Vratna diskus hernija

Vratna diskus hernija (cervikalna discus hernia) je oboljenje koje se manifestuje bolom u vratu i ruci kao vodećim simptomima. U osnovi oboljenja je pomeranje (klizanje) diskusa iz svog ležišta u međupršljenskom prostoru.

Ukoliko pomereni diskus pritisne zadnji uzdužni ligament (vezu) vratnog dela kičmenog stuba, javlja se bol u vratu. Kod većeg pomernja diskusa i pritiska na nervni koren, nastaje bol u ruci.

Kod najizraženijeg pomeranja diskusa, dolazi do pritiska na kičmenu moždinu što se, pored već navedenih simptoma, manifestuje i slabošću i kočenjem u nogama, kao i poremećajem funkcije mokrenja.

Vrat

Vrat, kao relativno mali, ali veoma pokretljivi deo tela koji nosi veliku težinu (glava)  trpi značajan pritisak i izložen je stalnim mikrotraumama.

Diskusi su želatinozne pločice između pršljenskih tela koje imaju ulogu šok absorbera, odnosno amortizuju mikrotraume i štite koštane delove kičmenog stuba.

Diskusi starenjem dehidriraju (gube vodu), što smanjuje njihovu elastičnost i zaštitnu ulogu.

Ovaj proces se označava kao degeneracija diskusa, koja pokreće odgovarajući mehanizam degeneracije ostalih delova kičmenog stuba: koštanih elemenata i ligamentarnog aparata.

Najniži vratni diskusi, između petog (C5) i šestog (C6), odnosno  šestog i sedmog (C7) vratnog pršljenja, nose najveću težinu, najopterećeniju su, te najbrže degenerišu. Degenerisani diskus je skloniji pomeranju iz svog ležišta u međupršljenskog prostoru.

Vratna diskus hernija – 6 najčešćih pitanja

Operacije na kičmenom stubu oduvek su izazivale veliki strah među pacijentima, a naročito intervencije na vratnom delu kičmenog stuba. Neretko, takav stav može se sresti i kod lekara, koji razvijaju neku vrstu „strahopoštovanja“ prema takvim operacijama.

Međutim, današnje vreme je „era spinalne hirurgije“, pa se rutinski, sa velikom sigurnošću, izvode gotovo sve spinalne operacije. To je slučaj i sa operacijom vratne (cervikalne) discus hernije, nekada retke i kompleksne operacije, koju danas svrstavamo u relativno rutinsku intervenciju.

Vratna (cervikalna) discus hernia je degenerativno oboljenje kičmenog stuba, zapravo samo jedan segment kompleksnog procesa njegove degeneracije. Usled degeneracije, diskus izleće iz svog ležišta i vrši pritisak na kičmene nervne korenove ili kičmenu moždinu.

Pri pomenu mogućnosti operacije vrata pacijentima, oni najčešće reaguju strahom! Prirodno, najveća zebnja čoveka koji mora da se podvrgne bilo kakvog operaciji kičme jeste mogućnost da ostane trajno oduzet (nepokretan).

Za razliku od operacija lumbalne (leđne) diskus hernije, koje se rade u donjem, slabinskom delu kičme, kod vratne diskus hernije taj strah donekle može razumeti. Naime, u donjem (slabinskom) delu kičme nema kičmene moždine, pošto se ona završava na višem nivou. Tako je i povreda moždine, koja bi mogla dovesti do oduzetosti, kod ove operacije teoretski nemoguća. S druge strane, kada se radi operacija na vratnom delu kičme, u teoriji postoji rizik od povreda kičmene moždine.

Cilj ovog teksta upravo jeste da svima kojima je predočena operacija vratne diskus hernije, ili onima koji imaju članove porodice ili prijatelje suočene sa tim problemom, pomogne da shvate da takvi rizici danas ostaju u domenu teorije.

U slučajevima da discus hernia toliko narušava kvalitet svakodnevnog života, što nije retko, operacija može biti jedini izbor za trajan oparavak i vraćanje svakodnevnim aktivnostima.

Zato pročitajte šest najčešćih pitanja koja pacijenti postavljaju o vratnoj herniji, kao i operaciji ovog stanja. Odgovori na njih mogu pomoći u demistifikaciji ove i drugih hirurških intervencija na kičmenom stubu.

Kada treba sumnjati na vratnu diskus herniju?

Simptomi diskus hernije vrata. Može se sumnjati na ovo oboljenje u slučaju:

  • Bol u vratnom delu i drugi udruženi bolovi, kao što su bol između lopatica, u ramenu i potiljku.
  • Bola i trnjenja u rukama (radikulopatija). U zavisnosti od toga gde bol „zrači“, tj. kojim „putem“ se prenosi, može se posumnjati i na segment kičmenog stuba u kome se dešava problem.
  • Slabosti u rukama i nogama, nespretnosti pri izvođenju finih pokreta prstima ruku, kao što su pisanje, zakopčavanje dugmadi i sl, zatim problema sa hodom i poremećaja funkcije mokrenja i pražnjenja creva.

Ovakvi problemi su najteža posledica ove bolesti, a nastaju usled oštećenja kičmene moždine (mijelopatija). Klinička slika varira od bolesnika do bolesnika, a u zavisnosti od dužine trajanja i stepena pritiska na nervne korenove i/ili kičmenu moždinu.

Da li je glavobolja prateći simptom vratne diskus hernije?

Da. Kod oko trećine bolesnika sa vratnom hernijom, glavobolja je prateći simptom. Ta vrsta glavobolje se naziva cervikogena glavobolja i karakteriše se bolom u potiljku.

Bol je „podmukao“, tišteći, provociran je pokretima vrata, a karakteristično je da mirovanje smanjuje tegobe.

Vratna diskus hernija i postavljanje dijagnoze?

Postoji redosled u dijagnostičkim procedurama koje se koriste kada pacijent sa navedenim problemima dođe lekaru.

Naravno, uvek se kreće od manje složenih (rentgen), ka složenijim dijagnostičkim metodama (magnetna rezonanca), koje treba dopuniti neurofiziološkim ispitivanjima (provera funkcije nerava).

Samo na osnovu slaganja kliničke slike (simptoma) i rezultata dopunskih dijagnostičkih metoda (magnetna rezonanca), neurohirug može doneti pravilnu odluku i razmatra eventualno operativno lečenje.

Kada smetnje dugo traju i previše narušavaju kvalitet svakodnevnog života, operacija može doneti trajno izlečenje

Kada i da li operisati vratnu diskus herniju?

Ako je moguće, lečenje diskus hernije se uvek započinje konzervativnim merama, koje podrazumevaju mirovanje, nošenje Šancove kragne, primenu analgetika i miorelaksanasa, a ponekad i kortikosteroida. Naravno, tu je i fizikalna terapija.

Ukoliko konzervativno lečenje ne dovede do željenog rezultata, razmatra se mogućnost operacije. Ukoliko smetnje dugo traju i previše narušavaju kvalitet svakodnevnog života, smer lečenja se pomera u pravcu hirurgije, naime operacija može doneti trajno izlečenje.

U retkim slučajevima, kada postoji oštećenje kičmene moždine, operacija mora uraditi što je pre moguće.

Da li se izvađeni diskus zamenjuje nekim materijalom?

Koncept savremene cervikospinalne hirurgije podrazumeva stavljanje grafta (umetak) umesto izvađenog diskusa, osim u retkim slučajevima. Izvađeni diskus se menja ili koštanim graftom, uzetim sa bedrene (ilijačne) kosti samog bolesnika, ili drugim, danas široko dostupnim implantatima.

Takvi veštački implantati su napravljeni od kvalitetnih i inertnih materijala, koji ne izazivaju nikakve reakcije u organizmu, tako da su veoma bezbedni.

Treba znati da se kod operacija lumbalne leđne hernije (karakteriše je bol u leđima), obično ne stavlja umetak umesto izvađenog diskusa.

Postoji li mogućnost operativnih komplikacija i teških posledica?

Svaka operacija u modernoj medicini nosi određene rizike, dok su, zbog vitalnog značaja kičmenog stuba, spinalne operacije posebno „pod lupom“. Međutim, u današnje vreme, napretkom tehnologije i dugoročnom edukacijom hirurga, ova operacija se smatra rutinskom.

U sve više medicinskih centara izvodi se gotovo svakodnevno, sa izuzetno malim brojem zabeleženih operativnih komplikacija.

Vratna diskus hernija – Šta posle operacije?

Postoperativni oporavak nakon operacije je veoma brz. Bolesnik nosi Šancov okovratnik (kragnu) šest do osam nedelja, do postizanja međupršljenske fuzije (spajanja dva susedna pršljena). Nakon toga, počinje povratak redovnim aktivnostima, poslu i obavezama, bez ikakvih smetnji u poređenju sa periodom pre diskus hernije.

Pacijenti se posle operacije veoma retko žale na tegobe. Možemo reći da su rezultati čak i bolji nego kod slične operacije u lumbalnom delu.

. . .

Napomena: Cervikalni sindrom je skup simptoma koji se ispoljavaju pre svega bolom u vratnom delu kičme i obuhvata više razlitčitih stanja od kojih je jedno i vratna discus hernia.

Imate nedoumice? Postavite pitanje!

Ne ustručavajte se da pitate. Naši stručnjaci su tu da vam pomognu i pruže odgovore za manje od 24 sata. Vaša pitanja su važna!

KOMENTARI

35 Komentari
  1. Poštovanje,ako možete da mi date savet.Nalaz:
    Degenerativne promene pršijenova i interyertebralnih diskova cervikalnog segmenta kičmenog stuba,
    najïzraženije na nivou C5-6 uz asimetrično proširenje pripadajućeg diska, bilateralnim suženjem lateralnih recesusa
    kontaktom na radikse.Poceo sam sa terapijama i posle četvrte terapije gde nije vidjen napredak,fizioterapeut mi je rekao da uradim rtg pluća da vidi dal nemam rak.Da bi mogao da pojača terapiju ako je nalaz dobar.Kakvo je vaše mišljenje?

    Odgovori
    • Poštovani,

      Vaš nalaz ukazuje na degenerativne promene vratne kičme (C5-C6) sa pritiskom na nerve, što može izazvati bol, trnjenje ili slabost u rukama.

      Što se tiče RTG pluća, on se ne radi rutinski kod problema sa vratnom kičmom, osim ako postoje simptomi koji ukazuju na probleme sa plućima (dugotrajan kašalj, gubitak težine, otežano disanje). Ako nemate takve simptome, primarni fokus treba da bude na nastavku lečenja kičme.

      Savetujem da se konsultujete sa ortopedom, neurologom ili fizijatrom ako terapije ne daju rezultate, umesto da se radi nepotrebna dijagnostika bez jasnih indikacija.

      Srdačno,
      Vaš web lekar dr A. Ilić

      Napomena: Odgovori su informativnog karaktera. Za preciznu dijagnozu i terapiju konsultujte se sa svojim lekarom.

      Odgovori
  2. Ja Paton od dijabeta, hipertenzije, ishemije mozga , discus hernije grata.Dali smijem I kilojoules je opasno operacija discus hernije kid menu.Hvala Vam.

    Odgovori
    • Poštovani,

      S obzirom na vaše zdravstvene probleme – dijabetes, hipertenziju, ishemiju mozga i diskus herniju vrata, operacija diskus hernije može biti rizična, ali nije nužno isključena.

      Ključni faktori za procenu rizika:

      Dijabetes – Može uticati na zarastanje rana i povećati rizik od infekcije. Važno je da nivo šećera u krvi bude pod kontrolom.
      Hipertenzija – Mora biti stabilizovana pre operacije kako bi se smanjio rizik od komplikacija tokom anestezije i postoperativnog perioda.
      Ishemija mozga – Povećava rizik od moždanog udara, pa je potrebno pažljivo planiranje u dogovoru sa neurologom i anesteziologom.

      Šta možete učiniti?

      – Konsultujte neurohirurga, kardiologa i neurologa pre donošenja odluke.
      – Uradite kompletnu predoperativnu pripremu (krvni pritisak, šećer, kardiološki status).
      – Razmotrite neoperativne metode kao što su fizikalna terapija, injekcije ili minimalno invazivne procedure ako su opcija.

      Operacija može biti moguća ako su vaši dijabetes i hipertenzija stabilni, ali odluku treba doneti tim stručnjaka koji će proceniti vaš individualni rizik.

      Srdačno,
      Vaš web lekar dr A. Ilić

      Napomena: Odgovori su informativnog karaktera. Za preciznu dijagnozu i terapiju konsultujte se sa svojim lekarom.

      Odgovori
      • Hvalla vam puno Gospodin dr.A.Ilić !

        Odgovori
  3. Postovani
    Na radioloskom izvestaju pise c3-4 bulging diska uz poxetni kontakt radiksa intraforminalno
    C5-6 bulging iv diska diskoradikularna iritacija
    Mogu li da vas zamolim za objasnjenje jer neurolog kao ni fizijatar nisu umeli da mi objasne u cemu je problem i kako ga resiti . Makar da znam da li moze nekim vezbama to da se ispravi
    Hvala

    Odgovori
    • Poštovani,

      Vaš radiološki izveštaj ukazuje na promene u vratnom delu kičme:

      1. C3-4 bulging diska uz početni kontakt radiksa intraforminalno – Ovo znači da disk između trećeg i četvrtog vratnog pršljena blago ispupčuje (bulging) i dodiruje koren nerva (radiks) u foramenu (otvoru kroz koji nerv izlazi iz kičme). Ovo može izazvati blage simptome poput nelagodnosti, ukočenosti ili blagih bolova u vratu i ramenima.

      2. C5-6 bulging iv diska, diskoradikularna iritacija – Ovde je ispupčenje diska izraženije i iritira nerv koji izlazi iz kičme, što može izazvati bol, trnjenje, slabost ili peckanje u ramenima, rukama ili prstima.

      Šta ovo znači za vas?

      Radiološki nalazi ne moraju nužno značiti da imate jake simptome – mnogi ljudi sa ovim promenama nemaju velike tegobe. Ipak, ako imate bolove, ograničenu pokretljivost ili trnjenje u rukama, važno je da preduzmete mere kako biste sprečili pogoršanje.

      Da li se može popraviti vežbama?

      Da, ciljane vežbe mogu pomoći, jer jačanje mišića vrata i ramena može smanjiti pritisak na nerve i poboljšati držanje. Preporučuju se:

      – Blago istezanje vrata (naginjanje glave napred-nazad i bočno)
      – Jačanje vratnih mišića (izometričke vežbe, poput blagog pritiska glave na dlan)
      – Vežbe za stabilizaciju ramena (blago podizanje tegova ili elastičnih traka)
      – Korekcija držanja (sedenje uspravno, bez savijanja vrata unapred)

      Šta još možete uraditi?

      – Fizikalna terapija – Ultrazvuk, elektroterapija i manuelna terapija mogu smanjiti simptome.
      – Toplo-hladne obloge – Pomažu kod upale i ukočenosti.
      – Izbegavanje dugotrajnog sedenja – Pravite pauze ako radite za računarom.
      – Lekovi po potrebi – U dogovoru sa lekarom, NSAIL lekovi (ibuprofen, diklofenak) mogu ublažiti bol i upalu.

      Ako imate izražene tegobe (trajne bolove, slabost u rukama ili trnjenje koje ne prolazi), trebalo bi da potražite mišljenje specijaliste ortopeda, neurohirurga ili fizioterapeuta za dalje korake.

      Srdačno,
      Vaš web lekar dr A. Ilić

      Napomena: Odgovori su informativnog karaktera. Za preciznu dijagnozu i terapiju konsultujte se sa svojim lekarom.

      Odgovori
      • Hvala na odgovoru .
        Da li preporucujete kiropraktiku u takvom stanju i da li mozda postoje neki suplementi u vidu vitamina koji mogu da pomognu?

        Odgovori
        • Poštovani,

          Kiropraktika može biti korisna u određenim slučajevima problema sa vratnom kičmom, ali kod pouzdanog kirporaktičara (na žalost, mnogi se danas bave ovom metodom sa jako malo obrazovanja). Kod bulging diska sa radikularnom iritacijom, nagli pokreti ili agresivne manipulacije mogu pogoršati stanje. Ako razmišljate o kiropraktici, obavezno se konsultujte sa specijalistom fizijatrije ili ortopedije pre nego što započnete tretmane. Preporučujem dr Jovićevića da vas usmeri budući da je on i doneo devedesetih kiropraktiku u Srbiju i svakako naš najiskusniji kiropraktor.

          Što se tiče suplemenata, mogu pomoći sledeći vitamini i minerali:
          – Vitamin B kompleks – Posebno B1, B6 i B12 pomažu u regeneraciji nerava i smanjenju iritacije.
          – Magnezijum – Pomaže u opuštanju mišića i smanjenju spazama.
          – Vitamin D i kalcijum – Važni za zdravlje kostiju i sprečavanje daljeg slabljenja kičme.
          – Omega-3 masne kiseline – Imaju antiinflamatorni efekat i mogu smanjiti bol.
          – Kurkumin (ekstrakt kurkume) – Deluje protiv upale i može pomoći kod bolova u zglobovima i kičmi.
          – Kolagen i glukozamin – Pomažu u održavanju hrskavice i vezivnog tkiva.

          Ako imate značajne simptome, savetujem da pre uzimanja suplemenata i odlaska na kiropraktiku obavite dodatne konsultacije sa specijalistom kako biste osigurali da su ove metode bezbedne za vaše stanje.

          Srdačno,
          Vaš web lekar dr A. Ilić

          Napomena: Odgovori su informativnog karaktera. Za preciznu dijagnozu i terapiju konsultujte se sa svojim lekarom.

  4. Vec 5-6 meseci osecam bol u predelu grla, grkljana i prema iusima. Radila sam razna snimanja, ultra zvuk, magnetnu rezonancu. Sve je normalno. Imam i diskus herniju izmedju 4-5 i 5-6 prsljena. I vrat me boli. Da li je moguce zbog hernije da me boli prednji deo vrata.

    Odgovori
    • Poštovana,

      Bol u predelu grla i grkljana koji traje već nekoliko meseci, uz prisutne simptome u vratu, može biti povezan sa vašom diskus hernijom. Iako magnetna rezonanca i ultrazvuk nisu pokazali druge ozbiljne promene, diskus hernija između 4.-5. i 5.-6. pršljena može izazvati pritisak na nervne korenove koji se šire prema prednjem delu vrata i čak do grkljana. Ovo može uzrokovati bolove i nelagodnost u tom području, iako je bol obično povezan sa radikulopatijom, koja obuhvata bolove u vratu, ramenima, rukama, ali ponekad može izazvati i nelagodnosti u prednjem delu vrata.

      Ako se bol u grlu i grkljanu ne povlači, bilo bi korisno da se konsultujete sa fizioterapeutom koji može preporučiti vežbe za poboljšanje pokretljivosti i smanjenje napetosti u vratu. Takođe, važno je da pratite položaj tela i izbegavate naprezanje vrata tokom svakodnevnih aktivnosti.

      Ukoliko bol i dalje traje ili se pogoršava, možda bi trebalo da se obratite neurologu za dodatnu procenu kako bi se precizno odredio uzrok bolova.

      Srdačno,
      Vaš web lekar dr A. Ilić
      Napomena: Odgovori su informativnog karaktera. Za preciznu dijagnozu i terapiju konsultujte se sa svojim lekarom.

      Odgovori
      • Zaboravila sam da pitam, da li nekako moze da se regulise postnazalni slajm. Imam ga jedno 20 godina. U zadnjih 5 godina se bas pojacao. Bila kod lekara Orl, ali nikakvog pomaka nema. To mi izaziva ponekad kasalj. Desi se i nocu, ako lezim na ledjima. Mogu da se ugusim od toga. Sta predlazete. Hvala.

        Odgovori
        • Poštovana,

          Postnazalni sekret (slajm) koji se javlja uz vaš kašalj, naročito noću ili kada ležite na leđima, može biti posledica kroničnog rinitisa, alergija ili sinusitisa. Takođe, može biti povezan sa upalama ili iritacijom sluznice u nosu i sinusima, što može izazvati pojačano stvaranje sluzi.

          S obzirom na to da ste bili kod ORL specijaliste i nije bilo značajnog poboljšanja, preporučujem sledeće:

          Nazalni sprejevi sa kortikosteroidima – Ovi sprejevi mogu smanjiti upalu u nosnoj šupljini i sinusima, što može pomoći u smanjenju stvaranja sluzi.

          Antihistaminici – Ako postoji mogućnost da je uzrok alergija, antihistaminici mogu smanjiti simptome i smanjiti količinu sluzi.

          Nazalno ispiranje sa fiziološkim rastvorima – Ovo ispiranje može pomoći u čišćenju sinusa i nosa, smanjujući količinu sluzi.

          Promene u životnim navikama – Ako ste izloženi alergenima (kao što su prašina, grinje ili dim), pokušajte da smanjite izloženost tim faktorima. Takođe, pokušajte da spavate sa povišenim uzglavljem, što može pomoći u smanjenju nakupljanja sluzi u grlu.

          Ako simptomi ne popuste ili se pogoršaju, možda bi bilo korisno da se ponovo posavetujete sa specijalistom ORL-a, koji može uraditi dodatne testove ili preporučiti druge tretmane.

          Srdačno,
          Vaš web lekar dr A. Ilić
          Napomena: Odgovori su informativnog karaktera. Za preciznu dijagnozu i terapiju konsultujte se sa svojim lekarom.

  5. Operisala sam vratni deo kicme 23.11.2022 sad imam problem ponovo sa vratnim delim na nivou c3 c4operacija je bila u kli.centar Nis c4 c5 c6 etc7 predlaze mi se infiltracija paradikularna korena c4 bi c5 imam jake bolove u vratnom delu sto da uradim da bol prestane hvala unapred

    Odgovori
    • Poštovana,

      S obzirom na vaše simptome i predlog za paradikularnu infiltraciju, savetujem da se pridržavate preporuka vašeg lekara specijaliste. Ova procedura može značajno smanjiti bol, smiriti upalu i omogućiti bolju funkcionalnost.

      U međuvremenu:

      – Izbegavajte naprezanje vrata i nagle pokrete.
      – Primenjujte blage vežbe istezanja prema preporuci fizioterapeuta.
      – Razmotrite analgetike ili antiinflamatorne lekove, ali isključivo uz konsultaciju lekara.

      Ako se bol ne smiri nakon infiltracije ili se pogorša, konsultujte se sa neurohirurgom radi daljeg plana lečenja.

      Želim vam brzo olakšanje i oporavak!

      Srdačno,
      Vaš web lekar dr A. Ilić
      Napomena: Odgovori su informativnog karaktera. Za preciznu dijagnozu i terapiju konsultujte se sa svojim lekarom.

      Odgovori
  6. Šira protruzila L4 L5 IV diska najprominentnija u desnom paracentralnom i dorzolateralnom,komprimuje duralnu vreću,umereno sužava spinalni kanal,prikazuje kompromitaciju ishodišne zone i odstupa desnog L5 korena umerenog stepena i blažu kompromitaciju ishodišne zone i odstupa levog L5 korena.
    Blaža protruzija L5 S1 IV diska,imprimuje duralnu vreću u visini ishodišta S1 korenova i blago-rellativno sužava spinalni kanal.
    MR cervikalnog dela kičmenog stuba ukazuje na degerativne promene uz sužene IV prostore u nivoima C4C5 do C6C7 uz lake dorzalne protruzije diska C4C5 i C5C6 kao i umerena dorzalnna protruzija u nivou C6C7sa navedenim neuroradikularnim kompromitacijama uz stenozu spinalnog kanala u nivou C6C7 AP promera od oko 8,6mm.
    Imam 48 godina interesuje me šta ja mogu da očekujem od ovakve kičme. Sad su mi posle 7 meseci lečenja kroz injekcije gomile lekova fiz. terapije bolovi uminuli. Mnogo vam se u napred zahvaljujem na odgovoru i izdvojenom vremenu.
    Pozdrav

    Odgovori
    • Poštovana,

      Hvala što ste podelili svoj nalaz i opisali trenutno stanje. Degenerativne promene na kičmi koje uključuju protruzije diskova i stenozu spinalnog kanala, kao što je opisano u vašem nalazu, često uzrokuju simptome poput bolova, trnjenja ili slabosti, ali uz adekvatan pristup lečenju mogu se držati pod kontrolom.

      Važno je što su vam bolovi sada uminuli. To pokazuje da su terapije i fizikalni tretmani dali rezultate. Ipak, ovakva stanja često zahtevaju kontinuiranu brigu i prilagođavanje životnih navika kako bi se sprečilo pogoršanje. Evo nekoliko preporuka:

      – Redovna fizikalna terapija: Vežbe koje jačaju mišiće leđa i trupa mogu pružiti podršku kičmi i smanjiti opterećenje na diskove. Važno je raditi ih pod stručnim nadzorom fizioterapeuta.

      – Kontrola telesne težine: Svaki višak kilograma dodatno opterećuje kičmu, pa je održavanje optimalne težine ključ za dugoročno smanjenje simptoma.

      – Pravilno držanje i ergonomija: Prilagodite radni prostor, koristite stolice koje pružaju podršku donjem delu leđa i izbegavajte dugačko sedenje.

      – Izbegavanje teških fizičkih aktivnosti: Posebno onih koje uključuju podizanje tereta ili nagle pokrete.

      – Praćenje simptoma: Ako se bolovi vrate ili pojave novi simptomi poput slabosti u nogama, hitno se obratite lekaru. Dodatni pregledi ili terapije mogu biti potrebni.

      Ovakva stanja su hronična, ali uz disciplinovan pristup moguće je živeti kvalitetan život uz minimalne simptome. Redovne kontrole kod fizijatra, ortopeda ili neurologa pomoći će vam da na vreme reagujete na eventualne promene.

      Inače, baš jutros mi se javila pacijentkinja – sličan slučaj vašem – koja je pratila sve spomenute preporuke + išla dva puta nedeljno na plivanje. Dakle, izvestila je da je već dugo bez bolova, bez bilo kakvih lekova, i da se oseća odlično, sa značajnim poboljšanjem kvaliteta života i u drugim sferama – što i vama od srca želim! A dijagnoza je postavljena negde krajem 2021. godine. Kao što rekoh: upornost i disciplina često daju bolje rezultate nego što se očekuje!

      Srdačan pozdrav i želim vam puno zdravlja!

      Vaš web lekar dr A. Ilić
      Napomena: Odgovori su informativnog karaktera, a jedino lekar koji vodi pacijenta može dati precizan savet.

      Odgovori
  7. Postovanje , htio sam pitati dal od vratnog diskusa moze biti ovaj problem koji mi se po nekad desava ,, vrucina neka po glavi , obrazima , usima ,, osjecaj vrucine i peckanja !Bas neki neprijatan osjecaj.. Hvala puno

    Odgovori
    • Poštovani,

      Da, problemi sa vratnom kičmom, uključujući diskus herniju ili degenerativne promene, mogu izazvati simptome kao što su osećaj toplote, peckanja ili neprijatnog pritiska u glavi, obrazima i ušima. Ovo se obično dešava zbog pritiska na živce ili krvne sudove u vratnom delu kičme, što može uticati na cirkulaciju ili preneti senzacije u glavu i lice.

      Međutim, slični simptomi mogu biti povezani i sa drugim stanjima, kao što su:

      – Problemi s krvnim pritiskom (npr. hipertenzija).
      – Anksioznost ili stres, koji često izazivaju osećaj vrućine i neprijatnosti.
      – Hormonalni poremećaji ili reakcije na određene lekove.

      Preporučujem:

      – Posetu neurologu ili fizijatru radi procene stanja kičme i eventualnog snimanja (npr. magnetne rezonance).
      – Kontrolu krvnog pritiska i osnovnih laboratorijskih analiza.
      – Opuštajuće vežbe za vrat i rameni pojas, uz fizikalnu terapiju ako je potrebno.

      Ukoliko se simptomi pogoršavaju ili se javljaju i drugi problemi, svakako se konsultujte sa lekarom.

      Srdačno,
      Vaš web lekar dr A. Ilić
      Napomena: Odgovori su informativnog karaktera, a jedino lekar koji vodi pacijenta može dati precizan savet.

      Odgovori
      • Hvala vam , puno , puno , puno !

        Odgovori
  8. Pre god dana sam radila magnet vratne kicme,imam diskus herniju c4 i c5 i suzetak spinalnog kanala,od maja mes ove god imam konst bol i splazam trapezijusa pored fizikalnih ,lekova taj bol i splazam se opet vraca,narocito izmedju kicme i lopatice kao jedna tacka.Da li treba da uradim jos neka snimanja ,ili to izaziva sve diskus hernija ,molim vas ako mozete da mi odg ,jer vise nz sta da radim…

    Odgovori
    • Poštovana,

      Diskus hernija na nivou C4-C5 i suženje spinalnog kanala koje navodite mogu izazvati simptome poput bola, spazma trapezijusa i nelagodnosti u području između kičme i lopatice. Ovo stanje je često povezano sa iritacijom ili kompresijom nervnih korenova u vratnom delu kičme, što izaziva bol koji se može reflektovati u obližnje mišiće i tkiva.

      Mogući uzroci vaših simptoma:

      – Diskus hernija i kompresija nervnih korenova
      – Ovo može izazvati konstantne bolove i refleksne spazme mišića (trapezijusa i okolnih mišića).

      Posturalni problemi i mišićna napetost

      Diskus hernija često uzrokuje kompenzatorno zatezanje mišića, posebno ako je vaše držanje nepravilno zbog bola.

      Hronični mišićni spazam i miofascijalni bolni sindrom
      Bol u jednoj „tački“ između kičme i lopatice može ukazivati na miofascijalni bol ili trigger tačku u mišiću.

      Preporučena dodatna ispitivanja:
      Ako bol i spazam ne jenjavaju uprkos terapiji, razmislite o sledećim koracima:

      Kontrola magnetnom rezonancom (MR):

      Ako od poslednjeg snimanja magnetom nije urađena kontrola, može biti korisno proveriti da li je došlo do pogoršanja diskus hernije ili dodatnog suženja spinalnog kanala.

      EMNG (elektromioneurografija):

      Ovaj test procenjuje funkciju nervnih korenova i mišića kako bi se utvrdilo da li postoji značajnija kompresija nerva.

      Ultrazvuk mekih tkiva ili RTG torakalne kičme:
      Da bi se isključili problemi sa mišićima ili zglobovima u predelu lopatica.

      Šta možete uraditi sada:

      Fizikalna terapija i vežbe

      Nastavite sa fizikalnom terapijom, ali fokusirajte se na tehnike koje smanjuju napetost mišića, poput manualne terapije, istezanja trapezijusa, i stabilizacionih vežbi za vrat i rameni pojas.
      Dodajte lagane vežbe istezanja za trapezijus i lopatični mišićni sklop.

      Topli oblozi i TENS

      Topli oblozi mogu smanjiti napetost mišića, dok TENS (transkutana električna stimulacija) pomaže u ublažavanju bola.

      Promena položaja i ergonomija

      Obratite pažnju na držanje, posebno ako mnogo sedite. Koristite stolicu sa potporom za vrat i pravite pauze za istezanje svakih sat vremena.

      Lekovi i suplementi

      Nastavite sa lekovima koje vam je lekar prepisao, ali razmislite o dodatku magnezijuma (za opuštanje mišića) i B vitamina (za podršku nervima).
      Injekcije za ublažavanje bola

      U nekim slučajevima, blokade nerva ili aplikacija lokalnih anestetika i steroida na tačke bola mogu značajno smanjiti simptome.

      Kada posetiti lekara:

      – Ako se simptomi pogoršavaju ili dođe do utrnulosti, slabosti ruku ili smanjenog osećaja.
      – Ako se bol nastavi uprkos primeni svih navedenih metoda.

      Konsultacija sa neurologom ili ortopedom može biti sledeći korak kako bi se utvrdilo da li je potrebna dodatna terapija ili čak minimalno invazivna intervencija.

      Srdačno,
      Vaš web lekar dr A. Ilić
      Napomena: Odgovori su informativnog karaktera, a jedino lekar koji vodi pacijenta može dati precizan savet.

      Odgovori
  9. Postovani, imam 49 godina, pre tacno dve nedelje imala sam jake bolove.
    u kicmi , imam osecaj da je lumbalni deo oslabio, usla sam u klimaks i po rengenu sledece je ocitano , Molim za savet i pomoc, sta dalje i da li postoji mogucnost da se vezbama i fizikalnom terapijom ovo stanje poboljsa..

    RTG L-S dela kicme u dve projekcije
    Ispravljena fiziološka lordoza
    diskretna aneriorni osteofiti na L1,L2,L3,L4 i L5
    pocetni laterlani osteofiti na L1, L2, L3,L4,L5
    pocetni podteriorni osteofiti na L1,L2,L3,L4,L

    Suzenje IV prostora T12-L1

    Ukoliko klinicki interes nalazem MR L-S dela kicme
    Predlaze se pregled ortopeda i fizijatra

    dijagnoza M

    Odgovori
    • Poštovana,

      Hvala vam što ste detaljno opisali svoj problem i dostavili podatke sa rendgena. Nalaz ukazuje na početne degenerativne promene na kičmi, uključujući:

      Ispravljenu fiziološku lordozu – što znači smanjenje prirodne zakrivljenosti kičme, često uzrokovano napetošću mišića ili lošim držanjem.
      Osteofite – male koštane izrasline koje su znak starenja kičmenih pršljenova i početne spondiloze.
      Suženje IV prostora T12-L1 – može ukazivati na početnu degeneraciju diska u ovom segmentu.

      Mogu li vežbe i fizikalna terapija pomoći?

      Apsolutno! Pravilno osmišljen program vežbi i fizikalne terapije može:

      – Ojačati mišiće leđa i trupa (core muskulaturu), što smanjuje pritisak na kičmu.
      – Poboljšati pokretljivost i smanjiti bol.
      – Usporiti napredovanje degenerativnih promena.

      Preporučene mere:

      Fizikalna terapija:

      Konsultujte fizijatra koji može predložiti tretmane poput:

      – Elektroterapija za smanjenje bola.
      – Ultrazvuk za opuštanje mišića i povećanje cirkulacije.
      – Terapija toplotom za opuštanje mišića i smanjenje ukočenosti.

      Vežbe:

      Vežbe treba da budu prilagođene vašem stanju i uključuju:

      – Lagano istezanje mišića donjeg dela leđa i nogu.
      – Jačanje core muskulature kroz vežbe poput planka ili laganih pilates vežbi.
      – Šetnje i plivanje, jer minimalno opterećuju kičmu, a jačaju muskulaturu.

      Radite isključivo pod nadzorom fizioterapeuta kako biste izbegli pogoršanje.

      Ergonomija i svakodnevne navike:

      Obratite pažnju na pravilno držanje pri sedenju i radu.
      Izbegavajte dugotrajno sedenje – pravite pauze svakih 30-45 minuta za istezanje.
      Koristite anatomski jastuk i odgovarajući madrac za spavanje.

      Dodaci ishrani:

      – Uzimajte kalcijum i vitamin D za zdravlje kostiju.
      – Dodaci poput kolagena mogu pomoći u očuvanju zglobova i diskova.

      Kontrola težine:

      Ako imate višak kilograma, smanjenje težine može značajno smanjiti opterećenje na donji deo leđa.

      Kada raditi dodatne pretrage?

      Ako bol ne jenjava nakon nekoliko nedelja fizikalne terapije ili se jave dodatni simptomi poput:

      – Utrnulosti ili trnjenja u nogama.
      – Slabosti mišića.
      – Pogoršanja bola.

      Tada je potrebno uraditi magnetnu rezonancu (MR) za preciznije sagledavanje stanja diska i nervnih struktura.

      Zaključak:

      Vaše stanje je u početnoj fazi degenerativnih promena i uz pravovremene mere može se značajno poboljšati. Fizikalna terapija, pravilne vežbe i promene u svakodnevnim navikama pomoći će u ublažavanju simptoma i očuvanju funkcionalnosti kičme. Posavetujte se s fizijatrom i ortopedom kako biste dobili individualizovani plan lečenja.

      Srdačno,
      Vaš web lekar dr A. Ilić
      Napomena: Odgovori su informativnog karaktera, a jedino lekar koji vodi pacijenta može dati precizan savet.

      Odgovori
  10. Postovanje , htio sam pitati imam problem sa vratom tacnije imam diskus vrata , funkcionisem normalno al po nekad imam bolove koji prodju.. e sad imam jednu nedoumicu dal moze od diskusa vratnog da me hvata neka utrnutost glave , obraza i neko peckanje obraza , nervozno se osjecam ! Ili je to Anksiozno neko stanje? Hvala puno

    Odgovori
    • Poštovani,

      Bolovi i utrnulost u predelu vrata i lica, kao i peckanje obraza koje opisujete, mogu biti povezani s problemima s vratnim delom kičme, posebno sa diskus hernijom. Diskus hernija u vratnom delu može pritiskati na nerve koji vode do ovih simptoma. Međutim, simptomi poput nervoze i peckanja mogu biti povezani i s anksioznošću. Preporučuje se konsultacija sa neurologom kako bi se precizno utvrdilo da li je reč o neurološkim problemima ili stanju uzrokovanom anksioznošću. Ili, postoji još jedna mogućnost a to je da imate blaže senzacije od diskusa, a da zbog anksioznosti Vaš subjektivni osećaj bude veći… No, ne brinite, neurolog će sve to raščistiti.

      Srdačno, Vaš web lekar dr A. Ilić
      Napomena: Odgovori su informativnog karaktera, a jedino lekar koji vodi pacijenta može dati precizan savet.

      Odgovori
  11. izrazena aplanirana cervikalna lordoza.Prikazaniot del od skeletot e bez ubedlivi za fokalni pataloski lezii.Degerativna polidiskopatija so dehidratacija naIv diskusite i reducirani Iv prostori na site nivoa odC4 do C7 Antriodni rabni spondilofoiti na istite nivoa Na C4_C5 se vizuelizira dorzomedijalna protuzija na iv diskusot od umeren stepen so umerena kompresija na duralniot sakus. Na nivoC5_C6 se zabelezuvasiroka diskus hwrnija id umeren tezok stepen poizrazeno desno paramedijalno so kompresija na duralniot sakus i neposreden kontak so ateriorniot aspekt na modulata.Se vizuelizira i umerena levo strena formirana stenoza od degenerativen karakter.Na nivoC6-C7 se zabelezuva siroka dorzomediolateralrna diskus hernija od polesen stepen kako i llevostrana formirana stenoza od umerem stepen.Ne se gledaat ubedlivi znaci za mielopatski promeni na vidliviot del od medulata.Ve molam da mi kazete kade ponatamu.Ve blagodaram ako mi pojasnite i kako ponatamu

    Odgovori
    • Poštovana,

      Nalaz pokazuje degenerativne promene u vratnom delu kičme (od C4 do C7). To znači da su diskovi između pršljenova istrošeni i dehidrirani, što dovodi do smanjenja prostora između njih. Na nekoliko nivoa (C4-C5, C5-C6 i C6-C7) postoji hernija diska, gde je deo diska ispupčen i vrši pritisak na okolne strukture, uključujući duralni sakus (zaštitni omotač kičmene moždine) i, na nivou C5-C6, na samu kičmenu moždinu. Ovi pritisci mogu izazvati bol, ukočenost, trnjenje ili slabost u rukama i ramenima. Stenoza na nekim nivoima znači suženje kičmenog kanala, što dodatno povećava rizik od simptoma.

      S obzirom na to, preporučujem da konsultujete neurohirurga, koji će odlučiti da li je potrebna operacija ili će lečenje uključivati fizikalnu terapiju i lekove. Hirurška intervencija se razmatra ako simptomi postanu ozbiljni ili ako postoji rizik od oštećenja kičmene moždine.

      Srdačno,
      Vaš web lekar dr A. Ilić

      Napomena: Odgovori su informativnog karaktera, a jedino lekar koji vodi pacijenta može dati precizan savet.

      Odgovori
  12. Moja žena se operisala oktobra prošle godine 2023 godine operacija vratne kičme,pršljenovi c4 c5 c6,diskus hernija,bolovi u levoj ruci ne prestaju,oduzela se ruka i prsti su počeli da se deformišu,fizioterepeut kaže da radi svaki dan,vežbe radi ali bez uspeha,pije lekove dikloparm,i vitaminski B, neuruhirurg kaže da treba vreme da prodje da bih se oporavila ruka,dali uopšte može doći do oporavak jer prošla su deset meseci od operacije

    Odgovori
    • Poštovani,

      Razumem vašu zabrinutost zbog bolova i problema sa rukom kod vaše supruge nakon operacije vratne kičme naročito kada se ne vidi poboljšanje posle višemesečnog truda. Ipak, proces oporavka nakon operacije kičme može biti dug i složen, a uspeh oporavka zavisi od mnogih faktora.

      Mogući razlozi za spori oporavak:

      Nervna regeneracija: Nervi mogu biti oštećeni tokom diskus hernije ili same operacije. Nervima može biti potrebno mnogo vremena za regeneraciju, često meseci ili čak godine. Nije utešno, ali bar da znate sa čime se supruga suočava.
      Mišićna atrofija: Ako ruka nije mogla da se koristi normalno pre operacije ili nakon operacije, može doći do gubitka mišićne mase i snage, što zahteva duže vreme za oporavak.
      Upalni procesi: Upala i otok mogu i dalje biti prisutni, što može usporiti oporavak.
      Komplikacije operacije: Ponekad mogu postojati komplikacije koje nisu odmah vidljive i koje mogu uticati na brzinu oporavka.

      Preporuke:

      Strpljenje i doslednost: Nastavite sa fizioterapijom i vežbama. Doslednost je ključna, a rezultati će doći.
      Konsultacija sa specijalistima: Razmotrite konsultaciju sa specijalistom za rehabilitaciju ili fizioterapeutom koji je specijalizovan za oporavak nakon operacija kičme.
      Dodatni pregledi: Razmotrite mogućnost dodatnih pregleda, kao što su elektromiografija (EMG) ili magnetna rezonanca (MRI), kako bi se procenilo stanje nerava i mišića.
      Alternativne terapije: Akupunktura, masaža i druge alternativne terapije mogu pomoći u ublažavanju bolova i poboljšanju funkcije ruke. Korist od toga je da supruga ima manje bolova, bude manje zavisna od lekova a i psihološki plan joj se poboljša.
      Psihološka podrška: Psihološka podrška može biti korisna, jer dugotrajni bol i ograničena funkcionalnost mogu uticati na mentalno zdravlje.

      Važno je da nastavite da komunicirate sa lekarima i specijalistima koji prate stanje vaše supruge. Oni će moći da pruže najpreciznije savete i prilagode tretman u skladu sa napretkom.

      Srdačan pozdrav,
      Vaš web lekar dr A. Ilić

      NAPOMENA: Odgovori na pitanja u odeljku KOMENTARI su samo informativnog tipa. Svaki pacijent je poseban i jedino lekar koji vodi pacijenta može dati precizan savet i preporuku.

      Odgovori
  13. Moje poštovanje,imam dijagnozu M48 Spondylopatihia cervicalis pa vas molim da mi odgovorite rade li operaciju spinalisti,ili neuro hirurg?Imam problem sa vratnim delom leve strane širi se bol ka lopatici imam čak i otok na lopatici,trne mi ruka osećam umor i često me boli glava samo leva stana.Cak je bol ruke postao intenzivniji.Primala sam koktele pila terapiju po predlogu lekara od kojih sam pregledana.

    Odgovori
    • Poštovana,

      Razumem vašu zabrinutost zbog dijagnoze M48 Spondylopathia cervicalis i svim pratećim problemima koje ste opsali. Evo nekoliko informacija koje vam mogu pomoći:

      MOGUĆI UZROCI:

      Vaši simptomi su verovatno povezani sa degenerativnim promenama u vratnom delu kičme koje mogu izazvati pritisak na nervne korene ili kičmenu moždinu, što može dovesti do bola, trnjenja, i slabosti u ruci, kao i glavobolja.

      PREPORUKE:

      Specijalistički pregled: Trebalo bi da se obratite specijalisti za kičmu, koji može biti neurohirurg ili ortopedski hirurg sa specijalizacijom za kičmu. Oba tipa specijalista mogu obaviti operaciju, ali neurohirurzi su specijalizovani za operacije koje uključuju nervne strukture.

      Fizikalna terapija: U nekim slučajevima, fizikalna terapija može pomoći u ublažavanju simptoma i poboljšanju funkcije. Razgovarajte sa svojim lekarom o mogućnostima terapije.

      Medikamentozna terapija: Nastavite sa lekovima koji su vam propisani za ublažavanje bola i smanjenje upale. Ako osetite da trenutna terapija nije efikasna, obratite se svom lekaru za dalju procenu i moguće prilagođavanje terapije.

      Injekcije: Ponekad se kortikosteroidne injekcije mogu koristiti za smanjenje upale i ublažavanje simptoma.

      Hirurško lečenje: Ako konzervativne metode ne daju rezultate, operacija može biti opcija. Vrsta operacije zavisiće od tačnog uzroka vaših simptoma i stanja vaše kičme. Spinalni specijalisti će vam pružiti detaljne informacije o mogućnostima i očekivanjima od operacije.

      KADA SE OBRATITI LEKARU:

      – Ako primetite pogoršanje simptoma, kao što su povećan bol, slabost, ili gubitak funkcije u ruci.
      – Ako dođe do gubitka kontrole nad bešikom ili crevima, što može biti znak ozbiljnog problema koji zahteva hitnu medicinsku intervenciju.
      – Ako trenutna terapija ne daje očekivane rezultate i simptomi se nastavljaju ili pogoršavaju.

      Nadam se da će vam ove informacije pomoći i da ćete uskoro pronaći olakšanje. Redovno pratite savete svog lekara i specijalista kako biste dobili najbolje moguće lečenje.

      Srdačno,
      Vaš web lekar

      NAPOMENA: Odgovori na pitanja u odeljku KOMENTARI su samo informativnog tipa. Svaki pacijent je poseban i jedino lekar koji vodi pacijenta može dati precizan savet i preporuku.

      Odgovori
  14. Postovani da li bi ste mogli da mi protumacite ovaj nalaz:

    Ispravljena cervikalna lordoza. Očuvana visina i poredak prikazanih pršljenskih tela.
    Suženje iv prostora na nivou C6-C7 u posteriornom delu.
    Ptisutne degrnerativne promene u vidu prednjih donjih rubnih osteofita na C4 i C5 (avulzija?) pršljenskim telima

    Odgovori
    • Poštovani, na Vaše pitanje stigla su dva odgovora:

      1.
      Poštovani,

      Vaš nalaz ukazuje na nekoliko važnih promena u vratnom delu kičme, koje su uobičajene kod degenerativnih promena kičmenog stuba. Evo detaljnog objašnjenja svakog dela nalaza:

      Ispravljena cervikalna lordoza: Cervikalna lordoza je prirodna krivina vratnog dela kičme koja gleda unazad (konkavno). Ispravljena lordoza ukazuje na to da je ova krivina manje izražena nego što je uobičajeno, što može biti posledica mišićne napetosti, lošeg držanja, ili degenerativnih promena na kičmi. Ovo stanje može dovesti do bolova i ograničene pokretljivosti vratnog dela kičme.

      Očuvana visina i poredak prikazanih pršljenskih tela: Ovo znači da pršljenovi u vratnom delu kičme zadržavaju svoju normalnu visinu i da su pravilno raspoređeni jedan iznad drugog, bez znakova ozbiljnih strukturnih oštećenja.

      Suženje iv prostora na nivou C6-C7 u posteriornom delu: Ovde se opisuje suženje prostora između pršljenova C6 i C7, što je najčešće posledica degenerativnih promena, poput isušivanja i smanjenja visine međupršljenskog diska. Ovo suženje može dovesti do pritiska na nervne korenove ili kičmenu moždinu, uzrokujući bolove, trnjenje ili slabost u rukama.

      Prisutne degenerativne promene u vidu prednjih donjih rubnih osteofita na C4 i C5 pršljenskim telima: Osteofiti su izrasline kosti koje se formiraju na ivicama pršljenskih tela kao odgovor na degenerativne promene ili osteoartritis. Njihova prisutnost na pršljenovima C4 i C5 ukazuje na početak artritičkih promena. Ove izrasline mogu dovesti do ograničenja pokretljivosti i bolova u vratu, a ponekad i do pritiska na nervne strukture.

      Avulzija?: Upitnik ukazuje na sumnju ili pitanje da li postoji avulzija, što je stanje gde se mali deo kosti odvaja od glavnog dela kosti, obično usled povrede. U kontekstu vašeg nalaza, ovo može biti povezano sa osteofitima ili degenerativnim promenama, ali detaljnije razjašnjenje ove napomene zahteva dodatnu evaluaciju od strane vašeg lekara.

      Preporučuje se konsultacija sa neurologom ili ortopedom za dalje upravljanje ovim stanjem, koje može uključivati fizikalnu terapiju, medikamente za bolove, kiropraktiku ili u nekim slučajevima, hiruršku intervenciju, zavisno od težine simptoma i stepena ograničenja koje izazivaju ove promene.

      Važno je pratiti simptome i redovno se konsultovati sa lekarom radi adekvatnog lečenja i praćenja napretka stanja.

      dr Malesevic

      ____________

      2.
      Poštovani

      Imate ispravljenu vratnu kičmu – poziciona promena. Spondilozu – degenerativne promene na vratnoj kičmi – pršljenovima i diskusima.
      Suženje prostora između C6 i C7 pršljena – stara povreda diskusa.
      Može se tretirati kod nas u West Mediku (više detalja na westmedic.rs) kiropraktikom, ali uz dodatak spinalne dekompresije i fizikalne terapije.

      Srdačno,
      dr V. Jovićević

      Odgovori
  15. Imam diskus herniju na c5 c6 i c7 i apsolutnu spinalnu stenozu u tom delu. Da li bi se operacijom resila oba problema i da li bi to bila 2 zahvata ili 1. I kako izgleda operacija sa tom kombinacijom?

    Odgovori

Prosledi komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Sadržaj