Kad mlade sportiste boli koleno…

Kod mladih sportista, čiji se organizam tek intenzivno razvija, relativno često je pristutna pojava upornih bolova u kolenu, tačnije u predelu potkolenice. Najčešći uzrok takvih bolova je Ozgud-Šlaterova bolest.

Popularni “Šlater”, kako sportisti nazivaju ovu bolest, vrlo je čest uzrok bola u prednjem prostoru kolena. U pitanju su uporni i neprijatni, ali ipak relativno bezazleni bolovi, koji se najčešće javljaju kod fizički aktivnih dečaka.

Roditelji, ne brinite!

Oboljenje je najčešće kod dečaka koji se bave sportom u periodu najintezivnijeg rasta i sazrevanja (12-14 godina), a ređe kod devojčica. Bol je najizraženiji u predelu gornjeg dela potkolenice, gde se pripaja jaka tetiva (lig. patellae).

Naime, u periodu adolescencije kod sportista dolazi do intenzivnog rasta kostiju (u ovom slučaju butne kosti i kostiju potkolenice), koji nije praćen istovremenim rastom mišića. Usled toga dolazi do istezanja patelarnog ligamenta, što dovodi do lokalne upale i pojave bola.

Usled istezanja samog ligamenta, javljaju se mikroavulzije i mikrotraume koje doprinose bolu. Mikroavulzije i mikrotraume su posledica otrgnuća ligamentarnih i mišićnih vlakana sa koštanog pripoja, usled neadekvatnog doziranja treninga i jakog delovanja mehaničkih sila na “skraćeni”, prekomerno zategnuti ligament.

Bolest je češća kod adolescenata koji u periodu sazrevanja naglo izrastu, ali to ne mora biti pravilo. Roditelji treba da imaju na umu da simptomi, iako intezivni i dugotrajni, nisu opasni, te da deca zbog ove bolesti ne treba da prestaju da se bave sportom!

Sportske aktivnosti u kojima je zastupljen veliki broj skokova, kao i brzih promena pravca, češće uzrokuju simptome koji odgovaraju “Šlateru. To su košarka, na prvom mestu, zatim odbojka, tenis, fudbal…

Kako biti siguran da se radi o Ozgud-Šlaterovoj bolesti?

Dijagnoza se postavlja relativno jednostavno. Pored bola koji se izaziva palpacijom (pipanjem, dodirivanjem), može da postoji i blagi otok u zahvaćenom području kolena. Ukoliko se bolovi javljaju u oba kolena, na istom mestu, onda se sa sigurnošću može tvrditi da se radi o Ozgud-Šlaterovoj bolesti.

Ukoliko se simptomi javljaju u dužem vremenskom periodu ili pojačavaju po intenzitetu (naročito ako je bol prisutan samo u jednom kolenu), poželjno je uraditi rentgen, kako bi se isključila mogućnost postojanja skeletnog tumora (Ewingov sarkom).

Bez apsolutnog mirovanja, samo oprezno i strpljivo

Kod pojave simptoma Ozgud-Šlaterove bolesti, nije preporučljivo apsolutno mirovanje! Svakako, treba ograničiti skakanje ili iznenadno zaustavljanje, a može se koristiti i štitinik za koleno.

Savetuje se lokalna primena leda i analgetskih masti, u cilju smanjenja otoka i bola, kao i primena fizikalne terapije. Dugoročno, neophodno je jačanje mišića kvadricepsa (što su snopovi ovog mišića jači, to koleno manje “trpi”).

Najvažnije je biti strpljiv! Simptomi mogu trajati nekoliko meseci, pa čak i do dve godine. Do potpunog prestanka bolova neophodno je dozirati fizičku aktivnost.

Kako dozirati fizičku aktivnost?

Ako se zna da je akutni bol čovekov prijatelj, koji mu signalizira da nešto u njegovom telu nije u redu, onda se akutni bol koji izaziva Ozgud-Šlaterova bolest mora tretirati baš tako.

Na osnovu intenziteta bola, svaki sportista može dozirati svoju fizičku aktivnost, a da pri tome “ne pretera” i dovede sebe u opasnost od nastanka teže povrede. Dakle, treba biti aktivan onoliko koliko to bol dozvoljava, bez ikakvog forsiranja.

Autor:

Dr Tamara Stojmenović,
Centar sportske medicine Vita Maxima

Imate nedoumice? Postavite pitanje!

Ne ustručavajte se da pitate. Naši stručnjaci su tu da vam pomognu i pruže odgovore za manje od 24 sata. Vaša pitanja su važna!

KOMENTARI

3 Komentari
  1. Dečak 11 godina. Trenira košarku. Bol pri aktivnosti u jednom kolenu. Ispupčenje ispod čašice.Urađen rendgenski snimak.
    Indicije na Ozgud-Šlaterovu bolest.
    Koja se fizikalna terapija preporučue.

    Odgovori
    • Poštovani,

      Osgood-Schlatterova bolest je često stanje kod dece i adolescenata koji se bave sportom, poput košarke. Fizikalna terapija koja se preporučuje za ovo stanje može uključivati:

      Vežbe istezanja i jačanja mišića nogu, posebno kvadricepsa, kako bi se smanjio pritisak na koleno.
      Primena leda nakon vežbanja za smanjenje otoka.
      Odmor od intenzivnih aktivnosti kako bi se izbeglo dodatno opterećenje kolena.
      Upotreba elastičnih traka za podršku kolenu tokom aktivnosti.
      Svakako se obratite fizijatru za individualni plan terapije.

      Srdačno,
      Vaš web lekar dr A. Ilić
      Napomena: Odgovori su informativnog karaktera, a jedino lekar koji vodi pacijenta može dati precizan savet.

      Odgovori
  2. Poštovana dr Tamara,

    Da li možete napisati postoji li neki suplement koji je dobro piti za ovu vrstu osteohondroze?

    Mirjana

    Odgovori

Prosledi komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Sadržaj