – spadaju u često prijavljene nuspojave, posebno na početku terapije.

      Kod većine pacijenata, ove nuspojave se postepeno smanjuju kako telo postaje naviknuto na lek. Međutim, vreme koje je potrebno da se nuspojave smanje ili potpuno nestanu može biti različito za različite osobe. Za neke pacijente ovo može biti nekoliko dana, dok za druge može trajati nekoliko nedelja.

      Ako Vam nuspojave postanu preintenzivne ili ako primetite druge simptome koji Vas zabrinjavaju, savetuje se da se obratite svom lekaru ili psihijatru. Oni će moći da procene da li je potrebno prilagođavanje doze, promena leka ili drugi koraci u vezi sa Vašom terapijom.

      Važno je da ne prekidate terapiju naglo ili samostalno, bez saveta lekara, jer to takođe može dovesti do nuspojava ili povratka simptoma zbog kojih ste počeli sa terapijom.

      Uzimanje antidepresiva je često dugotrajan proces prilagođavanja kako za telo, tako i za um. Dok se prilagođavate leku, možda će Vam pomoći da vodite dnevnik o tome kako se osećate, kako biste mogli preciznije da iznesete svoje simptome svom lekaru.

      Nadam se da će Vam ove informacije biti od koristi. Želim Vam brz oporavak i da se što pre osećate bolje.

      S poštovanjem,
      dr Božić

      Odgovori
  6. Kada je najbolje piti ksalol?Pijem 2puta0,25mg.Zanima me kada bi ga bilo najbolje uzimati uvece?U koliko sati?Hvala

    Odgovori
    • Poštovani Gorane,

      Idealno bi bilo da lekar na osnovu Vašeg radnog rasporeda odredi pravo vreme uzimanja jer je u pitanju sedativ. A u princiču, ukoliko uveče nemate značajne radne aktivnosti onda je period između 19 i 20 sati sasvim dobar.

      Srdačno,
      bol.rs

      Odgovori
  7. Postovani ja koristin antidepresive skoro godinu dana. Naravno po savetu i uz konsultaciju sa svojim psihijatrom.

    Posto se relativno dobro osećam i sada sam u fazi postepenog smanjivanja leka(jer pijem samo jedan a pila sam 4)imam neke propratne simptome-slabost u misićima i zamor.

    Da li je to normalna pojava?

    Samo da napomenem da doze smanjujem uz savet i konsultaciju lekara

    Hvala na odgovoru 🙏

    Odgovori
    • Postovani molim za odgovor.

      Odgovori
    • Poštovana,

      Iznenadno smanjenje ili prekid uzimanja antidepresiva može dovesti do pojave takozvanih simptoma odvikavanja. Ovi simptomi mogu uključivati mučninu, nelagodnost, nervozu, vrtoglavicu, slabost u mišićima i umor, među ostalima.

      Budući da ste naveli da smanjujete dozu leka pod nadzorom lekara, simptomi koje osećate mogu biti očekivani deo procesa. Međutim, trebali biste se konsultovati sa svojim lekarom ako su simptomi ozbiljni ili ako traju duže nego što je očekivano. Vaš lekar može biti u mogućnosti da prilagodi plan smanjenja doze kako bi ublažio neke od ovih simptoma.

      Važno je naglasiti da svako ima jedinstven odgovor na antidepresive i proces smanjenja doze. Što znači da ono što je „normalno“ može varirati od osobe do osobe. U svakom slučaju, bitno je da bilo kakve promene u dozi ili vrsti antidepresiva vršite samo pod nadzorom zdravstvenog radnika.

      Napominjem da su ovi saveti opšti i ne bi trebalo da zamene individualne medicinske savete koje pruža vaš lekar.

      Srdačno,
      dr A. Ilić

      Odgovori
  8. Poštovani,danas sam prvi put uzela seroksat,rekli su mi da podiže serotonin,i raspolozenje,međutim ja osećam pospanost i slabost u mišićima. Da li je to normalno i treba da sačekam ili?

    Odgovori
    • Poštovana Milena,

      Seroksat (paroksetin) je lek koji pripada grupi selektivnih inhibitora preuzimanja serotonina (SSRI). Koristi se za lečenje depresije, anksioznosti, poremećaja opsesivno-kompulzivnog ponašanja, i drugih srodnih stanja.

      Kada počnete da koristite lek kao što je Seroksat, možete doživeti neke nuspojave. To je često uobičajeno jer telu treba vremena da se prilagodi na novu supstancu. Pospanost i slabost u mišićima su među čestim nuspojavama ovog leka. Ove nuspojave obično traju samo nekoliko dana do nekoliko nedelja.

      Važno je da ne prestanete da uzimate lek bez konsultacije sa lekarom. Ako ove ili druge nuspojave postanu ozbiljne ili traju duže nego što je očekivano, obratite se svom lekaru. Takođe je važno napomenuti da, iako Seroksat može početi da deluje za nekoliko nedelja, puni efekti lečenja možda neće biti očigledni nekoliko nedelja ili čak meseci.

      Molim Vas da se obratite svom lekaru ukoliko Vam se stanje ne popravi ili ako imate bilo kakve brige u vezi sa nuspojavama. Ovo je samo generalni savet i ne bi trebao da zameni individualne medicinske savete.

      Srdačno,
      dr A.Ilić

      Odgovori
  9. pijem rivoltril 7 god ,sada su mi se pojavili tremori ,nekako sam ga izbacio iz terapije ali tremr je ostao ,jako nezgodan lek za skidanje puta zaglavio u hitu pomoc-dali ce treemor nestati i kolko treba da prodje (otprilike)

    Odgovori
    • Poštovani,

      Rivotril (klonazepam) je lek iz grupe benzodiazepina koji se često koristi za lečenje poremećaja anksioznosti, napada panike, određenih vrsta epilepsije i drugih stanja. Međutim, dugotrajna upotreba benzodiazepina može dovesti do fizičke zavisnosti, što znači da naglo prekidanje leka može izazvati simptome apstinencije. Tremor, ili drhtanje, može biti jedan od ovih simptoma.

      Važno je da se lekovi kao što je Rivotril nikada ne prekidaju naglo ili bez nadzora lekara. Obično se doza postepeno smanjuje tokom vremena, kako bi se smanjili simptomi apstinencije.

      Tremor koji osećate mogao bi biti simptom apstinencije od benzodiazepina. Vreme oporavka varira od osobe do osobe i može zavisiti od više faktora, uključujući koliko dugo ste uzimali lek, kolika je bila doza, vaše opšte zdravlje i mnoge druge faktore.

      Važno je da se obratite svom lekaru ili drugom zdravstvenom radniku da biste razgovarali o simptomima koje osećate. Oni vam mogu pružiti savet i pomoći vam da bezbedno prekinete sa upotrebom leka.

      Napominjem, konsultujte sa svojim lekarom jer bezbednost i zdravlje su na prvom mestu.

      Srdačan pozdrav,
      dr A.Ilić

      Odgovori
  10. Poštovani, može li Bromazepam da prepiše lekar opšte prakse, ili mora psihijatar kod kojih se čeka i po više od mesec dana na red?

    Odgovori
    • Poštovana, Bromozepam može da prepiše lekar opšte prakse uvidom u karton pacijenta i mišljenje specijaliste, a u odnosu na postavljeni terapijski plan.

      Odgovori
  11. Mene trenutno najviše muči nesanica i visok pritisak i ni Rivotril ne može da me uspava. Noćas sam se mučila do posle 6 h ujutru, jedva zaspala, dva puta se budila, spavala oko 5 sati. Popodne ne spavam, pre sam spavala jer radim i smene do ponoći. Melatonin od 1 mg kao da nisam ni popila. Trenutno ne radim. Dosta sam čitala o Rivortilu, hvala Vama na savetu. Veliki pozdrav! P. S. Svi glavni pregledi urađeni, ogroni pritisak je od anksioznosti i depresije i jaki lekovi na njega ne deluju.

    Odgovori
  12. Pijem za depresiju Sidatu oko 15-ak dana po preporuci lekara, ali od kako je pijem, meni je gore i psihički i fizički. Imam dosta nus pojava (jako visok pritisak, nesanica, dijareja, suva usta), ne znam da li je potreban prelazak na neki drugi sedativ? Uz to pijem i Rivortil, jer sam i anksiozna. Godinama sam pila Ksalol i pomagao mi je.

    Odgovori
    • Poštovana, antidepresivima je potreban određeni vremenski period (obično nekoliko nedelja) da bi počeli da „rade“. Ukoliko su pak nus pojave značajne i dovode do velikih poteškoća – svakako treba razmotriti zamenu leka jer nije svaki lek za svakoga. Dakle, najbolje je da se javite specijalisti koji Vam je prepisao terapiju i iznesete svoje tegobe. Koliko Rivotrila pijete? Njegova upotreba treba da bude vremenski ograničena kao i doza.

      Odgovori
    • Pijem 1/2 Rivortila od 2 mg pre podne i jednu uveče. Možda mi Sidata diže pritisak koji ni Lasix u venu nekoliko puta nije spuštao, jedva na 180. Dok sam pila samo Ksalol i Nifelat, imala sam povremeno povišen pritisak i redovno pila Nifelat. Sada ni on ne pomaže, a raspoloženje ravno nuli, o nesanici da ne pričam. Bila sam kod kardiologa, pre toga kod interniste, uradila hormone štitne žlezde i danas UZ abdomena. Problem samo sa kamanjem u žuči, još nije urgentno.

      Odgovori
      • Poštova, to je svakako razlog više da posetite specijalistu koji Vam je prepisao Sidatu i požalite se na ozbiljne nus-pojave. Takođe, budite oprezni sa Rivotrilom – daje dobre, ali lako stvara zavisnost pa „skidanje“ zna da bude noćna mora.

        Odgovori
  13. Moje pitanje je o postherpeticnoj neuralgiji. Posle herpes zastora bolovi ne jenjavaju, rekla bih da je bol ista iako je herpes posle terapije Aciklovirom prosao, hraste su nestale, tj. otpale. Panadol je bio jedino sto mi je otklanjalo bol I omogucavao san. Bromazepan pijem kao redovnu terapiju uz vazotal i prinorm(za povisen pritisak) tako da mi je i on malo pomagao da podnesem bol. Koliko dugo smem da ga koristim, jer sam Panadol prekinula znajuci da nesmem da ga koristim dugo. Ima li leka za ovaj upaljeni zivac ili cu trpeti bol mesecima. Ima vec mesec dana od pocetka tj. kraja terapije za herpes zastor. Gentamicin mast-7dana.

    Odgovori
    • Postherpeticna neuralgija je upala zivca koja moze da potraje mesecima. Ako je herpes zastor prosao, ali su bolovi isti, potrebno je da se obratite lekaru kako bi se odredila najbolja terapija za Vas. Postoje neki lekovi koji mogu da pomognu u smanjenju bola, ukljucujuci antidepresive, antikonvulzive, opioidne analgetike i neke druge lekove. Takodje, postoje i terapije koje se mogu primeniti, ukljucujuci fizikalnu terapiju, akupunkturu, transkutane elektricne nervne stimulacije, laser terapiju i masazu.

      Odgovori
    • Rivortil sam počela da pijem uz Sidatu pre 20-ak dana.

      Odgovori
  14. Nemam nista protiv antidepresiva, ali ne dozvoljavam sebi da uopste dodjem u takvu situaciju, kontrolisem se sto vise mogu i pijem suplement medicinske gljive Reishi, poboljsavaju san , jacaju imunitet i sto je najvaznije otklanja stres.

    Odgovori
    • Pametno Sanja – preventiva je najbolji lek. Ipak, podsećanje i za tebe i druge koji koriste ili bi koristili Reishi gljivu (suplament) da se pije najviše tri meseca, a da su zabeležene neželjene pojave: suva usta, vrtoglavice, mučninu, svrab, različite osipe i stomačne tegobe.
      Sve gore navedeno je u stvari histaminska reakcija, a amini iz Reishi-a imaju tendenciju da se vezuju najviše za X2 receptor koji kontroliše stomak i želudačnu kiselinu (posredno i rad srca). Zato je zgodno ovu gljivu uzimati pod lekarskim nadzorom.

      Odgovori

Prosledi komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Sadržaj