Fimoza je stanje u kojem se kožica penisa (prepucijum) ne može prevući unazad. Ovo stanje je često kod dece, ali je takođe prisutno kod odraslih. Fimoza dovodi do pojave prstenova oko penisa i uzrokuje simptome poput bola tokom mokrenja i erekcije. Fimoza se ne pojavljuje kod muškaraca koji su obrezani.
Kožica je zategnuta kada se beba rodi i postepeno se opušta. Do druge godine života, kožica se olabavi, a do pete godine može se potpuno povući unazad. Ovo je normalan fenomen i poznat je kao fiziološka fimoza.
Kod starijih dečaka i muškaraca, infekcije penisa i povrede mogu oštetiti kožicu. To dovodi do bolnog mokrenja i erekcija. Ova vrsta fimoze kod muškaraca i starijih dečaka zahteva lečenje jer se ne povlači sama od sebe. Poznata je kao patološka fimoza.
Šta uzrokuje fimozu?
Fimoza pogađa neobrezane muškarce. Češća je kod starijih dečaka nego kod muškaraca. Kod starijih dečaka, fimoza se razvija iz sledećih razloga:
- Ponovljene infekcije urinarnog trakta
- Povrede kožice
- Infekcija kožice
- Trauma penisa i kožice
Kod starijih muškaraca, fimoza može nastati zbog sledećih razloga:
- Polno prenosive bolesti poput sifilisa, gonoreje, trihomonijaze, hlamidije i hepatitisa C
- Ekcem (kožni poremećaj koji izaziva zadebljanje i svrab kože)
- Psorijaza (autoimuna bolest kože koja dovodi do perutave, kože koja svrbi)
- Lihen sklerozus (stanje koje pogađa genitalnu regiju, uzrokujući pojavu neujednačene, promenjene i tanke kože)
- Infekcije penisa i kožice
- Loša higijena
- Tip II dijabetes melitus (stanje u kojem telo ne koristi insulin pravilno, što dovodi do povećanog nivoa šećera u krvi)
Koji su simptomi fimoze?
Većina dece sa fimozom ne oseća nikakve simptome. Odrasli sa fimozom takođe često nemaju simptome. U teškim slučajevima, kada kožica potpuno prekriva vrh penisa, mogu se javiti simptomi kao što su:
- Bol i oticanje vrha penisa i kožice
- Jak, neprijatan miris iz penisa
- Bolno mokrenje. Mokrenje može biti neuredno zbog zategnutosti kožice.
- Oticanje kožice tokom mokrenja, poznato kao efekat balona
- Iscedak gnoja i krvi iz penisa
- Bol tokom seksualnih aktivnosti
- Infekcija kožice i vrha penisa
Kako se dijagnostikuje fimoza?
Fimoza se najbolje dijagnostikuje kliničkim pregledom. Urolog (lekar specijalizovan za bolesti urinarnog trakta i muškog reproduktivnog sistema) će upravljati lečenjem fimoze. Vaš lekar će temeljno pregledati penis kako bi postavio dijagnozu.
Dodatne analize koje mogu pomoći u razumevanju uzroka razvoja fimoze i bilo kakvih pratećih medicinskih poremećaja mogu biti preporučene:
- Analiza urina kako bi se proverilo prisustvo bakterija i ćelija gnoja u urinu
- Bris kožice kako bi se utvrdio uzrok infekcije
- Analize krvi i urina kako bi se proverili nivoi šećera, jer je fimoza potencijalni faktor rizika za tip II dijabetes
- Analize krvi i urina kako bi se proverilo prisustvo polno prenosivih bolesti poput sifilisa, gonoreje, trihomonijaze, hlamidije i hepatitisa C
Kako se leči fimoza?
Obrezivanje je hirurška procedura koja se izvodi kod dece koja ne reaguju na konzervativni tretman fimoze. Obrezivanje obično obavlja pedijatar (lekar koji leči decu), urolog ili hirurg. U većini slučajeva kod mlađih dečaka, operacija je potrebna samo kada medicinski tretmani nisu ublažili simptome. Hirurg će preporučiti potpuno ili delimično obrezivanje, u zavisnosti od stanja deteta.
Delimično obrezivanje – U ovoj proceduri uklanja se samo gornji deo kožice, dok se donji deo glavića penisa (koji je prekriven kožicom) zadržava. Postupak uključuje pravljenje malog reza na nekoliko mesta na kožici kako bi se olabavila i lakše povukla. Ovo se radi kao dnevna procedura pod opštom anestezijom.
Vaše dete će se oporaviti od operacije za 3 do 4 dana. Mlađa deca i bebe se oporavljaju brže. Hirurg će prepisati lekove koji će pomoći vašem detetu sa bolom, otokom i modricama.
Kompletno obrezivanje – Ova procedura uključuje uklanjanje cele kožice i može se izvoditi kod dece i odraslih. Obično se primenjuje kao poslednja opcija kada svi drugi oblici lečenja nisu uspeli. Hirurg može koristiti različite tehnike za izvođenje kompletnog obrezivanja. Neke od najčešćih su:
- Konvencionalno obrezivanje – U ovoj proceduri hirurg uklanja celu kožicu koristeći različite tehnike, kao što su dorzalni rez, vodič kroz klešta i resekcija rukava. Sve ove metode uklanjaju kožicu u potpunosti.
- Silikonski prstenovi – Ova metoda koristi specijalne uređaje nazvane silikonski prstenovi. To je brz, siguran i efikasan metod obrezivanja koji mogu izvoditi čak i hirurzi sa manje iskustva.
- Stapler obrezivanje – Ovo je najnovija metoda koju je razvila kompanija ZSR Biomedicals, a sada se koristi širom sveta. Uključuje korišćenje specijalnog staplera koji se postavlja preko penisa. U jednom brzom pokretu, kožica se uklanja, a ivice kože se zapečaćuju sponama umesto šavovima kao u konvencionalnoj metodi.
- Lasersko obrezivanje – Ovo je jedna od naprednih procedura. U ovoj proceduri hirurg koristi visokosnove lasere za odstranjivanje kožice. Nema krvarenja, a ivice rane su čiste. Operacija traje samo 15 do 20 minuta. Postoperativni bol je minimalan, a period oporavka je znatno kraći nego kod drugih operacija.
Oporavak nakon operacije
Vreme oporavka nakon obrezivanja zavisi od tipa procedure koja je izvedena. Sve procedure su dnevne, što znači da vi ili dete možete ići kući istog dana.
- Odmarajte se potpuno u prvih 24 sata. Iako je bol minimalan, penis može biti otečen i izgledati modro u prvim danima.
- Izbegavajte tuširanje ili kupanje u bazenu najmanje nedelju dana nakon procedure. Mokrenje tog područja pre potpunog zarastanja može dovesti do infekcije.
- Pijte puno vode i čistih tečnosti u prvih 24 sata nakon procedure.
- Izbegavajte naporne aktivnosti kao što su trčanje ili vožnja bicikla 2-3 nedelje nakon procedure.
- Nosite široki i udobni donji veš tokom perioda zarastanja i zadržite zavoj na tom području dokle god lekar ne savetuje.
- Uzimajte lekove prema uputstvima lekara.
Nakon 3 nedelje od operacije imaćete zakazani pregled kod hirurga. Zavoji će biti uklonjeni, a rana pregledana zbog znakova krvarenja i infekcije. Nakon čišćenja, rana će biti ostavljena otvorena. U zavisnosti od tehnike, vaš silikonski prsten ili spone će sami otpasti nakon 10 do 14 dana, kada se rez zaceli.
Možete se vratiti uobičajenim aktivnostima nekoliko dana nakon procedure. Potpuni oporavak od operacije traje 2 do 3 nedelje, tokom kojih treba izbegavati naporne aktivnosti kao što su trčanje, podizanje teških predmeta, seksualni odnos i masturbaciju.
Koje su komplikacije fimoze?
Fimoza ne izaziva simptome kod mlađih dečaka. Oni obično prerastu ovo stanje. Kod odraslih osoba može se pojaviti više simptoma koji, ako se ne leče, mogu dovesti do komplikacija.
- Parafimoza – Ovo je stanje u kojem se kožica zaglavi i ne može se vratiti u prvobitni položaj. Ovo je medicinski hitan slučaj koji zahteva hitnu pažnju.
- Fimoza je faktor rizika za razvoj dijabetesa tipa II.
- Fimoza može otežati učestvovanje u seksualnim aktivnostima.
- Ako se ne leči, kožica može postati ozbiljno zaražena, što može dovesti do gangrene. U takvim slučajevima, vaš hirurg može predložiti amputaciju penisa.
novi komentari