Bol u preponama

Ako vam je bol u preponama posebno izražen kada hodate, postoji velika šansa da je posledica povrede mišića ili hrskavice koja povezuje kosti u zglobovima kuka.

Bol u preponama koji se pogoršava kada hodate može biti uzrokovan stanjima koji utiču na organe i tkiva u abdomenu i preponama.

Najčešći uzroci bola u preponama

Neki od najčešćih uzroka bolova u preponama prilikom hodanja uključuju sledeće:

Naprezanje prepona

Bilo koji od mišića u preponama može postati napregnut. Naprezanje prepona se dešava kada se jedan ili više mišića u toj oblasti istegne ili pocepa. Može biti uzrokovano prekomernom upotrebom mišića ili iznenadnim pokretom, kao što je uvrtanje ili naglo okretanje.

Naprezanje prepona je uobičajena sportska povreda. Obično nije ozbiljno, ali teškom naprezanju može biti potrebno mnogo vremena da se izleči.

Bol je najčešći simptom i obično se javlja u unutrašnjoj strani butine, ali se bol može osetiti i bilo gde između kuka i kolena. Ostali simptomi naprezanja prepona uključuju:

  • smanjena snaga u natkolenici
  • modrice u blizini zahvaćenog mišića
  • otok

Glavni mišići u preponama uključuju:

  • Adductor brevis –  Smešten visoko na butini, pomaže vašoj nozi da se pomeri ka srednjoj liniji i napred-nazad.
  • Adductor longus – Nalazi se na unutrašnjoj strani butine, pomaže vašoj butini pokret do srednje linije.
  • Adductor magnus – Smešten blizu sredine butine, ovaj veliki mišić vuče bedro ka centru tela. To je glavni aduktorski mišić (aduktor = primicač, onaj koji privlači) koji se koristi za hodanje, trčanje i penjanje.
  • Gracilis – Ovaj dugi mišić na unutrašnjoj strani butine pomaže vam da povučete noge prema unutra i da savijete koleno.
  • PectineusOvaj manji mišić, koji se nalazi u predelu sredine butina, pomaže da savijete butinu u zglobu kuka i takođe pomera butinu prema srednjoj liniji.

Povreda kuka

Povreda kuka ili degeneracija tokom vremena može izazvati bol u preponi. Neki ljudi možda nemaju bol ili nelagodnost, ali drugi mogu primetiti:

  • bol u kuku ili preponama koji se pogoršava hodanja ili sedenja duže vreme
  • ukočenost u predelu kuka i ograničen obim pokreta
  • osećaj škljocanja ili „zaključavanja“ u zglobu kuka

Femoroacetabularni impingement (udar)

Кada se vrat butne kosti i zglobna čašica ne uklapaju i ne kreću glatko u zglobu kuka, to može dovesti do bolnog stanja. Stanje je poznato i kao femoroaceatbularni udar.

Može biti uzrokovan deformitetom glave na vrhu butne kosti. Ako je glava deformisana, može se zaglaviti u zglobu kuka, posebno kada se sagnete.

Ovo stanje takođe može biti uzrokovano i različitim urođenim deformitetima.

Problemi koje donosi femoroaceatbularni udar obično su bol i ukočenost u predelu prepona, posebno pri hodu i savijanju napred u kuku. Takođe može dovesti do osteoartritisa.

Ingvinalna kila

Ingvinalna kila je vrsta kile koja se javlja u blizini prepona. Razvija se kada se tkivo, kao što je crevo ili masno tkivo iz trbušne duplje, prođe kroz slab deo trbušnog zida.

Preponska kila može izazvati bol u preponama koji se pogoršava pri hodu, savijanju, naprezanju i kašljanju. Ostali simptomi uključuju:

  • ispupčenje u predelu prepona koje postaje veće kada bolesnik ustane ili kašlje
  • osećaj težine ili nelagodnosti u predelu prepona
  • otečeni skrotum.

Osteoartritis

Istrošenost vaših zglobova, uključujući kuk, može dovesti do trošenja hrskavice tokom vremena, što dovodi do osteoartritisa. Кada se hrskavica značajno istroši, krajevi kostiju unutar zgloba više se ne kreću glatko. Umesto toga, dolazi do trenja, uzrokujući bol i ukočenost.

Кod artritisa kuka, bol i ukočenost se obično osećaju u predelu kuka i prepona. Možete se osećati gore kada hodate, stojite ili se penjete stepenicama. Pri odmoru bol slabi.

Još jedan simptom koji možete primetiti je škripanje ili škljocanje ili neprijatan osećaj u kuku kada se krećete. Takođe možete osetiti bol preko donjeg dela butine i kolena na istoj strani tela kao i zahvaćeni kuk.

3D prikaz osobe koja ima problema sa bolom u preponama

Tendinitis i bol u preponama

Tetive pričvršćuju vaše mišiće za vaše kosti. Кada ove debele vrpce postanu iritirane i upaljene, to se zove tendinitis.

Može se razviti u bilo kojoj tetivi, a bol obično počinje kao tup bol oko zahvaćenog područja. Češći je u ramenu, kolenu, laktu ili zglobu, ali se može razviti i u predelu kuka ili prepona.

Tendinitis je najčešće uzrokovan ponovljenim pokretima, poput savijanja, bacanja, okretanja ili udaranja lopte. Ako imate tendenciju da redovno radite iste pokrete dok se bavite sportom, vežbate ili obavljate svoj posao u većem ste riziku.

Кod tendinitisa kuka, bol obično počinje postepeno. Ima tendenciju da se pogorša ako hodate ili radite neku aktivnost i osećate se bolje kada se odmarate. Zahvaćeno područje može biti osetljivo na dodir, a možete primetiti i otok.

Manje uobičajeni uzroci

Nekoliko drugih stanja može izazvati bol u preponama kada hodate. U mnogim slučajevima, bol može biti konstantan, ali se može pogoršati kada se krećete.

Ovi uzroci uključuju sledeće:

  • Infekcija urinarnog trakta. Nastaje zbog bakterijske infekcije koja se može razviti bilo gde u urinarnom traktu. Češće je kod žena. Pored bolova u preponama, simptomi mogu uključivati bol ili peckanje tokom mokrenja, kao i promenu učestalosti ili hitnosti mokrenja.
  • Epididimitis. Ovo stanje izaziva upalu jednog ili oba testisa. Epididimitis izaziva bol u zahvaćenim testisima, koji može zračiti do prepona i donjeg abdomena.
  • Кamen u bubregu. Кamen u bubregu se sastoji od tvrdog kamenja nalik kristalu koji se formira od mineralnih naslaga. Ovi kamenci često ne izazivaju simptome sve dok se ne presele tamo gde se bubreg susreće sa ureterom i dalje. Bol, koji može biti intenzivan, može se osetiti na jednoj strani stomaka ili u donjem delu leđa. Bol takođe može zračiti u prepone.
    Jajnika cista.
  • Cista jajnika je vrećica ispunjena tečnošću koja se može razviti na jednom ili oba jajnika. Obično je bezbolna, ali simptomi se mogu pojaviti ako cista raste. Simptomi mogu uključivati bol u preponama ili donjem delu leđa, nadimanje u stomaku i bolno pražnjenje creva.
  • Zategnuti okrugli ligament. Smešten između materice i prednjeg dela prepona, okrugli ligament se pomera i menja oblik dok hodate. Tokom trudnoće, rasteže se kako bi se prilagodio rastućoj materici i može postati napregnut i bolan kada hodate.

Кako lečiti bol u preponama kod kuće

Ako imate blagi bol u preponama koji je uzrokovan naprezanjem mišića, mirovanje povređenog mišića može pomoći. Posebno ćete želeti da izbegavate naporne, ponavljajuće pokrete ili pokrete koji vam izazivaju bol.

Važno je da ne prestanete da se krećete u potpunosti jer ne želite da povređeni mišić oslabi. Takođe želite da osigurate da vaš povređeni mišić ima dobar protok krvi, što može pomoći da se ubrza zarastanje.

Nanošenje leda ili hladnog obloga na povređeni mišić takođe može pomoći da se ublaži bol i otok. Da biste to uradili, možete koristiti:

  • paket leda ili zamrznutu vreću povrća umotana u vlažan peškir
  • peškir natopljen hladnom vodom
  • kockice leda u plastičnoj kesi

Stavite hladan oblog na bolno mesto najmanje 10 do 15 minuta, nekoliko puta dnevno. Nemojte nanositi led direktno na kožu.

Lekovi protiv bolova koji se izdaju bez recepta kao što su NSAIL mogu učiniti da se osećate ugodnije, a takođe mogu pomoći u smanjenju upale i otoka.

Кada potražiti lekarsku pomoć

Obavezno se obratite svom lekaru ako:

  • bol u preponama ne prestaje posle odmora i terapije ledom
  • bol u preponama je praćen drugim simptomima, kao što su:
    • groznica
    • mučnina ili povraćanje
    • bol prilikom mokrenja
    • ispupčenje koje možete osetiti između kuka i stidne kosti
    • nadimanje abdomena
    • bol u testisima
    • zvuk škljocanja ili zaključavanja ili neprijatnost kada hodate

Da bi dijagnostikovao izvor bolova u preponama, lekar će pregledati vašu istoriju bolesti i obaviti fizički pregled. Takođe će vas pitati o simptomima. Ako se sumnja na ingvinalnu kilu, lekar može pritisnuti delove stomaka ili prepona kako bi postavio dijagnozu.

Da bi postavio tačnu dijagnozu, vaš lekar može da vas pošalje na RTG snimanje, ultrazvuk ili CT skeniranje. Ovi testovi mogu pomoći lekaru da vidi slike unutrašnjosti vašeg tela, što može pomoći da se utvrdi izvor bola.

Opcije lečenja bolova u preponama

Za stanja kao što su labralna suza kuka, tendinitis ili osteoartritis, injekcija steroida u kuk može pomoći u ublažavanju bolova i smanjenju upale.

Fizikalna terapija može pomoći da ojačate povređeni mišić i povećate opseg pokreta u zahvaćenom području. Tokom sesija fizikalne terapije, naučićete o vežbama koje možete da radite svaki dan da biste ublažili bol ili ukočenost u zglobovima ili mišićima.

Teže labralne suze će možda trebati operaciju da bi se popravile. U nekim slučajevima mogu biti moguće artroskopske (zatvorene ili minimalno invazivne) procedure.

Operacija je obično najbolja opcija za popravku ingvinalne kile.

Postoje li načini da se spreči bol u preponama?

Najvažniji korak koji možete preduzeti da smanjite rizik od naprezanja prepona ili povrede je da se istegnete pre i posle bilo koje vrste aktivnosti, vežbanja ili sporta. Ovo pomaže u povećanju fleksibilnosti mišića što, zauzvrat, može smanjiti mogućnost njihove povrede.

Ostali preventivni koraci koji mogu pomoći uključuju sledeće:

  • Održavajte zdravu težinu. Ovo može izbeći preveliko opterećenje na zglobove kuka.
  • Ostanite dobro hidrirani. Voda za piće može smanjiti rizik od razvoja kamena u bubregu, infekcije urinarnog trakta ili grčeva u mišićima.
  • Pazite na pokrete tela. Obratite posebnu pažnju na pokrete tela kada podižete teške predmete. Savijte kolena, koristite snagu nogu za podizanje i držite predmet blizu tela. Tehnike bezbednog podizanja mogu da smanje rizik od razvoja preponske kile ili naprezanja mišića ili ligamenta.

Zaključak

Bol u preponama pri hodanju je često uzrokovan naprezanjem mišića, ligamenata ili tetiva u donjem delu stomaka. Pucanje hrskavice, udar kuka, ingvinalna kila i osteoartritis su takođe česti krivci.

Ako je bol u preponama uzrokovan naprezanjem mišića, odmor i terapija ledom mogu pomoći da se povreda zaleči.

Ako je bol u preponama jači ili je praćen drugim simptomima, obavezno se obratite lekaru. Oni mogu da dijagnostikuju uzrok vašeg bola i rade sa vama na razvoju pravog tipa plana lečenja.

Imate pitanje u vezi ove teme?

Postavite ga na dnu stranice – odgovor stiže u roku od 24 sata.

KOMENTARI

29 Komentari
  1. Pozz

    Moj problem traje 1 ipo mesec,naime bio sam na snimanje noge pre 1 mesec i uvećani limf prepone 8mm,rekao mi je da mirujem ja naravno nisam mogao bez fizicke aktivnost,takodje i bol u preponi više kao zatezanje tokom trčanja,plivanja,sklekove,čučnjeva to traje malo jače oko 2 meseca,e sad sam primetio blagi otok kod kuka,i bol u preponi s vremena na vreme,takodje taj deo stomaka me malo boli,misljenje

    Odgovori
    • Pozdrav,

      S obzirom na to da si uradio niz pregleda i testova (UZ testisa, bubrega, nogu, KKS, serum, bris) i da su svi rezultati bili uredni, a bolovi u stomaku, kuku i preponi i dalje traju, postoji mogućnost da se radi o mišićnom ili nervnom problemu. Moguće je i da su bolovi povezani sa stanjima poput sindroma iritabilnog creva ili mišićno-koštanim problemima. Takođe, psihološki faktori, kao što su stres i anksioznost, mogu pojačati osećaj bola. Posavetuj se s lekarom za dalje korake, poput posete neurologu ili gastroenterologu.

      Srdačno,
      Vaš web lekar dr A. Ilić

      Napomena: Odgovori su informativnog tipa, a jedino lekar koji vodi pacijenta može dati precizan savet.

      Odgovori
  2. Pozdrav,

    Imam bol u desnoj preponi ali samo kad vezbam pilates i to kod određenog broja vezbi.

    Kad lezim na leđima a noge su mi dignute u vazduh i savijene a vidim prste na nogama.

    Kome se obrtiti i sta uraditi da prestane? Imam 57 godina, 58 kilograma, vezbam pilates 2 x nedeljno, .

    Hvala

    Odgovori
    • Pozdrav,

      Bol u desnoj preponi tokom određenih vežbi pilatesa može biti znak preopterećenja ili istegnuća mišića ili tetiva. Preporučujem da prestanete s vežbama koje izazivaju bol i posetite fizioterapeuta ili ortopeda radi procene i saveta o daljoj terapiji. Fokusirajte se na vežbe istezanja i jačanja koje ne izazivaju nelagodnost i polako se vratite redovnom režimu vežbanja.

      Srdačno,
      Vaš web lekar dr A. Ilić

      Napomena: Odgovori na pitanja u odeljku KOMENTARI su informativnog tipa. Svaki pacijent je poseban i jedino lekar koji ga vodi može dati precizan savet i preporuku.

      Odgovori
  3. Pojavio mi se bol u predjelu prepona. Jak bol, neizdrzljiv. Posle mirovanja se smanjivao i nestao, juce se posle podizanja tezeg tereta opet vratio pred vece tup bol, posle je opet bio jak i neizdrzljiv. Tokom mirovanja se malo ublazio ali nine nesgao u potpunoati.

    Odgovori
    • Poštovana,

      Bol u preponama koji opisujete, naročito nakon podizanja teškog tereta, može biti znak ingvinalne kile ili naprezanja mišića u tom području. S obzirom na to da se bol ponovo javlja i postaje neizdrživ, preporučujem Vam da što pre posetite lekara radi detaljnog pregleda. Važno je isključiti mogućnost kile, jer ona može zahtevati hitan tretman. Do tada, izbegavajte podizanje teškog tereta i odmarajte što više.

      Srdačno,
      Vaš web lekar dr A. Ilić

      Napomena: Odgovori na pitanja u odeljku KOMENTARI su informativnog tipa. Svaki pacijent je poseban i jedino lekar koji vodi pacijenta može dati precizan savet i preporuku.

      Odgovori
      • Hvala Vam na odgovoru.
        Danas sam bio na pregledu kod doktora i rekao je da nije u pitanju kila vec naprezanje. Ne koristim nista za bol i malo me hvata panika jer me bol ne prolazi kada mirujem malo se smanji ali osjecam pritisak neki. Kada ustanem bol se pojaca. Bol u najjacem trenutku je bila takva da nisam mogao da stojim na nogama. Zanima me da li je tolika bol moguca od istegnuca misica i da li je bilo neophodno detaljnije snimanje kod specijaliste.
        Hvala Vam unaprijed.

        Odgovori
        • Poštovana/ni,

          Hvala Vam na dodatnim informacijama. Istezanje mišića može izazvati vrlo jak bol, naročito ako su mišići ozbiljno napregnuti ili povređeni. U slučajevima kada bol ne prolazi ili se pogoršava, može biti korisno obaviti dodatne pretrage, poput ultrazvuka ili magnetne rezonance, kako bi se isključili drugi uzroci kao što su cepanje mišića, problemi sa zglobovima ili čak iritacija nerva. U međuvremenu, odmarajte i primenjujte hladne obloge. Ako se simptomi ne smanje u narednih par dana (3 do 5 – sami ćete osetiti da se bol smanjuje), savetujem ponovnu konsultaciju sa lekarom.

          Srdačno,
          Vaš web lekar dr A. Ilić

          Napomena: Odgovori na pitanja u odeljku KOMENTARI su samo informativnog tipa. Svaki pacijent je poseban i jedino lekar koji vodi pacijenta može dati precizan savet i preporuku.

  4. Prije 6 tjedana ugrađena mi je totalna proteza lijevog kuka zbo osteoartritisa. Operacija i rehabilitacija protekli su uredno. Prije par dana učinila sam neoprezno kružni pokret. Od onda me boli prepona na operiranoj nozi i ne mogu podići nogu kad ležim na leđima sto sam prije mogla. Kad ležim na trbuhu i pokušavam podići suprotnu desnu nogu, boli me u lijevoj preponi. Hodati mogu bez problema s jednom podlaktnom štakom u desnoj ruci.
    S obzirom da nisam u mogućnosti kontaktirati s operaterom, molim vaše mišljenje o navedenom. Zahvaljujem.

    Odgovori
    • Poštovana,

      Hvala vam što ste podelili svoju situaciju. Razumem da je situacija izazovna i želim vam pružiti nekoliko smernica i preporuka.

      Mogući uzroci bolova:

      Naprezanje mišića ili tetiva koje vam se dogodilo: Kružno pokretanje može izazvati naprezanje mišića ili tetiva oko zgloba kuka, što može dovesti do bola i ograničenja pokreta.
      Upala: Povreda može izazvati upalu, koja dodatno doprinosi bolu i ograničenju pokreta.
      Irirtacija ili pomeranje proteze: Iako je ovo manje verovatno, može se desiti da je proteza blago pomerena ili da je došlo do iritacije oko nje.

      Preporuke:

      Odmor: Nastavite sa upotrebom štake kako biste smanjili opterećenje na operisanoj nozi. Izbegavajte aktivnosti koje izazivaju bol.
      Ledeni oblozi: Primena ledenih obloga na bolno područje može pomoći u smanjenju upale i bola. Koristite led 15-20 minuta nekoliko puta dnevno. Led nikada ne ide direktno na kožu – najbolje je u najlonsku kesu pa istu umotate u peškir i stavite na bolno mesto.
      Lagana vežba: Nastavite sa laganim vežbama za jačanje mišića, ali izbegavajte pokrete koji izazivaju bol. Možete se konsultovati sa fizioterapeutom o odgovarajućim vežbama.
      Protivupalni lekovi: Ako je bol intenzivan, možete razmotriti upotrebu protivupalnih lekova, ali samo prema preporuci vašeg lekara.
      Konsultacija sa hirurgom: Iako niste u mogućnosti trenutno kontaktirati svog hirurga, pokušajte to učiniti čim budete mogli. Važno je da bude informisan o vašim simptomima i da izvrši procenu stanja.

      Zaključak:

      Bol koji opisujete može biti rezultat naprezanja mišića ili tetiva, ali je važno biti oprezan zbog mogućnosti iritacije ili pomeranja proteze. Pratite gore navedene preporuke i obratite se hirurgu čim budete u mogućnosti. U međuvremenu, fokusirajte se na odmor i izbegavanje aktivnosti koje izazivaju bol.

      Srdačan pozdrav,

      Vaš web lekar dr A. Ilić

      NAPOMENA: Odgovori na pitanja u odeljku KOMENTARI su samo informativnog tipa. Svaki pacijent je poseban i jedino lekar koji vodi pacijenta može dati precizan savet i preporuku.

      Odgovori
  5. Bolovi na početku bedrene kosti u preponi sa desne strane. Na dodir boli. Boli dok mirujem dok hodam dok ležim. Ovo j sad najnovije. Inače dijagnoza mi je artroza i vegetativne promjene zdjelice i iljačne kosti. Stalno uzimam protuupalne lijekove ali to malo i ništa ne pomaže. STA me čeka ne znam samo znam da mi je ove zadnje dane neizdrživo.

    Odgovori
    • Poštovana,

      Razumem koliko bol može biti iscrpljujući, posebno kada se ne smiruje ni tokom odmora. Bolovi u preponi koji se šire ka bedrenoj kosti mogu biti povezani sa nekoliko faktora, uključujući vašu postojeću dijagnozu artroze i vegetativne promene zdjelice i ilijačne kosti.

      Mogući uzroci:

      Artroza: Degenerativne promene u zglobovima mogu uzrokovati bolove i ukočenost, naročito ako se zahvaćenost širi na zglob krlice (zdjelice) ili kuk.
      Tendinitis ili burzitis: Upala tetiva (tendinitis) ili burzi (burzitis) u predelu kuka i zdjelice može izazvati bol, posebno prilikom pokreta ili pritiska na to područje.
      Mišićno-koštane disfunkcije: Problemi sa mišićima, tetivama ili ligamentima u predelu kuka i bedra mogu doprineti bolovima.
      Iritacija nerva: Ponekad, bol može biti uzrokovan iritacijom ili pritisakom na nerv u tom području.

      Šta možete učiniti:

      Nastavite sa terapijom: Redovno uzimajte protuupalne lekove prema preporuci lekara, ali ako ne primećujete olakšanje, razgovarajte sa lekarom o mogućim promenama u terapiji.
      Fizikalna terapija: Može biti korisna za jačanje mišića oko zgloba, poboljšanje pokretljivosti i smanjenje bola.
      Topli ili hladni oblozi: Mogu pomoći u smanjenju upale i bola. Isprobajte hladne obloge ako je bol akutna ili tople obloge za opuštanje mišića.
      Konsultacija sa specijalistom: Razmislite o konsultaciji sa ortopedom ili reumatologom kako bi se razmotrile dalje opcije lečenja, uključujući eventualne injekcije ili druge terapije.
      Hirurško lečenje: U slučaju da su simptomi izrazito teški i ne reagujete na konzervativne tretmane, može se razmotriti hirurško lečenje kao opcija, naravno, uz saglasnost vašeg lekara.

      Važno je da pratite preporuke svog lekara i da budete u kontaktu sa njim/njom kako bi se vaša terapija prilagodila vašem stanju i potrebama.

      Srdačan pozdrav,
      Vaš web lekar dr A. Ilić

      NAPOMENA: Odgovori na pitanja u odeljku KOMENTARI su samo informativnog tipa. Svaki pacijent je poseban i jedino lekar koji vodi pacijenta može dati precizan savet i preporuku.

      Odgovori
  6. Bol u prepuni mi se posle parcijalne operacije preloma kuka

    Odgovori
    • Poštovana Vera,

      Hvala vam što ste podelili svoj problem. Bol u preponi nakon parcijalne operacije preloma kuka može biti posledica nekoliko različitih faktora. Evo nekoliko mogućih uzroka i preporuka za dalji postupak:

      MOGUĆI UZROCI:

      Postoperativni bol: Bol nakon operacije je normalna pojava i može trajati nekoliko nedelja dok se tkiva i mišići oporavljaju.
      Upala ili infekcija: Upala ili infekcija na mestu operacije može izazvati bol. Ovo je obično praćeno crvenilom, toplinom, oticanjem ili povišenom temperaturom.
      Povreda mišića ili ligamenata: Povrede mišića, tetiva ili ligamenata tokom ili nakon operacije mogu izazvati bol u preponi.
      Nervna iritacija: Operacija može izazvati iritaciju ili oštećenje nerava u tom području, što može izazvati bol.
      Problemi sa implantatom: Ako je korišćen implantat (npr. vijci, ploče) tokom operacije, problemi sa položajem ili integracijom implantata mogu izazvati bol.

      PREPORUKE:

      Praćenje simptoma: Nastavite da pratite intenzitet i trajanje bola, kao i sve druge simptome kao što su oticanje, crvenilo ili povišena temperatura.
      Odmor i oporavak: Pokušajte da se odmarate i izbegavate aktivnosti koje mogu pogoršati bol. Pratite preporuke vašeg lekara o vežbama i fizičkoj aktivnosti.
      Hladne obloge: Primena hladnih obloga na bolno područje može pomoći u smanjenju upale i ublažavanju bola.
      Lekovi protiv bolova: Uzimanje lekova protiv bolova (analgetici) prema preporuci vašeg lekara može pomoći u upravljanju postoperativnim bolom.
      Fizikalna terapija: Razmislite o fizikalnoj terapiji kako bi vam se pomoglo da povratite snagu i pokretljivost, smanjujući bol i sprečavajući dalja oštećenja.

      KADA SE OBRATITI LEKARU:

      – Ako se bol ne smanjuje ili se pogoršava.
      – Ako primetite crvenilo, toplinu, oticanje ili povišenu temperaturu na mestu operacije.
      – Ako imate poteškoće sa hodanjem ili obavljanjem svakodnevnih aktivnosti.
      – Ako se pojave novi simptomi kao što su utrnulost, slabost ili problemi sa kontrolom mokrenja ili stolice.

      Važno je da se obratite svom lekaru kako bi se postavila tačna dijagnoza i odredio odgovarajući tretman. Vaš lekar može preporučiti dodatne preglede ili terapije kako bi se rešili vaši simptomi.

      Srdačno,
      Vaš web lekar

      Odgovori
  7. Dali za moj problem bola u kukovima i jos jaci u preponama trebam se obratiti ortopedu ili ?

    Odgovori
    • Poštovani Emire,

      Da, za bolove u kukovima i preponama svakako bi bilo korisno obratiti se ortopedu. Ortoped je specijalista za mišićno-skeletni sistem i može pružiti preciznu dijagnozu i odgovarajući tretman za vaše tegobe. Takođe, moguće je da će vam ortoped preporučiti dodatne pretrage ili uputiti na konsultacije sa drugim specijalistima ukoliko to bude potrebno.

      Srdačno,
      dr A. Ilić

      Odgovori
  8. Postovani,
    Vec duze vreme imam bol u levom kolenu,cak i kad mirujem imam bolove oko casice.Sad je bol poceo da se siri u levu bitinu i u preponama.

    Odgovori
    • Poštovana Miro,

      Hvala vam na postavljenom pitanju. Da bismo vam dali precizniji odgovor, bilo bi korisno znati više detalja o vašem stanju, uključujući vašu starosnu dob, stepen poslovne i fizičke aktivnosti, kao i informacije o vašoj telesnoj težini i eventualno drugim zdravstvenim problemima. Svi ovi faktori mogu uticati na dijagnozu i preporuke za lečenje. Ako želite detaljniji odgovor, slobodno pošaljite dodatne informacije na e-mail adresu koja vam je dostupna na kontakt stranici.

      Na osnovu opisanog, opšti odgovor bi bio da bol u levom kolenu koji se širi do butine i prepona može imati nekoliko mogućih uzroka:

      Osteoartritis: Degenerativna bolest zglobova koja najčešće pogađa starije osobe, ali može uticati i na mlađe, posebno one koji su fizički aktivni ili imaju višak težine. Osteoartritis kolena može izazvati bol, ukočenost i otežano kretanje.

      Tendinitis: Upala tetiva može izazvati bol u kolenu, posebno oko čašice kolena. Bol može biti prisutna i pri mirovanju i može se pogoršati prilikom kretanja.

      Bursitis: Upala burze, male kesice ispunjene tečnošću koja služi kao jastuk između kostiju i tetiva. Bursitis može izazvati bol u kolenu i okolini.

      Sportske povrede: Povrede nastale tokom fizičkih aktivnosti mogu dovesti do bolova u kolenu, butini i preponama. To može uključivati povrede meniskusa, uganuća ili istezanja.

      Problemi sa kukom: Ponekad, problemi sa kukom mogu izazvati „referentnu“ bol koja se širi do kolena, butine i prepona.

      Važno je napomenuti da je za postavljanje tačne dijagnoze neophodna profesionalna medicinska evaluacija. Pregled kod ortopeda ili fizijatra, uz moguće dodatne dijagnostičke procedure poput rendgena, magnetne rezonance (MRI) ili ultrazvuka, može pomoći u utvrđivanju uzroka vaših simptoma i određivanju najboljeg pristupa lečenju. U međuvremenu, smanjenje fizičkog napora koji opterećuje koleno, primena hladnih obloga na bolno područje i korišćenje analgetika mogu pomoći u ublažavanju simptoma.

      Ne oklevajte da potražite medicinsku pomoć kako biste dobili odgovarajuću dijagnozu i tretman, a ukoliko je želite, pošaljite dodatne informacije kako bismo vam mogli pružiti specifičnije savete.

      Srdačno,
      bol.rs

      Odgovori
    • Imam 40 gpdina i 55 kg,drrugih zdravstvenih problema nemam sem tog bola u kolenu.Radim u decijoj bebi radnji ne tezak posao ali stalno na nogama.Ponekad mi koleno otekne od duzeg stajanja…Lekovi za bolove vise ne pomazu.

      Odgovori
      • Poštovana,

        Hvala vam što ste podelili dodatne informacije. Na osnovu vaših godina, telesne težine i opisa posla, kao i simptoma koje ste naveli, nekoliko mogućih uzroka vaših bolova u kolenu može se uzeti u razmatranje:

        Osteoartritis: Iako ste relativno mladi, dugotrajno stajanje na poslu može povećati rizik od razvoja osteoartritisa, posebno ako je vaše koleno često pod pritiskom. Osteoartritis može izazvati bol, oticanje i ukočenost u zglobu kolena.

        Patelofemoralni bolni sindrom: Bol oko ili iza patele (čašice kolena) česta je kod ljudi koji provode mnogo vremena stojeći. To može biti rezultat preteranog opterećenja na prednjem delu kolena.

        Bursitis: Upala burze u kolenu može biti uzrokovana dugotrajnim stajanjem i može dovesti do oticanja i bola.

        S obzirom na to da vam lekovi za bolove više ne pomažu i da imate povremeno oticanje kolena, preporučila bih vam sledeće korake:

        Konsultacija sa ortopedom ili fizijatrom: Važno je da se detaljno pregledate kako biste dobili tačnu dijagnozu. Lekar može preporučiti dijagnostičke testove, kao što su rendgen ili MRI kolena, kako bi se procenila struktura vašeg zgloba i identifikovali mogući uzroci bola.

        Fizikalna terapija: Fizioterapeut može dizajnirati program vežbi koji cilja na jačanje mišića oko kolena i poboljšanje njegove pokretljivosti. Takođe, mogu vam dati savete o ergonomiji na radnom mestu i kako smanjiti pritisak na koleno tokom dana.

        Ortoze i pomagala: Upotreba ortopedskih pomagala, kao što su elastične trake ili ortoze za koleno, može pružiti dodatnu podršku i smanjiti bol.

        Modifikacija aktivnosti: Pokušajte da ograničite aktivnosti koje povećavaju bol u kolenu. Ako je moguće, uvedite kratke pauze tokom rada da biste odmorili noge.

        Hladne i tople obloge: Upotreba hladnih obloga može pomoći u smanjenju oticanja, dok tople obloge mogu olakšati bol i ukočenost.

        Važno je napomenuti da je redovna fizička aktivnost i održavanje zdrave telesne težine ključno za smanjenje simptoma i sprečavanje daljeg pogoršanja stanja. Iako vam vaša trenutna telesna težina deluje u redu, jačanje mišića koji podržavaju koleno može dodatno pomoći.

        Ne zaboravite da je pronalaženje pravog tretmana proces koji može zahtevati vreme. Važno je pratiti preporuke vašeg lekara i redovno ih obaveštavati o promenama u vašim simptomima.

        Sve najbolje,
        bol.rs

        Odgovori
  9. Imam čudan, tup bol u predelu donjeg dela stomaka (ne konstantno)koji vuče na desnu stranu. To mi je počelo od kada sam „cimnuo“ da podignem težinu od oko 40, 50kg u stojecem položaju. Sa 7 godina sam operisao bruh na toj strani. Ima li nekakav savet za kućno lečenje?

    Odgovori
    • Poštovani,

      Tup bol u donjem delu stomaka, posebno ako se javlja na strani gde ste prethodno imali operaciju bruhu, može biti znak da ste naprezanjem prilikom dizanja težine izazvali neki oblik mišićnog prenaprezanja ili čak reaktiviranje problema sa bruhom. Evo nekoliko saveta za kućno lečenje, ali imajte na umu da je važno posetiti lekara ukoliko bol ne popusti ili se pogorša:

      Odmarajte: Izbegavajte dodatno naprezanje i teške fizičke aktivnosti koje bi mogle dodatno pogoršati problem.

      Toplotna terapija: Primena tople obloge na bolno mesto može pomoći u opuštanju mišića i smanjenju boli. Koristite toplu vreću ili topli peškir, ali pazite da temperatura ne bude previše visoka kako ne biste izazvali opekotine.

      Lagane vežbe istezanja: Ako bol nije previše jak, lagano istezanje može pomoći u smanjenju napetosti. Fokusirajte se na blage vežbe koje ciljaju na donji deo stomaka i leđa.

      Održavajte hidrataciju: Pijenje dovoljno vode može pomoći u održavanju dobre cirkulacije i smanjenju bolova koji su povezani sa mišićnim naprezanjem.

      Izbegavajte tešku hranu: Laganija ishrana može pomoći u smanjenju opterećenja na digestivni sistem, naročito ako bol utiče na vašu sposobnost normalnog kretanja i aktivnosti.

      Međutim, obzirom da ste imali operaciju bruhu na toj strani, postoji rizik da ste možda izazvali neko oštećenje. Ukoliko bol ne popusti za nekoliko dana, ukoliko se pojavi otok, crvenilo, ili ukoliko bol postane oštar i nepodnošljiv, odmah se obratite lekaru. Bolje je biti oprezan, naročito kada se radi o potencijalnom problemu sa bruhom.

      Ne zaboravite da je važno pratiti svoje telo i reagovati na svaki signal koji ono šalje. Bol je način na koji nam naše telo govori da nešto nije u redu, i važno je to shvatiti ozbiljno.

      Srdačno,
      dr A. Ilić

      Odgovori
  10. U maju sam lomila levu nogu kod zgloba i levo rame. Dugo sam bila, do kraja avgusta bez kretanja, gips na nozi 12 nedelja pa u septembru banja gde sam isla sa stakom. Izlazim i 20 oktobra odbacujem staku. Nakon nedelju dana javlja se bol u preponi levoj a prisutan je pri kretanju i nijedan lek ne pomaze. Hodam sa stakom samo ono nuzno. Prosle godine sam operisala sve ginekoloski izvadjeno zbog cisti. Da li je prenaglo odbacivanje stake moglo uzrokovati ovaj bol. Kada mirujem ne boli. Samo kada pravim korake sa osloncem.

    Odgovori
    • Poštovana,

      Bol u preponi koji se javlja nakon odbacivanja štake i početka samostalnog hodanja može biti posledica nekoliko faktora, uključujući promenjenu mehaniku hodanja i preopterećenje mišića i zglobova koji nisu bili aktivni duži vremenski period zbog prethodne imobilizacije. Evo nekoliko mogućih objašnjenja i preporuka:

      Promena u mehanici hodanja: Nakon dužeg perioda nepokretnosti i korišćenja štake, normalno je da se mehanika hodanja promeni. Vaši mišići, ligamenti i zglobovi mogu biti oslabljeni ili neusklađeni, što može dovesti do bola pri kretanju.

      Mišićna slabost i neusklađenost: Dugi period neaktivnosti može dovesti do atrofije mišića (smanjenja mišićne mase) i smanjenja fleksibilnosti, što može prouzrokovati bol prilikom ponovnog hodanja bez podrške.

      Mogućnost prenaprezanja: Pokušaji brzog vraćanja u normalnu aktivnost bez postepenog povećanja opterećenja mogu dovesti do prenaprezanja mišića i zglobova.

      Ostali medicinski uzroci: Iako je verovatno da je bol posledica promene u fizičkoj aktivnosti, važno je isključiti druge medicinske uzroke, posebno uzimajući u obzir vašu prethodnu ginekološku operaciju i mogućnost komplikacija.

      Preporuke:

      Konsultacija sa lekarom: Važno je da se konsultujete sa svojim lekarom ili ortopedom koji vam može dati konkretniji savet i eventualno preporučiti dodatne preglede, kao što je rendgenski snimak ili MRI, ukoliko smatra da je to potrebno.

      Fizikalna terapija: Razmotrite fizikalnu terapiju koja će vam pomoći u jačanju mišića, poboljšanju fleksibilnosti i korekciji mehanike hodanja. Fizioterapeut može dizajnirati program vežbi prilagođen vašim specifičnim potrebama.

      Postepeno povećanje aktivnosti: Važno je postepeno povećavati nivo aktivnosti kako bi se izbeglo preopterećenje i dalo vreme vašem telu da se prilagodi.

      Adekvatna analgezija: Razgovarajte sa svojim lekarom o mogućnostima kontrole bola, uključujući adekvatne analgetike ili antiinflamatorne lekove.

      Savetovanje o korišćenju pomagala za hodanje: Ako je potrebno, koristite štake ili druga pomagala za hodanje dok se ne oporavite u potpunosti, kako biste izbegli preterano opterećenje na bolno područje.

      Važno je pažljivo pratiti svoje simptome i redovno konsultovati lekara kako biste se osigurali da vaš proces oporavka ide pravim putem.

      Srdačno,
      dr V. Jovicevic

      Odgovori
  11. Prije godinu dana sam imala histerokomiju.PH nalaz pokazao karcinom jajnika desnog koji je presao u lijevi ali se zadrzao u svojoj kapsuli.Preventivno prošla kemoterapije i sve do danas bila dobro.bez ikakve boli.Sad osječam bol iznad lijeve prepone dok hodam a povremeno i u predjelu lijeve stržnjice. Strah me doktoru molim vase mišljenje

    Odgovori
    • Poštovana Mirzeta,

      U Vašem slučaju, važno je odmah se posavetovati sa lekarom, posebno imajući u vidu Vašu istoriju karcinoma i histeroktomije. Iako mogu postojati brojni razlozi za bol koji osećate, od mišićnih problema do gastrointestinalnih problema, sa Vašom medicinskom istorijom ne bi trebalo uzimati ništa zdravo za gotovo.

      Vaš lekar će najbolje proceniti Vaše stanje – a moguće je da preporuči različite vrste testova i snimanja da bi se utvrdilo o čemu se tačno radi. To može uključivati, ali se ne mora ograničiti na, ultrazvuk, CT ili MRI snimanje, i druge testove relevantne za Vašu situaciju.

      U svakom slučaju, nemojte ignorisati simptome i što pre se posavetujte sa medicinskim stručnjakom. Razumem da osećate strah, ali rana dijagnostika i tretman su ključni za najbolje moguće ishode.

      Želim Vam svako dobro i brz oporavak.

      dr A.Ilić

      Odgovori
  12. Imam masno tkivo oko 2 milimetra sa unutrašnje strane prepone do krvnih sudova i ono me nekada bocne i bol postane nesnošiv ali odmah i prođe. Kada hodam primetio sam da sam počeo da ramljem. Boli me i kuk povremeno sa spoljne strane. Kosti ne.

    Odgovori
    • Poštovani,

      Vaši simptomi ukazuju na nekoliko mogućih uzroka. „Masno tkivo“ koje opisujete može biti lipom, koji je benigni tumor i obično ne izaziva bol osim ako ne pritisne okolne strukture. Lipomi obično nisu razlog za zabrinutost, ali ako neki prouzrokuje bol ili nelagodnost, lekar može preporučiti njegovo uklanjanje.

      Povezanost bola koji osećate u kuku sa „masnim tkivom“ je manje jasna. Moguće je da ste počeli da hodate drugačije zbog nelagodnosti ili bola u preponama, što je moglo dovesti do nelagodnosti ili bola u kuku. Takođe, bol u kuku može biti uzrokovan različitim stanjima, uključujući osteoartritis, bursitis, tendinitis i dr.

      Važno je da se posavetujete sa lekarom kako biste utvrdili tačan uzrok vaših simptoma. Lekar može preporučiti fizički pregled, snimanje (rendgen ili MRI) ili druge dijagnostičke testove kako bi postavio dijagnozu.

      NAPOMENA: Ovaj odgovor je dat na osnovu informacija koje ste naveli, ali je važno naglasiti da ove informacije ne mogu zameniti savete i dijagnozu zdravstvenog stručnjaka.

      Sdračno,
      dr A. Ilić

      Odgovori
  13. Divno je sve objasnjeno,led mi je pomogao da mogu da se krecem i da nemam bolove.Hvala na svemu,sad mi sledi dalje istrazivanje.

    Odgovori

Prosledi komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Sadržaj