Da biste snizili ubrzane ili snažne otkucaje srca, dišite duboko 3 do 5 minuta. Takođe možete pokušati da se snažno nakašljete 5 puta ili stavite oblog od hladne vode na lice. Ovo su samo neki od načina kako smanjiti puls na prirodan način. Ostale savete podelićemo sa vama kada napravimo mali uvod vezan za srčani puls.
Srčani puls i njegova normalna brzina
Brz otkucaj srca od preko 100 otkucaja u minuti, poznat i kao tahikardija, može promeniti način na koji krv teče do tkiva vašeg tela. Neki simptomi povezani sa brzim otkucajima srca su umor, kratak dah i opšta slabost.
U većini slučajeva, kada se osete palpitacije, to nije ozbiljan zdravstveni problem. Obično je povezan sa stresnim situacijama ili anksioznošću, a može se javiti i sa drugim simptomima kao što su glavobolja ili hladan znoj.
Ako vam palpitacije traju duže od 30 minuta, ako se javljaju dok spavate ili ako se zbog toga onesvestite, pozovite hitnu pomoć, jer su to znaci srčanih problema.
Kako smanjiti puls
Neki načini da dovedete puls na normalne nivoe su:
1. Istezanje zgloba kuka
Stanite sa ispravljenim nogama i savijte se u kukovima da biste zagrlili kolena ili dodirnuli nožne prste. Spuštanje glave ispod nivoa srca će podstaći protok krvi u srce kako bi se obezbedilo efikasno sporije pumpanje krvi.
2. Hladan oblog
Hladan oblog na čelu ima trenutni umirujući efekat koji stimuliše vazokonstrikciju. Ovo može pomoći da se snizi telesna temperatura i dotok krvi u glavu, što može usporiti otkucaje srca.
3. Dubok kašalj
Duboko udahnite, pazeći da vam je stomak potpuno proširen. Zatim snažno iskašljajte i ponovite 5 puta. Ovo pokreće Valsalvin manevar, koji povećava periferni otpor u krvnim sudovima i smanjuje broj otkucaja srca.
4. Polako izdišite
Izdahnite veoma polako sa stisnutim usnama ili blago otvorenim ustima najmanje 5 puta. Nasilno izduvavanje vazduha pomaže u smanjenju nivoa ugljen-dioksida u krvi, što smanjuje snagu otkucaja vašeg srca.
5. Duboko udisanje
Dišite duboko udišući kroz usta i ponovite 5 puta. Ova vežba se može kombinovati sa vežbom iznad. Duboko udisanje povećava količinu kiseonika na raspolaganju za isporuku ostatku vašeg tela bez preopterećenja srca.
6. Odbrojavanje
Polako odbrojavajte od 60 do 0 dok gledate u plafon. Ovo je jednostavna tehnika opuštanja koja može olakšati ubrzani um i smanjiti stres, što doprinosi smanjenju otkucaja srca.
7. Umirujući čaj
Ako vam treba više opuštanja, popijte umirujući čaj napravljen od biljaka za anksioznost, poput čaja od valerijane ili kamilice. Ovi čajevi sadrže bioaktivna svojstva koja pomažu u smanjenju proizvodnje hormona stresa i podstiču cirkulaciju i prirodan su način. Ovo je prijatan način kako smanjiti puls jer se u isto vreme i rehidrirate.
8. Izbegavajte stimulanse
Stimulansi, kao što su kafa, čokolada, rafinisani šećer, alkohol, duvan i energetska pića, sadrže supstance koje pobuđuju centralni nervni sistem i mozak, izazivajući efekte poput bržeg otkucaja srca, visokog krvnog pritiska i većeg izlučivanja urina.
9. Dovoljan odmor
Odmaranje u tihom, udobnom prostoru sa smanjenim svetlima i zvukovima može pomoći u smanjenju okidača koji izazivaju stres i koji doprinose većem otkucaju srca. Možete pokriti oči, koristiti čepiće za uši ili slušati umirujuću muziku da biste postigli dalje opuštanje.
10. Redovno vežbanje
Za hroničnije upravljanje otkucajima srca, trebalo bi da se redovno bavite fizičkom aktivnošću. Srce je mišić koji treba da bude obučen za efikasan rad, baš kao i drugi mišići u telu. Vežbanje umerenog intenziteta može pomoći srcu da se skupi i opusti.
Kako smanjiti puls kod tahikardije
Simptomi tahikardije, kao što su umor, otežano disanje, opšta slabost, težina u grudima, lupanje srca i slabost, trebalo bi da počnu da se smanjuju nakon nekoliko minuta korišćenja ovih tehnika. Čak i ako ste u mogućnosti da ublažite ubrzani rad srca, trebalo bi da izbegavate hranu i pića koja mogu da povećaju broj otkucaja srca, kao što su čokolada, kafa ili energetska pića.
Ako vaš ubrzan rad srca traje više od 30 minuta, ako osetite utrnulost na jednoj strani tela ili ako se zbog toga onesvestite, pozovite hitnu pomoć, jer su to znaci srčanih problema. Ovi simptomi zahtevaju lečenje u bolnici, što može uključivati upotrebu IV lekova.
Lekovi za kontrolu palpitacije
Ako se tahikardija javlja nekoliko puta nedeljno, trebalo bi da posetite svog lekara radi procene. Vaš lekar može zatražiti preglede kao što su EКG, ehokardiogram ili 24-časovni holter kako bi procenio funkciju srca.
Nakon postavljanja dijagnoze, lekar može da prepiše lekove koji pomažu u kontroli brzog otkucaja srca, poput amiodarona ili atenolola. Ove lekove treba uzimati samo onako kako ih je propisao lekar.
Anksiolitički lekovi, kao što su Кsanaks ili diazepam, takođe mogu pomoći u kontroli povećanog broja otkucaja srca povezanih sa stresom ili anksioznošću. Ovi lekovi se obično propisuju kao PRN, ili po potrebi, kada ljudi, na primer, doživljavaju napad anksioznosti.
Кako sprečiti ubrzan rad srca
Možete prirodno usporiti svoj prosečan broj otkucaja srca tokom vremena uključivanjem promena načina života u svoju dnevnu rutinu. Neki primeri uključuju izbegavanje pića sa kofeinom ili alkoholom i prestanak pušenja.
Takođe bi trebalo da održavate zdravu ishranu sa malo masti i šećera. Vežbanje može pomoći u oslobađanju supstanci zvanih endorfini, koji mogu izazvati osećaj zadovoljstva i sreće. Takođe bi trebalo da razmislite o učešću u više aktivnosti koje smanjuju stres i anksioznost, poput meditacije ili joge.
Кada posetiti doktora
Trebalo bi da odete u hitnu pomoć ako:
- Vaše palpitacije traju duže od 30 minuta
- Osećate simptome kao što su bol u grudima koji zrači u levu ruku, utrnulost, peckanje, glavobolja ili kratak dah
- Ako se javljaju više od dva puta nedeljno
U ovim slučajevima, vaše palpitacije mogu biti povezane sa ozbiljnijim srčanim problemom i trebalo bi da ih proceni kardiolog.
Pitanje: plućna hipertenzija
Pre 2 godine sam išla na redovan sistematski pregled i konstatovano je da sam dobrog zdravlja. Kao laiku nije mi značilo ništa opisno od nalaza interniste, ali kada me je zainteresovalo šta znače izrazi kao „regurgitacija“ i još svakakvi drugi, pitala sam lekara opšte prakse šta je to, ali nije rekao da je nešto bitno.
pre par dana sam išla ponovo na pregled kod kardiologa, jer sam osetila da mi je pritisak malo povišen, da mi zuje uši i da mi nije najbolje.
Doktorka je u nalazu napisala reči kao „Dijastolna disfunkcija I stepena. Insiff.vmitralis et triscupdalis gr Hypertensio pulmonalis gr“.
terapija: Percarnil COMBO 2,5 za pritisak i Rosuhol za holesterol, kao i D vitamin u spreju.
Šta zapravo znači plućna hipertenzija, obzirom da sam čitala da je to retka bolest i da samo 200 ljudi u Srbiji postoji sa tom bolešću, da joj nema leka itd.
Poštovana,
Plućna hipertenzija je stanje u kojem se povećava krvni pritisak u plućnim arterijama, koje dovode krv iz srca u pluća. Ovo stanje može biti ozbiljno jer otežava rad srca, posebno desne komore, koja mora raditi jače da bi pumpala krv kroz pluća. U vašem slučaju, na temelju opisa kardiologa, plućna hipertenzija je blaga (gr I), što znači da je stanje prisutno, ali nije uznapredovalo i nije ozbiljno.
Ostali delovi vašeg nalaza ukazuju na dijastolnu disfunkciju (poremećaj u opuštanju srca između otkucaja) i insuficijenciju mitralnog i trikuspidnog zaliska, što znači da zalisci ne funkcionišu savršeno i omogućavaju povratak krvi u srcu, što može dovesti do opterećenja na srčanu funkciju.
Plućna hipertenzija može biti uzrokovana različitim stanjima, kao što su bolesti srca, pluća, ili poremećaji u krvnim sudovima. Nije nužno da je to ozbiljna bolest, ali je važno redovno pratiti stanje i pratiti terapiju koju vam je lekar prepisao. Terapija koju koristite (Percarnil za pritisak i Rosuhol za holesterol) pomaže u regulisanju faktora rizika koji mogu pogoršati stanje.
Važno je da se pridržavate preporuka vašeg kardiologa, pratite terapiju i redovno idete na kontrole kako bi se stanje pratilo i blagovremeno lečilo. Iako plućna hipertenzija može biti ozbiljna u nekim slučajevima, ako je blagih simptoma, uz pravilno lečenje može se kontrolisati.
Srdačno,
Vaš web lekar dr A. Ilić
Napomena: Odgovori su informativnog karaktera. Za preciznu dijagnozu i terapiju konsultujte se sa svojim lekarom.
Imam problem vec par nedelja puls mi ide i do 130 u mirovanju. Pa se smanji. Inace se lecim od ankcioznosti i depresije od 2012. Pa sve povezujem sa tim. Kada se probudim i ustanem pocnu jaki i brzi otkucaji onda se verovatno uspanicim pa se preznojim,nemam snage i ne smem do kupatila da odem niti da se usudim da izadjem napolje jer se bojim da cu se onesvestiti.
Poštovana,
Da, potpuno je normalno da se osećate zabrinuto zbog simptoma koje spominjete. Brzi otkucaji srca (puls do 130 u mirovanju), znojenje, gubitak snage i strah od nesvestice mogu biti povezani sa vašom anksioznošću i depresijom, što ste već pomenuli. Međutim, važno je da isključimo sve druge moguće uzroke i da osiguramo da se pravilno lečite.
Mogući uzroci:
Anksioznost i panični napadi – Ovi simptomi koje opisujete (brzi otkucaji srca, znojenje, strah od nesvestice) su česti kod paničnih napada ili kod generalizovanog anksioznog poremećaja. Panični napadi mogu uzrokovati fizičke simptome kao što su ubrzan rad srca, znojenje, tremor i strah od gubitka svesti. Često se ti napadi javljaju ujutro, čim se probudite, jer je telo još uvek u fazi prilagođavanja iz stanja mirovanja u aktivnost.
Niska telesna snaga i iscrpljenost – Zbog dugotrajnog stresa, depresije i anksioznosti, vaše telo može biti u stanju povećane iscrpljenosti, što može doprineti osećaju umora, gubitka snage i napetosti. Ovi simptomi mogu se dodatno pogoršati kada imate napade panike, jer telo reaguje sa fizičkim simptomima na psihološki stres.
Povećan broj otkucaja srca – U nekim slučajevima, anksioznost može izazvati fiziološke promene u telu, poput povećanog broja otkucaja srca (takozvana sinusna tahikardija). Ovo može biti praćeno i osećajem nemogućnosti da se smirite, što povećava paniku i strah.
Preporučeni koraci:
Poseta lekaru – Iako su simptomi koje opisujete vrlo verovatno povezani sa anksioznošću, savetujem da posetite lekara kako biste isključili druge moguće uzroke, poput problema sa srcem ili hormonalnim disbalansom. Lekar može uraditi EKG, holter monitoring (praćenje otkucaja srca tokom 24 sata), ili druge analize kako bi utvrdio da li je vaše srce potpuno zdravo.
Psihološki tretman – Budući da se lečite od anksioznosti i depresije, važno je da nastavite sa terapijom. Kognitivno-bihevioralna terapija (KBT) može biti izuzetno korisna u učenju kako da kontrolišete napade panike i smanjite anksioznost. Takođe, psihoterapija može vam pomoći da razvijete strategije za suočavanje sa stresom i strahovima.
Medikamenti – Ako još niste, konsultujte se sa vašim lekarom o mogućnosti dodatnog lečenja medikamentima koji pomažu u smanjenju simptoma anksioznosti, kao što su SSRI (selektivni inhibitori ponovnog preuzimanja serotonina) ili lekovi koji pomažu u smanjenju napetosti i panike.
Tehnike opuštanja – Tehnike dubokog disanja, meditacija i joga mogu biti izuzetno korisne u smanjenju fizičkih simptoma stresa. Kada osećate da vaši simptomi počinju, pokušajte da vežbate ove tehnike kako biste se umirili.
Vežbe disanja i fizička aktivnost – Redovno vežbanje može pomoći u smanjenju anksioznosti, poboljšanju raspoloženja i stabilizovanju otkucaja srca. Čak i lagane šetnje mogu imati pozitivan efekat na vašu fizičku i mentalnu dobrobit.
Zaključak:
Verujem da je važno da se ozbiljno posvetite lečenju kako biste se oslobodili simptoma, jer ovo što opisujete zvuči kao ozbiljna manifestacija anksioznosti koja utiče na vašu svakodnevnicu. Uz pravi tretman i podršku, postoji velika šansa da ćete se oporaviti i ponovo preuzeti kontrolu nad svojim životom.
Ne odlažite posetu lekaru i nastavite sa podrškom od terapeuta kako biste imali podršku u prevazilaženju ovih izazova.
Srdačno,
Vaš web lekar dr A. Ilić
Napomena: Odgovori su informativnog karaktera, a jedino lekar koji vodi pacijenta može dati precizan savet.
Poštovanje, ćerka je 21 godinu i sportista.
Njen srčani puls pri naporu je izuzetno visok ide do 200. Urađen je EKG, holter i ultrazvuk srca. Svi rezultati izgledaju kao dobri nijedan kardiolog kojeg smo posetili nema objašnjenje zbog čega se to dešava.
Mene kao roditelja zanima koliko je bezbedno da se ona svakodnevno izlaže naporu u trajanju od 3 sata.
Sport kojim se bavi je tenis.
Hvala na odgovoru ili bilo kakvim instrukcijama po ovom pitanju.
Poštovanje,
Razumem Vašu zabrinutost kao roditelja. Iako su svi rezultati Vaše ćerke dobri, visok puls pri naporu svakako izaziva različita pitanja pa i nedoumice.
Što se tiče visokog pulsa pri naporu:
Normalna varijacija: Kod sportista, posebno onih koji se intenzivno bave sportom kao što je tenis, visok puls pri naporu je često normalna reakcija organizma. Srce jednostavno pumpa više krvi kako bi zadovoljilo povećane potrebe mišića za kiseonikom.
Individualne razlike: Svaki organizam je jedinstven i reaguje različito na fizički napor. Ono što je normalno za jednog sportistu, ne mora biti normalno za drugog.
Ostali faktori: Pored fizičke aktivnosti, na puls mogu uticati i drugi faktori kao što su stres, temperatura, dehidratacija, pa čak i neki lekovi.
Sigurnost treninga:
Konsultacija sa sportskim kardiologom: S obzirom na to da postoji određena zabrinutost, preporučuje se konsultacija sa sportskim kardiologom. Ovaj specijalista će moći da pruži precizniji odgovor na osnovu detaljne analize svih dostupnih podataka.
Individualni pristup: Svaki trening plan treba da bude prilagođen individualnim karakteristikama sportiste, uključujući i srčanu funkciju. Sportski kardiolog će moći da preporuči optimalni intenzitet i trajanje treninga.
Redovne kontrole: Redovne kontrole kod sportskog kardiologa su neophodne kako bi se pratila srčana funkcija i pravovremeno uočile eventualne promene.
Zaključak:
Iako je visok puls pri naporu kod sportista česta pojava, Vaša zabrinutost je opravdana. Konsultacija sa sportskim kardiologom će Vam pružiti najpreciznije informacije i pomoći da donesete najbolju odluku o nastavku treninga.
Srdačno,
Vaš web lekar dr A. Ilić
Napomena: Odgovori na pitanja u odeljku KOMENTARI su informativnog tipa. Svaki pacijent je poseban i jedino lekar koji ga vodi može dati precizan savet i preporuku.
Pozdrav doktore
Imam pitanja tokom ležanja kad se pomerim ili kad hoću da ustanem da pijem vode osetim jak puls u vratu i brz traje 10-15 sek I prodje,nemam nikakve tegobe niti mi smeta to, misljenje…
Pozdrav
Poštovani,
Osećaj jakog pulsa u vratu pri pomeranju tokom ležanja može biti normalna reakcija, posebno ako nema drugih simptoma. Ponekad promene položaja mogu uzrokovati promene krvnog pritiska ili ubrzan rad srca, što može dovesti do osećaja pulsa u vratu. Ako se simptomi nastave ili ako primetite druge tegobe, kao što su vrtoglavica ili bol u grudima, preporučujem da posetite lekara radi daljeg ispitivanja.
Srdačno,
Vaš web lekar dr A. Ilić
Napomena: Odgovori na pitanja u odeljku KOMENTARI su informativnog tipa. Svaki pacijent je poseban i jedino lekar koji ga vodi može dati precizan savet i preporuku.
Samo zelim da pohvalim ovu metodu sporog izdisanja sa blago otvorenim ustima. Pokazala mi se najbolja kod usporavanja pulsa u stresnim situacijama.
Upravo merila pritisak 111/82 puls 136.nesvestica i glavobolja.ugradjen pejsmejker.
Poštovana,
Visok puls (136 otkucaja u minuti) uz niske vrednosti krvnog pritiska, nesvesticu i glavobolju može biti ozbiljan znak, naročito po ovako visokim temperaturama. S obzirom na to da imate ugrađen pejsmejker, savetujem Vam da hitno kontaktirate svog kardiologa ili se uputite u najbližu hitnu pomoć. Toplotni stres može ozbiljno opteretiti srce, a Vaši simptomi zahtevaju brzu procenu i prilagođavanje terapije.
Srdačno,
Vaš web lekar dr A. Ilić
Napomena: Odgovori na pitanja u odeljku KOMENTARI su samo informativnog tipa. Svaki pacijent je poseban i jedino lekar koji vodi pacijenta može dati precizan savet i preporuku.
Moj puls e 100 Dali e opasen sta da radim momentalno sum na odmoru
Poštovana,
Razumem vašu zabrinutost zbog povišenog pulsa, ali da bih vam mogao pružiti tačniji i korisniji savet, potrebni su mi dodatni detalji o vašem zdravstvenom stanju. Molim vas da mi dostavite sledeće informacije:
– Starost
– Visina i težina
– Da li imate hronične bolesti (poput hipertenzije, dijabetesa, srčanih oboljenja, itd.)?
– Da li uzimate neke lekove i koje?
INFORMATIVNO: Puls od 100 otkucaja u minuti može biti uzrokovan različitim faktorima, uključujući:
Stres ili anksioznost: Odmor i promena okruženja mogu izazvati promene u pulsu.
Dehidratacija: Posebno ako ste na odmoru u toplijem klimatskom području.
Kofein ili stimulansi: Unos kafe, čaja, energetskih pića ili određenih lekova može povisiti puls.
Fizička aktivnost: Nedavna fizička aktivnost može privremeno povećati puls.
Infekcija ili groznica: Može biti prisutan neki zdravstveni problem koji utiče na puls.
Hronična oboljenja: Problemi sa štitnom žlezdom, anemija ili drugi zdravstveni problemi mogu uticati na puls.
Preporuke:
Odmor: Pokušajte da se opustite i odmorite. Smanjenje stresa može pomoći u smanjenju pulsa.
Hidratacija: Pijte dovoljno vode, posebno ako ste na toplijem mestu.
Izbegavajte stimulante: Smanjite unos kofeina i drugih stimulansa.
Praćenje: Nastavite da pratite puls i beležite sve promene.
Kada se obratiti lekaru:
– Ako puls ostaje iznad 100 otkucaja u minuti duže vreme i ne smiruje se.
– Ako osetite simptome kao što su vrtoglavica, bol u grudima, kratak dah ili nesvestica.
– Ako imate hronične bolesti koje bi mogle biti povezane sa ovim simptomima.
Molim vas da mi pošaljete dodatne informacije kako bih vam mogao pružiti detaljniji i precizniji savet. Ako se simptomi pogoršaju ili ako se osećate veoma loše, preporučujem da se obratite lokalnom lekaru na odmoru za hitnu procenu.
Srdačan pozdrav,
Vaš web lekar Dr A. Ilić
NAPOMENA: Odgovori na pitanja u odeljku KOMENTARI su samo informativnog tipa. Svaki pacijent je poseban i jedino lekar koji vodi pacijenta može dati precizan savet i preporuku.
Imam problem gusenje i u grlu osecam ko knedlu u grlu gusi me imam tahikaxriju srca i puls 114