Zašto zub boli noću i kako smanjiti bol?

Zubobolja je veoma neugodno stanje, ponekada i izuzetno bolno i može nas sprečavati u obavljanju svakodnevnih aktivnosti.

Ipak, verovatno najgore vreme za intenzivnu zubobolju je noć, kada zub koji boli ometa normalan san, a ne poseta stomatologu nije moguća. Osim toga, dešava se da kod kuće nemamo ni lekove protiv bolova, pa se noćna zubobolja može pretvoriti u pravi pakao.

U nastavku ćemo objasniti zašto se intenzivan bol zuba često javlja noću i šta možemo da uradimo kako bi smanjili bol.

Zašto zub boli noću?

Uzroci zubobolje noću isti kao i danju i uključuju karijes, bolesti desni, upalne procese korena zuba ili nedavna operacija poput ugradnje implanata, bol je često noću intenzivniji nego danju.

Ležanje povećava prokrvljenost

Kada ležimo, glava je u istom noviou sa našim srcem, plućima i ostatkom tela.

Samim tim glava je bolje prokrvljena nego kada stojimo ili sedimo, a krv intenzivnije pritiska osetljive regije i to je glavni razlog zašto se bol zuba pojačava noću.

Manje distrakcija

Tokom dana naš mozak je zaokupljen različitim distrakcijama koje skreću pažnju sa bola.

Kada dođe noć, za većinu ljudi broj obaveza se smanjuje kao i broj distrakcija, pa su svi osećaji i senzacije koje doživljavamo znatno intenzivniji. Ovo uključuje i bol, koji iako možda objektivno nije intenzivniji može delovati znatno gore.

Nesvesno škrgutanje zubima

Škrgutanje zubima, ili bruksizam, je podsvesna navika koja može biti izazvana stresom ili anksioznošću.

Stiskanje zgloba vilice i zuba postepeno će naprezati ligamente koji drže korene zuba na mestu, čineći ih bolnim do tačke u kojoj se oseća kao zubobolja.

Ukoliko je ovo uzrok noćne zubobolje, rešenje može biti korišćenje specijalnih štitnika za zube koje će sprečiti ovu pojavu.

Kasni obroci

Ostaci kasnih večernjih obroka mogu se zadržati između zuba, posebno ako ste nakon obroka zaboravili da operete zube.

Ova hrana može da iritira zube na kojima je došlo do pojave karijesa, povučene desni ili plombe i krunice u lošem stanju, što dovodi do bola.

Izbegavajte kasne obroke i sokove, i uvek operite zube pre spavanja kako bi sprečili bol, ali i pojavu i napredovanje karijesa.

Kako rešiti noćni bol zuba?

Kada dođe do zubobolje potrebno je neodložno javiti se stomatologu kako bi se sprečilo širenje infekcije. Ipak, kada se bol javi noću, postoji nekoliko stvari koje mogu da pomognu.

Popijete analgetik

Većina nas u svojoj kućnoj apoteci ima neki od analgetika koji mogu da pomognu kod zubobolje.

Najefikasnije su se pokazali lekovi na bazi ibuprofena, kao što je Brufen. Alternativno, lekovi kao što su Andol ili Kafetin će takođe olakšati ili potpuno ukloniti bol.

Izdignite glavu u odnosu na telo

Kao što smo već objasnili, glava u nivou sa telom trpi veći pritisak krvi i može da intenzivira bol.

Pokušajte da izdignete glavu koristeći dodatni jastuk kako bi smanjili prokrvljenost glave i tako smanjili bol.

Izbegavajte kiselu i hladnu hranu neposredno pred spavanje

Ukoliko u ustima postoji neki upalni proces ili karijes, hladne i kisela hrana će vrlo verovatno dovesti do pogoršanja simptoma i zubobolje.

Dok se karijes ne popravi i saniraju infekcije, izbegavajte kasne obroke koji uključuju kiselu i hladnu hranu neposredno pred spavanje, a posle obroka obavezno detaljno operite zube.

Ako je potrebno, možete isprobati zubni konac ili sredstva za ispiranje usta.

Aplicirajte led na bolno mesto

Apliciranje leda na regiju u kojoj se nalazi zub koji boli može da olakša bol.

Led ili kesu sa smrznutim povrćem držite nekoliko minuta sa spoljne strane lica, a zatim uklonite led i dozvolite da se regija ugreje.

Ovu proceduru možete ponoviti više puta ako je potrebno.

Imate nedoumice? Postavite pitanje!

Ne ustručavajte se da pitate. Naši stručnjaci su tu da vam pomognu i pruže odgovore za manje od 24 sata. Vaša pitanja su važna!

KOMENTARI

0 komentara

Prosledi komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Sadržaj