Omeprazol (Omeprol) je lek koji smanjuje proizvodnju kiseline u želucu. Često se propisuje za lečenje čireva na želucu i crevima, ezofagitisa uzrokovanog refluksom kiseline, Zollinger-Ellison sindroma, pogoršanja H. pylori infekcije i dispepsije uzrokovane želudačnom kiselinom. Takođe se može propisati za sprečavanje oštećenja tkiva usled dugotrajne upotrebe nesteroidnih antiinflamatornih lekova (NSAID).
Ovaj lek se može kupiti u apotekama u obliku tableta, bez recepta ili na recept.
Omeprazol treba koristiti isključivo prema uputstvu lekara, sa trajanjem doza prilagođenih bolesti koja se leči.
Uobičajena upotreba omeprazola
Omeprol deluje smanjujući proizvodnju želudačne kiseline inhibicijom proteinskih pumpi koje stimulišu ovaj proces. Indikovan je za lečenje:
- Čireva na želucu i crevima
- Ezofagitisa uzrokovanog refluksom
- Zollinger-Ellison sindroma, koji je karakterisan prekomernom proizvodnjom želudačne kiseline
- Održavanja hroničnog ezofagitisa uzrokovanog refluksom
- Rizika od aspiracije želudačnog sadržaja tokom opšte anestezije
- Bakterije H. pylori koja izaziva čireve u želucu
- Erozija i čireva na želucu ili dvanaestopalačnom crevu, ili za prevenciju ovih stanja usled dugotrajne upotrebe NSAID lekova
- Dispepsije povezane sa želudačnom kiselinom, kao što su gorušica, mučnina ili bol u stomaku
Pored toga, omeprazol se može koristiti i za sprečavanje pogoršanja kod pacijenata sa čirevima na dvanaestopalačnom ili želucu.
Kako se uzima omeprazol
Doziranje ovog leka zavisi od problema koji se leči:
Čir na želucu ili dvanaestopalačnom crevu
Preporučena doza za lečenje čira na želucu je 20 mg, jednom dnevno. Čirevi se obično izleče u roku od 4 nedelje, što je preporučeno trajanje terapije. Međutim, lekar može odlučiti da produži upotrebu omeprazola. Čirevi na želucu koji ne reaguju dobro na ovu terapiju mogu se lečiti povećanom dozom od 40 mg dnevno tokom 8 nedelja.
Preporučena doza za aktivne čireve na dvanaestopalačnom crevu je takođe 20 mg, jednom dnevno. Lečenje obično traje 2 nedelje, ali lekar može odlučiti da produži terapiju na 4 nedelje. Čirevi na dvanaestopalačnom crevu koji ne reaguju dobro na ovu terapiju mogu se lečiti povećanom dozom od 40 mg dnevno tokom 4 nedelje.
Za prevenciju budućih pogoršanja čira na želucu koji nisu potpuno izlečeni, lekar može preporučiti održavajuću dozu od 20 do 40 mg dnevno. Za čireve na dvanaestopalačnom crevu, preporučena doza održavanja je 10 mg, jednom dnevno, iako lekar može povećati ovu dozu na 20 do 40 mg ako je potrebno.
Refluks ezofagitis
Tipična doza je 20 mg uzeta oralno jednom dnevno tokom 4 nedelje. Neki slučajevi refluks ezofagitisa mogu zahtevati produženo lečenje od dodatnih 4 nedelje. Teški refluks ezofagitis može se lečiti sa 40 mg dnevno tokom 8 nedelja.
Za preventivno lečenje refluks ezofagitisa koji je izlečen, preporučena doza je 10 mg omeprazola dnevno, što se može povećati na 20 do 40 mg dnevno po potrebi.
Zollinger-Ellison sindrom
Početna doza koja se obično propisuje je 60 mg jednom dnevno. Ova doza se može prilagoditi od strane lekara u zavisnosti od odgovora na lečenje. Doze preko 80 mg dnevno treba podeliti na najmanje dve doze.
Prevencija aspiracije
Tipična preporučena doza leka Omeprazol propisana za osobe sa prisutnim rizikom od aspiracije tokom opšte anestezije je 40 mg noć pre operacije, i još 40 mg ujutro na dan operacije.
Lečenje peptičnog čira uzrokovanog H. pylori
Preporučena doza je 20 do 40 mg, jednom dnevno, u kombinaciji sa antibioticima u trajanju koje odredi lekar.
Čirevi i oštećenja povezana sa upotrebom NSAID lekova
U većini slučajeva, preporučena dnevna doza omeprazol za oštećenja tkiva usled upotrebe NSAID lekova je 20 mg, jednom dnevno tokom 4 nedelje. Ako ovaj period nije dovoljan za potpuno lečenje, lekar može propisati dodatne 4 nedelje za osiguranje potpunog izlečenja.
Dispepsija uzrokovana želudačnom kiselinom
Za ublažavanje simptoma kao što su bol u stomaku i nelagodnost, preporučena doza je 10 do 20 mg jednom dnevno. Ako simptomi ne budu poboljšani nakon 4 nedelje ove terapije, lekar može naložiti dodatne pretrage kako bi se procenio osnovni uzrok.
Teški refluks ezofagitis kod dece
Lek treba koristiti samo kod dece starije od 1 godine. Doziranje se računa prema težini deteta.
Omeprazol – moguće nuspojave
Najčešće nuspojave uključuju glavobolju, bol u stomaku, zatvor, dijareju, gasove u stomaku ili crevima, mučninu i povraćanje.
Kontraindikacije za upotrebu
Omeprazol ne treba koristiti osobe sa ozbiljnim problemima sa jetrom, ili koje su alergične na omeprazol ili bilo koji od sastojaka u njegovoj formuli.
Takođe se treba izbegavati kod trudnica ili dojilja, kao i kod dece mlađe od 1 godine.
novi komentari