Šta uraditi kada kasni menstruacija – 11 najčešćih uzroka

Kašnjenje menstruacije nije uvek znak trudnoće i može se desiti iz različitih razloga, kao što su povećani stres, hormonalne promene ili čak prekomerno konzumiranje kofeina ili alkohola. Neke žene mogu imati kašnjenje menstruacije usled intenzivne fizičke aktivnosti, restriktivnih dijeta ili nepravilne upotrebe kontracepcije.

Generalno, ovo kašnjenje može trajati od nekoliko dana do 1 ili 2 meseca. Ako niste trudni i menstruacija kasni više od 3 meseca, trebate se obratiti lekaru da bi se utvrdio i lečio uzrok.

Međutim, ako imate kašnjenje menstruacije nakon nezaštićenog seksualnog odnosa, trudnoća je i dalje mogućnost. Trebalo bi da isključite ovu mogućnost obavljanjem kućnog testa za trudnoću koji se može kupiti u apoteci.

Šta raditi ako menstruacija kasni

Ako vam menstruacija kasni, prvi korak je da obavite test za trudnoću iz apoteke. Ako niste imali menstruaciju više od 3 meseca i ne možete identifikovati uzrok, trebate otići kod ginekologa da bi se utvrdio uzrok i lečio problem. U nekim slučajevima se preporučuje upotreba lekova za stimulaciju menstruacije.

Lekar može tražiti analize krvi da bi procenio nivo progesterona i prolaktina, što može pomoći u identifikaciji uzroka kašnjenja i vodi najprikladnijem tretmanu.

Takođe, u zavisnosti od uzroka kašnjenja menstruacije, možda ćete morati da smanjite intenzitet fizičkog vežbanja, da se opustite, izbegavate stres i održavate raznovrsnu i uravnoteženu ishranu bogatu vitaminima i mineralima. Sve su to faktori koji doprinose redovnom menstrualnom ciklusu.

Preporučuje se i redovan odlazak kod lekara kako bi se identifikovali mogući zdravstveni problemi ili bolesti poput policističnih jajnika, endometrioze, anoreksije, bulimije, hipertireoze ili hipotireoze, koje sve mogu izazvati promene u menstrualnom ciklusu.

Šta uzrokuje kašnjenje menstruacije?

1. Trudnoća

Jedan od glavnih uzroka kašnjenja menstruacije je trudnoća, jer promene u hormonskim nivoima sprečavaju ljuštenje endometrijuma što bi obično dovelo do menstruacije.

Kod trudnoće, kašnjenje menstruacije obično prati simptome poput nadutosti u stomaku, grčeva, prekomernog umora, osetljivih grudi i tamjenja areole. Saznajte više o ranim znakovima trudnoće.

2. Prekomerna fizička aktivnost

Prekomerna fizička aktivnost može dovesti do hormonskih promena. Ovo se obično dešava kod sportista ili ljudi koji intenzivno treniraju za sportska takmičenja. Povećani nivoi prolaktina usled intenzivnog vežbanja mogu, na primer, dovesti do kašnjenja menstruacije. Iako je redovno vežbanje važno, ne bi trebalo da bude prekomerno.

3. Restriktivne dijete mogu izazvati kašnjenje menstruacije

Neke restriktivne dijete mogu dovesti do fluktuacije hormonskih nivoa koje mogu uticati na vaš menstrualni ciklus. Smanjenjem unosa hrane telo pokušava da sačuva hranljive materije za važne funkcije, što može dovesti do kašnjenja ili izostanka menstruacije.

4. Abnormalnosti u reproduktivnom sistemu

Bolesti reproduktivnog sistema, kao što su endometrioza, sindrom policističnih jajnika ili miomi materice, mogu dovesti do fluktuacije polnih hormona. To može izazvati kašnjenje menstruacije.

5. Promene u hipotalamusu i hipofizi

Hipotalamus i hipofiza se nalaze u mozgu i odgovorni su za regulaciju polnih hormona. Bolesti koje izazivaju promene u funkciji ovih žlezda mogu dovesti do neregularnih menstruacija, koje mogu doći ranije ili kasnije nego što se očekuje.

6. Kontinuirana upotreba kontracepcije

Pilula za kontracepciju ili druge metode kontracepcije koje se koriste kontinuirano funkcionišu tako što stalno oslobađaju hormone bez pauza. To blokira menstruaciju, iako neke žene mogu primetiti oskudno krvarenje povremeno na različite dane.

7. Perimenopauza

Kada se približava menopauza, poznata i kao perimenopauza, normalno je da menstruacije postaju neredovne i postepeno prestaju. Žene koje ulaze u menopauzu u mlađoj dobi možda neće odmah shvatiti da se približavaju ovoj fazi.

8. Postpartalni period

U postpartalnom periodu, menstruacija se obično vraća kada žena prestane da doji. Ipak, i dalje je važno koristiti kontracepciju tokom ovog perioda kako bi se sprečila neželjena trudnoća.

9. Prestanak kontracepcije

Neke žene koje prestanu sa korišćenjem kontracepcije, poput pilule, hormonskog implanta ili injekcija, mogu primetiti da menstruacija može potrajati do 6 meseci da se vrati u redovan ciklus. Ovo je sasvim normalno i nije klinički zabrinjavajuće.

10. Hormonske promene u adolescenciji

Tokom adolescencije, endokrini sistem se nastavlja razvijati i hormonske promene su česte. Telo se prilagođava promenama u nivou hormona, što može ometati redovnu ovulaciju tokom nekih ciklusa. Mnogi tinejdžeri doživljavaju neregularne menstruacije ili kašnjenje menstruacije kao rezultat.

Adolescentkinje koje su napunile 16 godina i još nisu imale menstruaciju treba da se konsultuju sa ginekologom. Ovaj fenomen se medicinski naziva primarna amenoreja, i može biti povezan sa defektima reproduktivnih organa, kao što su vaginalni septum ili nedostatak materice.

11. Stres i anksioznost

Stres i anksioznost mogu izazvati oslobađanje kortizola u krvi. Ovaj hormon je uključen u funkcionisanje hipotalamusa i ometa oslobađanje estrogena i progesterona, hormona koji su važni za menstruaciju.

Trajanje kašnjenja menstruacije

Kašnjenje menstruacije može trajati od oko 5 dana do maksimalno 1 do 2 meseca. Kašnjenje menstruacije koje traje duže od 3 meseca može biti znak amenoreje, ili izostanka menstruacije. U ovim slučajevima, ako je trudnoća isključena, osnovni uzrok treba da istraži ginekolog.

Šta da radim ako mi menstruacija kasni, ali test na trudnoću je negativan?

Iako su testovi za trudnoću veoma pouzdani, moguće je dobiti lažno negativan rezultat kada je test obavljen prerano, ako je ženski ciklus neregularan, ili ako se radi o vanmateričnoj trudnoći. Hormonske promene takođe mogu odložiti menstruaciju, čak i ako su ciklusi obično redovni.

Kako regulisati menstrualni ciklus

Postoje određene mere koje mogu pomoći u sprečavanju kašnjenja menstruacije i regulaciji menstrualnog ciklusa, kao što su:

  • Zdrav način života, uz redovnu fizičku aktivnost i zdravu i raznovrsnu ishranu, bogatu voćem i povrćem;
  • Uzimanje kontraceptivne pilule, jer može pomoći u regulaciji menstrualnog ciklusa;
  • Izbegavanje ekstremnih ili restriktivnih dijeta, koje, osim što štete vašem zdravlju, na kraju čine vaš menstrualni ciklus neregularnim;
  • Pridržavanje propisanog tretmana ako vam je dijagnostikovan sindrom policističnih jajnika ili poremećaji štitaste žlezde;
  • Održavanje zdrave telesne težine – proverite koja bi vaša idealna težina trebala biti.

Iako ove mere pomažu u održavanju redovnih ciklusa, i dalje bi trebalo da se konsultujete sa lekarom ako imate neregularne menstruacije.

Kašnjenje menstruacije: Zaključak

Kašnjenje menstruacije može biti uzrokovano različitim faktorima, od stresa i hormonalnih promena do ozbiljnijih zdravstvenih stanja kao što su endometrioza ili policistični jajnici. Iako trudnoća često prva pada na pamet kao razlog za kašnjenje, postoje mnogi drugi uzroci koje treba uzeti u obzir. Pravilna dijagnostika i lečenje su ključni za rešavanje ovog problema, a redovni pregledi kod ginekologa mogu pomoći u prepoznavanju i tretiranju osnovnih uzroka.

Održavanje zdravog načina života, izbegavanje ekstremnih dijeta i smanjenje stresa mogu doprineti regularnosti menstrualnog ciklusa. Ako imate problema sa kašnjenjem menstruacije, važno je da se posavetujete sa lekarom kako biste pronašli najbolji način za regulisanje ciklusa i očuvanje vašeg reproduktivnog zdravlja.

Imate nedoumice? Postavite pitanje!

Ne ustručavajte se da pitate. Naši stručnjaci su tu da vam pomognu i pruže odgovore za manje od 24 sata. Vaša pitanja su važna!

KOMENTARI

33 Komentari
  1. Postovani, i pored Cikloproginove koju pijem vec godinu dana ciklus mi kasni 6 dana. Imam 46 godina. Trudnoca isključena. Sta raditi?

    Odgovori
    • Poštovana,

      U periodu oko 46. godine, prirodne hormonske promene mogu uticati na neredovnost ciklusa, čak i kada koristite Cikloproginovu. Kašnjenje od 6 dana može biti posledica perimenopauze, kada jajnici postepeno smanjuju proizvodnju hormona. Stres, promene telesne težine ili druge zdravstvene promene takođe mogu uticati na redovnost ciklusa.

      Savetujem da sačekate još nekoliko dana, a ako ciklus i dalje izostane, konsultujte se sa ginekologom radi kontrole hormona i eventualnog prilagođavanja terapije. Takođe, lekar može predložiti ultrazvuk da se proveri stanje materice i jajnika.

      Srdačno,
      Vaš web lekar dr A. Ilić

      Napomena: Odgovori su informativnog karaktera. Za preciznu dijagnozu i terapiju konsultujte se sa svojim lekarom.

      Odgovori
  2. Dobar dan,prvi put sam imala seksualni odnos,decko je koristio zastitu.I menstruacija mi kasni 4 dana da li je to mozda zbog toga sto je prvi put ili

    Odgovori
    • Poštovana,

      Razumem vašu zabrinutost zbog kašnjenja menstruacije nakon prvog seksualnog odnosa. Međutim, sama činjenica da je to bio vaš prvi seksualni odnos obično ne utiče na menstrualni ciklus. Menstruacija može kasniti iz različitih razloga, kao što su stres, hormonalne promene, promene telesne težine ili intenzivna fizička aktivnost.

      Važno je napomenuti da je upotreba zaštite tokom seksualnog odnosa ključna za prevenciju trudnoće i zaštitu od polno prenosivih bolesti. Ako je vaš partner koristio zaštitu, verovatnoća trudnoće je minimalna. Međutim, ako ste imali nezaštićen odnos ili niste sigurni u efikasnost zaštite, preporučljivo je da uradite kućni test na trudnoću kako biste isključili ovu mogućnost.

      Ako menstruacija kasni više od tri meseca (lično preferiram preporuku od dva meseca) ili imate drugih simptoma, preporučljivo je da se konsultujete sa ginekologom kako biste utvrdili uzrok kašnjenja i dobili odgovarajući savet.
      BOL

      Nadam se da će vam ove informacije pomoći da se osećate sigurnije.

      Srdačno,
      Vaš web lekar dr A. Ilić
      Napomena: Odgovori su informativnog karaktera. Za preciznu dijagnozu i terapiju konsultujte se sa svojim lekarom.

      Odgovori
  3. Poštovani, trebala sam da dobijem 27 januara,ali nisam dobila.
    Prvo sam pomislila da je možda do povracanja i prehlade koju sam imala 24 januara.I od tad ciklus mi je izostao kasni već mesec dana i nikako da dobijem,ne znam šta da pijem i da li će ciklus uopšte doći.

    Odgovori
    • Poštovana,

      Izostanak menstruacije može biti uzrokovan različitim faktorima, kao što su stres, bolest, hormonalne promene ili promene u težini. S obzirom na to da ste imali prehladu i povraćanje koje su mogle uticati na vaše telo, to može biti jedan od razloga za odlaganje menstruacije. Takođe, menstrualni ciklus može biti nepravilni povremeno, posebno kod žena koje su u reproduktivnim godinama.

      Ako ciklus kasni mesec dana i nemate druge simptome koji bi mogli ukazivati na trudnoću, savetujem da uradite test na trudnoću kako biste isključili tu mogućnost. Ako je test negativan, a menstruacija i dalje izostaje, preporučujem da se posavetujete sa ginekologom kako bi se utvrdili mogući uzroci, poput hormonskih poremećaja ili drugih zdravstvenih stanja.

      Nema potrebe da pijete lekove na svoju ruku bez konsultacije sa lekarom, jer bi on mogao da preporuči odgovarajući tretman za vraćanje redovnog ciklusa.

      Takođe, zbog manje briga za dame u najboljim godinama, pokrenuli smo sajt http://www.uvekdama.rs – koji se bavi ženskim zdravljem. Okupili smo vrhunske stručnjake iz ove oblasti pa budite slobodni da ih kontaktirate putem kontakta ukoliko nađete za shodno.

      Srdačno,
      Vaš web lekar dr A. Ilić
      Napomena: Odgovori su informativnog karaktera. Za preciznu dijagnozu i terapiju konsultujte se sa svojim lekarom.

      Odgovori
  4. Postovani, imam 42 godine , i imam broblem bolove u jajnicima i dojkama i osecaj kao kad dobije. Kasni mi 10dana. Nisam radila test jer smatram da nije trudnoca imam cerku 18 godina i od rad nikad nisam ostajala u dtugom stanju. Da li je neka upala posto me boli ili je mozda menopauza
    U napred se zahvaljujem na odgovoru

    Odgovori
    • Poštovana,

      S obzirom na to da imate bolove u jajnicima i dojkama, kao i kašnjenje menstruacije, moguće je da se radi o nekoliko faktora. Menopauza obično dolazi u srednjem životnom dobu, ali premenopauza (period koji prethodi menopauzi) može započeti i u 40-im godinama, što može uzrokovati neregularne cikluse, bolove u dojkama i stomaku, kao i druge simptome.

      S druge strane, bolovi u jajnicima i dojkama mogu biti povezani i sa hormonalnim promenama, cistama na jajnicima, ili infekcijama (kao što je upala jajnika ili ciste). Takođe, stres i drugi faktori mogu uticati na ciklus.

      Preporučujem da uradite test na trudnoću kako biste isključili tu mogućnost, i ako test bude negativan, posetite ginekologa kako biste uradile dodatne pretrage i isključile druge moguće uzroke, kao što su hormonske promene, ciste ili upale.

      Takođe, pozivam vas, (i sve druge čitateljke), da se informišete o svom zdravlju na našem specijalizovanom sajtu uvekdama.rs, koji smo nedavno pokrenuli, a koji je posvećen zdravlju žena u najboljim godinama. Na sajtu možete pronaći korisne informacije, kao i kontaktirati tim stručnjaka (putem e-mail – sekcija kontakt) koji su tu da odgovore na sva vaša pitanja. Smatramo da je važno posvetiti pažnju ovom segmentu ženskog zdravlja, koji često nije dovoljno zastupljen, a period menopauze i premenopauze zahteva posebnu pažnju za kvalitetniji prolazak kroz ova specifična stanja i pripremu za zdraviji nastavak života.

      Srdačno,
      Vaš web lekar dr A. Ilić
      Napomena: Odgovori su informativnog karaktera. Za preciznu dijagnozu i terapiju konsultujte se sa svojim lekarom.

      Odgovori
  5. Zdravo,pre malo vise od mesec dana me nesto zateze u stomaku malo po malo i onda nisam dobila ciklus,od skoro su pocele grudi da me bole,akne mi cesto izlaze,osecam krcenje stomaka i sve kao da cu uskoro da dobijem ciklus ali nista i imam beli sekret ponekad.Imam 16 godina,i izostavljena je trudnoca.

    Odgovori
    • Draga Jelena,

      S obzirom na to da si u pubertetu, tvoj menstrualni ciklus i hormonske promene mogu biti nepravilni i varirati, naročito u prvih nekoliko godina nakon početka menstruacije. To što se osećaš kao da ćeš dobiti ciklus, ali on izostaje, zajedno sa bolovima u grudima, aknama, krčenjem stomaka i belim sekretom, mogu biti povezani sa hormonima i fiziološkim promenama kroz koje tvoje telo trenutno prolazi.

      Beli sekret može biti potpuno normalan deo menstrualnog ciklusa, ali ukoliko se osećaš zabrinuto ili se simptomi pogoršaju, najbolje bi bilo da se posavetuješ sa svojim ginekologom ili lekarom. On će moći da proceni tvoje zdravlje i, ako bude potrebno, uradi dodatne pretrage kako bi se isključili svi ozbiljni uzroci.

      Nema razloga za paniku, ali važno je da budeš u kontaktu sa lekarom kako bi se utvrdilo da li je sve u redu sa tvojim zdravljem i hormonskim ciklusom.

      Srdačno,
      Vaš web lekar dr A. Ilić
      Napomena: Odgovori su informativnog karaktera. Za preciznu dijagnozu i terapiju konsultujte se sa svojim lekarom.

      Odgovori
  6. Zdravo,ovako kasni mi ciklus,nekih 4 dana,pritom muz I ja radimo na bebi,problem je sto sam radila kucni test koji je negativan,a vadila sam krv tj. Betu hcg koji je pokazao rezultat 0,1 ciklusi bili uredni cak dobijem I dva Dana ranije,pitanje je sta dalje?

    Odgovori
    • Poštovana,

      Razumem vašu zabrinutost zbog kašnjenja ciklusa i rezultata testa. U vašem slučaju, budući da je kućni test na trudnoću bio negativan, a Beta HCG u krvi pokazuje rezultat 0,1, to obično znači da trenutno nije prisutna trudnoća. Beta HCG nivo od 0,1 znači da je nivo hormona na vrlo niskom nivou, što je uobičajeno kada trudnoća nije prisutna, jer hormon HCG počinje da raste tek nakon što dođe do implantacije oplođene jajne ćelije u matericu.

      Kašnjenje ciklusa može biti uzrokovano različitim faktorima, kao što su fizički stres, promene u ishrani, hormonalne fluktuacije, povećani fizički napori, ili čak veći emocionalni stres. Takođe, kod žena koje rade na bebi, očekivanja i emocionalna napetost mogu dovesti do kašnjenja ciklusa.

      Ako ciklus ne nastavi za nekoliko dana, a i dalje imate sumnje, savetujem vam da ponovo obavite test na trudnoću (najbolje ujutro, kada je koncentracija hormona u urinu najviša) ili da se ponovo konsultujete sa ginekologom, koji može uraditi dodatne pretrage, uključujući ultrazvuk, kako bi utvrdio šta je uzrokovalo kašnjenje.

      Iako je moguće da je kašnjenje samo privremeno, obratite pažnju na eventualne promene u ciklusu i pratite simptome u narednim danima.

      Srdačno,
      Vaš web lekar dr A. Ilić
      Napomena: Odgovori su informativnog karaktera. Za preciznu dijagnozu i terapiju konsultujte se sa svojim lekarom.

      Odgovori
  7. Zaboravila san nagovestiti da sam pila kontracepciju legravan pa sam pravila pauzu 3 meseca i tad sam ostala trudna a sad imam kao i ubicajno sekret jedino novo jeste da mije znoj malo jaci i jak svrab ispod pazuha i otecenost hvala na odgovoru.

    Odgovori
    • Poštovana,

      Dodavanje novih informacija pomaže u boljem razumevanju Vaše situacije.

      Kašnjenje menstruacije nakon kiretaže, u kombinaciji s prethodnom upotrebom kontracepcije, može biti rezultat hormonskog disbalansa. Pored toga, simptomi koje sada opisujete – pojačan znoj, svrab ispod pazuha i otečenost – mogu ukazivati na:

      Hormonske promene nakon trudnoće i kiretaže. Promene u nivou estrogena i progesterona mogu uticati na regulaciju ciklusa, ali i na pojačano znojenje i osetljivost kože.

      Infekciju: Pojačano znojenje i svrab ispod pazuha mogu biti znaci lokalne infekcije, poput gljivične infekcije ili iritacije kože.

      Upalni procesi ili limfni edem: Otečenost ispod pazuha zahteva dodatnu pažnju. Ako je prisutna bol, crvenilo ili tvrd čvor, obavezno se obratite lekaru.

      Preporuke:
      – Posetite ginekologa kako bi proverio da li je sve u redu sa hormonima i reproduktivnim organima.
      – Ako simptomi ispod pazuha potraju, konsultujte dermatologa ili lekara opšte prakse.
      – Održavajte higijenu i izbegavajte jake dezodoranse koji mogu iritirati kožu.

      Ove tegobe su verovatno prolazne, ali je važno da ih lekar proceni radi pravovremenog tretmana.

      Želim Vam brzo poboljšanje!

      Srdačan pozdrav!
      Vaš web lekar dr A. Ilić
      Napomena: Odgovori su informativnog karaktera. Za preciznu dijagnozu i terapiju konsultujte se sa svojim lekarom.

      Odgovori
      • Hvala vam mnogo i pozdrav

        Odgovori
  8. Obavila sam kiretazu 20decembra a sad je 30 januar al mensturacija mi kasni molim da mi neko kaze dal je imao takav slucaj

    Odgovori
    • Poštovana,

      Kašnjenje menstruacije nakon kiretaže može biti normalno, jer telu treba vreme da se hormoni stabilizuju. Ako kašnjenje traje duže od šest nedelja ili imate druge simptome (bol, neuobičajen iscedak), konsultujte se sa ginekologom.

      Srdačan pozdrav!
      Vaš web lekar dr A. Ilić
      Napomena: Odgovori su informativnog karaktera. Za preciznu dijagnozu i terapiju konsultujte se sa svojim lekarom.

      Odgovori
  9. Hvala vam puno na brzom i iscrpnom odgovoru.

    Zaboravila sam navesti da sam pre 2 nedelje radila redovan ginekoloski pregled kolposkopije sa papa testom i da je nalaz uredan tj II grupa,tako da me i to dosta tesi iako sam i dalje zabrinuta zasto mi toliko dugo kasni menstruacija.Danas sam cak uradila i hormone stitne zlezde koji su takodje u redu skroz.

    Odgovori
    • Poštovana,

      Nemate potrebe da brinete: Uredni nalazi kolposkopije, PAPA testa (II grupa), kao i normalni hormoni štitne žlezde, zaista su ohrabrujući pokazatelji da nema ozbiljnih problema. Pratite šta se dešava i instrukcije Vašeg ginekologa – sve će biti u redu.

      Srdačno,
      dr Ilić

      Odgovori
      • Postovani,potreban mi je vasa pomoc oko tumacenja HP rezultata,na histeroskopiji je ipak ustanovljeno da nije bilo polipa.Sad mi je stigao HP nalaz i pise FRAGMENTI RANO SEKRETORNOG ENDOMETEIJUMA,jako sam zabrinuta sta to znaci?

        Odgovori
        • Poštovana,

          Pošto ste zabrinuti – odmah da vam kažem da nemate potrebe.

          Vaš HP (histopatološki) nalaz pokazuje da su pronađeni „fragmenti rano sekretornog endometrijuma“, što znači da je uzorak uzet iz sluzokože materice (endometrijuma) u ranom sekretornom stadijumu ciklusa.

          Ovo je normalna faza menstrualnog ciklusa koja se javlja nakon ovulacije, kada se sluzokoža priprema za moguću trudnoću. Nalaz ne ukazuje na prisustvo polipa, niti na neko patološko stanje.

          Dakle, prema ovom nalazu, nema razloga za zabrinutost. Verovatno će vam vaš ginekolog pojasniti nalaz – pa možete iskoristiti priliku i da ga pitate za eventualne nedoumice koje imate.

          Srdačno,
          Vaš web lekar dr A. Ilić

          Napomena: Odgovori su informativnog karaktera. Za preciznu dijagnozu i terapiju konsultujte se sa svojim lekarom.

  10. Postovani,

    prvi put u zivotu mi kasni menstruacija 15 dana(do sada je bila tacna u dan),pre 2 meseca su mi rekli da imam polip na materici i zakazali mi histeroskopiju medjutim na dan prijema u bolnivu prilikom ultrazvuka mi je receno da ja nemam polip i da se vratim kuci,sacekam da dobijem menstruaciju i da onda dodjem na ponovni pregleg,medjutim iako sam trebala 18.12 da dobijem ja jos nisam dobila iako sve vreme osevam nelagodu u stomaku kakvu sam do sada imala pre menstruacije.
    Napomenula bih da iskljucujem trudnocu jer je beta HCG negativan.
    Kazite mi molim Vas sta moze biti u pitanju?
    Sve razmisljam da ne moze biti nista opasno jer sam u prethodna 2 meseca imala 4 ultrazvuka i sve je bilo uredu osim potencijalnog polipa.

    Odgovori
    • Poštovana,

      Hvala što ste podelili svoju zabrinutost. Prema Vašem opisu, kašnjenje menstruacije od 15 dana, praćeno nelagodom u stomaku, a uz negativan beta HCG test, može imati više uzroka, od kojih većina nije ozbiljna, naročito s obzirom na to da su svi Vaši ultrazvučni nalazi bili uredni.

      Evo nekoliko mogućih razloga:

      Hormonalni disbalans: Polipi na materici ili čak samo sumnja na njih često su povezani s blagim hormonskim neravnotežama, što može uticati na redovnost ciklusa. Stres zbog čekanja procedure ili samog zdravstvenog stanja takođe može doprineti kašnjenju.

      Promene u životnom stilu: Nagla promena težine, povećana fizička aktivnost, ili čak sezonske promene mogu privremeno uticati na menstrualni ciklus.

      Mogući funkcionalni polip: Iako su na dan prijema u bolnicu rekli da nema polipa, važno je napomenuti da funkcionalni polipi (koji se javljaju i povlače sami) mogu izazvati simptome poput kašnjenja menstruacije ili nelagodnosti.

      Preporučujem sledeće korake:

      – Sačekajte još nekoliko dana da vidite hoće li menstruacija krenuti prirodno.
      – Ako menstruacija ne dođe ili se simptomi pojačaju (jači bolovi, osećaj pritiska), zakažite ponovni pregled kod ginekologa.
      – U međuvremenu, pratite eventualne promene u simptomima i nastojte da budete umereno aktivni, uz dovoljan unos tečnosti.

      Najvažnije je da ste već pod nadzorom lekara i da su prethodni nalazi bili uredni, što značajno smanjuje mogućnost ozbiljnog problema. Ako i dalje imate nedoumice, ginekolog može razmotriti dodatne analize, poput hormona ili ponovnog ultrazvuka.

      Srećno i budite bez brige!

      Vaš web lekar dr A. Ilić
      Napomena: Odgovori su informativnog karaktera. Samo lekar koji vodi pacijenta može dati precizan savet.

      Odgovori
      • Postovani,nadovezala bih se sa jos jednim pitanjem,naime dobila sam menstruaciju nakon 23 dana kasnjenja(prakticno mi je preskocila 1 mesec),otisla sam na ultrazvuk kako mi je ginekolog i rekao da dodjem odmah nakon yavrsetka menstruacije medjutim oper nije videla polip i upucena sam na SIS metodu.
        Nalaz ultrazvuka je sledeci Uterus u AVF-u 74*48mm,kavum nepravilan i trpuglastog oblika
        Endomentrijum 10mm
        Desni jajnikn 23*20 sa folikulom 13mm
        Levi jajnik 43*17
        Duglas prazan

        Mene sada zanima sta znaci da je kavun nepravila i trouglastog oblika kada je do sada sve bilo u redu,takodje mi molim vas recite kako endometrijum moze biti 10 mm neposredno posle ciklusa(uvek posle ciklusa bude manji) i isto tako mi nije jasno otkud folikul posle ciklusa(zar postojanje folikula ne znam da je ovulacija blizu a kako mzoe biti blizu neposredno tj dan nakon zavrsetka ciklusa)

        Hvala unapred puno na odgovoru.

        Odgovori
        • Poštovana,

          Hvala što ste detaljno podelili novu situaciju. Prema opisu Vašeg ultrazvučnog nalaza, evo nekoliko objašnjenja za pitanja koja imate:

          1. Kavum nepravilan i trouglastog oblika
          Kavum materice obično ima pravilnu formu, a nepravilan oblik može ukazivati na blage varijacije koje mogu biti posledica prethodnih upala, fibroida, polipa ili nekih urođenih osobina materice. Ovo ne mora biti zabrinjavajuće, ali zahteva dodatnu procenu, što je razlog zbog kojeg Vam je predložena SIS metoda (sonohisterografija). Ovaj postupak omogućava detaljniji pregled unutrašnjosti materice i pomaže u identifikaciji eventualnih polipa ili drugih strukturalnih nepravilnosti.

          2. Endometrijum od 10 mm neposredno posle ciklusa
          Debljina endometrijuma može varirati u zavisnosti od hormonalnih oscilacija. Kod nekih žena, neposredno nakon ciklusa, endometrijum može biti nešto deblji nego što je očekivano, naročito ako je ciklus bio kraći ili neadekvatno „čišćenje“ materice. Ovo se često dešava kod hormonskog disbalansa ili ako postoji funkcionalni polip.

          3. Folikul posle ciklusa
          Prisustvo folikula od 13 mm nakon menstruacije nije neobično. Folikuli počinju da rastu odmah nakon ciklusa u sklopu pripreme za sledeću ovulaciju. Veličina od 13 mm ukazuje da je folikul u ranoj fazi sazrevanja.

          Preporuke:
          – SIS metoda: Ovaj pregled će pružiti detaljnije informacije o kavumu materice i eventualno potvrditi ili isključiti prisustvo polipa.
          – Praćenje hormona: Ginekolog može preporučiti analize hormona (FSH, LH, estradiol) radi procene ciklusa.
          – Strpljenje: Činjenica da je menstruacija došla nakon kašnjenja ukazuje na mogućnost prolaznog hormonskog disbalansa.

          Vaš nalaz zahteva dodatnu procenu, ali bez alarmantnih znakova za ozbiljnu zabrinutost.

          Srdačno,
          Vaš web lekar dr A. Ilić
          Napomena: Odgovori su informativnog karaktera. Za preciznu dijagnozu i terapiju konsultujte se sa svojim lekarom.

        • Postovani,evo da vam se javim i nakon uradjene SIS metode,doktorka i dalje nije sigurna da li postoji polip ili ne,i ja sam blago reci u soku jer ne mogu da verujem da 5 ultrazvukova i SIS ne mogu da dijagnostikuju da li polip postoji ili ne.Molim vas za misljenje kako je to vise moguce?

        • Poštovana,

          Razumem vašu frustraciju i nedoumicu nakon svih pretraga. Situacija u kojoj se ni nakon više ultrazvučnih pregleda i SIS metode ne može sa sigurnošću utvrditi postojanje polipa nije uobičajena, ali se povremeno događa zbog nekoliko faktora:

          – Veličina i položaj polipa: Manji polipi ili oni na specifičnim mestima u materici (npr. u uglovima) mogu biti teže uočljivi. U nekim slučajevima, polip može biti funkcionalan i privremeno se povući, što dodatno otežava dijagnozu.

          Promene u strukturi kavuma materice: Ako je kavum materice nepravilan ili trouglast, to može otežati vizualizaciju unutrašnjosti materice i razlikovanje polipa od zadebljanog endometrijuma ili drugih promena.

          Tehnička ograničenja metoda: Iako su ultrazvuk i SIS vrlo korisni, nisu nepogrešivi. U nekim slučajevima, posebno ako postoji sumnja, preporučuje se dijagnostička histeroskopija. Ovo je minimalno invazivna metoda kojom se kamerom direktno pregleda unutrašnjost materice, što omogućava precizniju dijagnozu.

          Preporuke:

          Razmotrite dijagnostičku histeroskopiju: Ovaj postupak je zlatni standard za potvrdu ili isključivanje polipa i omogućava, ako je potrebno, njihovo uklanjanje u istoj proceduri.
          Dodatne konsultacije: Ako se osećate nesigurno, možete zatražiti drugo mišljenje kod iskusnog ginekologa ili subspecijaliste za histeroskopiju.
          Praćenje simptoma: Ako nemate drugih simptoma (obilne menstruacije, produženo krvarenje, bol), situacija nije hitna, ali zahteva dalje praćenje.

          Iako je situacija enigmatična, sledeći koraci će vam pružiti konačan odgovor i mir. Želim vam brz i uspešan ishod!

          Srdačno,
          Vaš web lekar dr A. Ilić
          Napomena: Odgovori su informativnog karaktera. Za preciznu dijagnozu i terapiju konsultujte se sa svojim lekarom.

  11. Postovani,
    ciklus mi kasni 10 dana. Imam konstantan bol u stomaku i grudima kao kad treba da dobijem. Imam 35 godina, 2 porodjaja i 1 missed abortus koji je bio 2018 .godine. Inace, ciklusi su mi jako obilni. Radila sam test, negativan je. Mozete li mi reci da li je moguce da je ipak trudnoca u pitanju?

    Pozdrav i hvala unapred,

    Odgovori
    • Poštovana,

      Hvala vam na pitanju. Kašnjenje ciklusa od 10 dana uz simptome poput bola u stomaku i grudima može imati više uzroka. Iako je vaš test na trudnoću negativan, u ranim fazama trudnoće test ponekad može pokazati lažno negativan rezultat. Ovo se dešava ukoliko nivo hormona hCG (koji test detektuje) još nije dovoljno visok. Preporučujem da:

      – Ponovite test na trudnoću za nekoliko dana, posebno ujutru kada je koncentracija hCG u urinu najviša.

      – Posetite ginekologa, posebno ako se bolovi nastave ili pogoršaju. Ginekolog može uraditi ultrazvučni pregled i, ako je potrebno, testiranje krvi na hCG (koji je precizniji od kućnog testa).

      – Razmotrite druge moguće uzroke kašnjenja ciklusa, poput hormonskog disbalansa (stres, policistični jajnici, poremećaji štitaste žlezde) ili promena u načinu života (ishrana, fizička aktivnost).

      Obilni ciklusi koje ste naveli takođe zahtevaju pažnju, jer mogu ukazivati na hormonske ili strukturne promene u materici (npr. miomi). Važno je da redovno pratite svoje stanje i obavljate ginekološke preglede.

      Ako se potvrdi trudnoća, to može zahtevati dodatni oprez s obzirom na prethodna dešavanja, pa je ginekološka konsultacija ključna.

      Želim vam sve najbolje i da uskoro rešite nedoumice.

      Srdačan pozdrav!
      Vaš web lekar dr A. Ilić
      Napomena: Odgovori su informativnog karaktera, a jedino lekar koji vodi pacijenta može dati precizan savet.

      Odgovori
  12. Cao kasni mi mentruacija vec 5 dana a ja ne znam sta da radim imam problem i sa stitnom i insulinskom rezistencijom mozda je i stres a imam i pocesce migrene.

    Odgovori
    • Poštovana,

      Kašnjenje menstruacije može biti uzrokovano različitim faktorima, a s obzirom na to da imate probleme sa štitnom žlezdom i insulinskom rezistencijom, moguće je da hormonska neravnoteža utiče na vaš menstrualni ciklus. Stres, koji ste pomenuli, takođe može doprineti kašnjenju, jer kortizol (hormon stresa) može privremeno poremetiti rad jajnika i menstrualni ciklus.

      Mogući uzroci kašnjenja:

      – Poremećaj rada štitne žlezde – Hipotireoza ili hipertireoza mogu uticati na menstrualni ciklus, pa je važno proveriti da li su vaši hormoni štitne žlezde (TSH, FT3, FT4) pod kontrolom.
      – Insulinska rezistencija – Može uzrokovati poremećaj ovulacije i ciklusa, često u vezi sa sindromom policističnih jajnika (PCOS).
      – Stres – Čest uzrok kašnjenja menstruacije, jer može privremeno poremetiti hormonalnu ravnotežu.
      – Migrene i lekovi – Ako koristite terapiju za migrene, neki lekovi mogu indirektno uticati na menstrualni ciklus.

      ŠTA MOŽETE DA URADITE

      Praćenje simptoma

      – Ako menstruacija kasni duže od 7-10 dana, razmislite o konsultaciji sa ginekologom.
      – Obratite pažnju na druge simptome, poput bola u stomaku, mučnine ili promena u težini.

      Hormonska analiza

      – Proverite nivo hormona štitne žlezde (TSH, FT3, FT4) i polnih hormona (LH, FSH, estradiol, progesteron) ako to niste nedavno uradili.

      Smanjite stres

      – Pokušajte tehnike opuštanja ili lagane fizičke aktivnosti, jer smanjenje stresa može pomoći u vraćanju ciklusa.

      Praćenje insulinske rezistencije

      – Pridržavajte se preporučene ishrane i terapije za insulinsku rezistenciju, jer stabilizacija insulina može pomoći u regulaciji ciklusa.

      Test na trudnoću (ako postoji mogućnost)

      Ako postoji bilo kakva šansa za trudnoću, uradite test na trudnoću kako biste isključili ovu mogućnost.

      Kada potražiti pomoć:

      – Ako menstruacija ne dođe u narednih 7-10 dana.
      – Ako osetite bol, vrtoglavicu ili druge neobične simptome.
      – Ako su migrene učestale i intenzivne, jer to može dodatno opteretiti vaše telo.

      Važno je da se konsultujete sa svojim ginekologom i endokrinologom kako biste prilagodili terapiju za štitnu žlezdu i insulinsku rezistenciju, jer usklađivanje ovih stanja može značajno pomoći u regulaciji ciklusa.

      Srdačno,
      Vaš web lekar dr A. Ilić
      Napomena: Odgovori su informativnog karaktera, a jedino lekar koji vodi pacijenta može dati precizan savet.

      Odgovori
  13. Menstruacija mi kasni deset dana nemam ni mučnine niti se bezo umaram niti imam vrtoglavice. Niti grčeve u stomaku.

    Odgovori
    • Poštovana,

      Kašnjenje menstruacije može biti izazvano različitim faktorima, čak i ako nemate druge simptome poput mučnina, umora, vrtoglavica ili grčeva. Neki od najčešćih razloga kašnjenja menstruacije uključuju:

      Stres: Fizički ili emocionalni stres može poremetiti hormonalnu ravnotežu i uticati na menstrualni ciklus.
      Promene u težini: Nagli gubitak ili dobitak kilograma može uticati na redovnost ciklusa.
      Hormonalni disbalans: Problemi sa štitnom žlezdom ili sindrom policističnih jajnika (PCOS) mogu dovesti do kašnjenja menstruacije.
      Promene u rutini: Promene u ishrani, fizičkoj aktivnosti ili putovanja mogu takođe uticati na ciklus.
      Trudnoća: Iako nemate tipične simptome trudnoće, kašnjenje menstruacije može biti jedan od prvih znakova. Ako postoji mogućnost trudnoće, preporučujemo da uradite test.

      Ukoliko menstruacija nastavi da kasni ili se jave dodatni simptomi, bilo bi najbolje da se posavetujete sa lekarom radi daljih pregleda i saveta.

      Srdačno,
      Vaš web lekar dr A. Ilić
      Napomena: Odgovori su informativnog karaktera, a jedino lekar koji vodi pacijenta može dati precizan savet.

      Odgovori

Prosledi komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Sadržaj