Šta uraditi kada kasni menstruacija – 11 najčešćih uzroka

Kašnjenje menstruacije nije uvek znak trudnoće i može se desiti iz različitih razloga, kao što su povećani stres, hormonalne promene ili čak prekomerno konzumiranje kofeina ili alkohola. Neke žene mogu imati kašnjenje menstruacije usled intenzivne fizičke aktivnosti, restriktivnih dijeta ili nepravilne upotrebe kontracepcije.

Generalno, ovo kašnjenje može trajati od nekoliko dana do 1 ili 2 meseca. Ako niste trudni i menstruacija kasni više od 3 meseca, trebate se obratiti lekaru da bi se utvrdio i lečio uzrok.

Međutim, ako imate kašnjenje menstruacije nakon nezaštićenog seksualnog odnosa, trudnoća je i dalje mogućnost. Trebalo bi da isključite ovu mogućnost obavljanjem kućnog testa za trudnoću koji se može kupiti u apoteci.

Šta raditi ako menstruacija kasni

Ako vam menstruacija kasni, prvi korak je da obavite test za trudnoću iz apoteke. Ako niste imali menstruaciju više od 3 meseca i ne možete identifikovati uzrok, trebate otići kod ginekologa da bi se utvrdio uzrok i lečio problem. U nekim slučajevima se preporučuje upotreba lekova za stimulaciju menstruacije.

Lekar može tražiti analize krvi da bi procenio nivo progesterona i prolaktina, što može pomoći u identifikaciji uzroka kašnjenja i vodi najprikladnijem tretmanu.

Takođe, u zavisnosti od uzroka kašnjenja menstruacije, možda ćete morati da smanjite intenzitet fizičkog vežbanja, da se opustite, izbegavate stres i održavate raznovrsnu i uravnoteženu ishranu bogatu vitaminima i mineralima. Sve su to faktori koji doprinose redovnom menstrualnom ciklusu.

Preporučuje se i redovan odlazak kod lekara kako bi se identifikovali mogući zdravstveni problemi ili bolesti poput policističnih jajnika, endometrioze, anoreksije, bulimije, hipertireoze ili hipotireoze, koje sve mogu izazvati promene u menstrualnom ciklusu.

Šta uzrokuje kašnjenje menstruacije?

1. Trudnoća

Jedan od glavnih uzroka kašnjenja menstruacije je trudnoća, jer promene u hormonskim nivoima sprečavaju ljuštenje endometrijuma što bi obično dovelo do menstruacije.

Kod trudnoće, kašnjenje menstruacije obično prati simptome poput nadutosti u stomaku, grčeva, prekomernog umora, osetljivih grudi i tamjenja areole. Saznajte više o ranim znakovima trudnoće.

2. Prekomerna fizička aktivnost

Prekomerna fizička aktivnost može dovesti do hormonskih promena. Ovo se obično dešava kod sportista ili ljudi koji intenzivno treniraju za sportska takmičenja. Povećani nivoi prolaktina usled intenzivnog vežbanja mogu, na primer, dovesti do kašnjenja menstruacije. Iako je redovno vežbanje važno, ne bi trebalo da bude prekomerno.

3. Restriktivne dijete mogu izazvati kašnjenje menstruacije

Neke restriktivne dijete mogu dovesti do fluktuacije hormonskih nivoa koje mogu uticati na vaš menstrualni ciklus. Smanjenjem unosa hrane telo pokušava da sačuva hranljive materije za važne funkcije, što može dovesti do kašnjenja ili izostanka menstruacije.

4. Abnormalnosti u reproduktivnom sistemu

Bolesti reproduktivnog sistema, kao što su endometrioza, sindrom policističnih jajnika ili miomi materice, mogu dovesti do fluktuacije polnih hormona. To može izazvati kašnjenje menstruacije.

5. Promene u hipotalamusu i hipofizi

Hipotalamus i hipofiza se nalaze u mozgu i odgovorni su za regulaciju polnih hormona. Bolesti koje izazivaju promene u funkciji ovih žlezda mogu dovesti do neregularnih menstruacija, koje mogu doći ranije ili kasnije nego što se očekuje.

6. Kontinuirana upotreba kontracepcije

Pilula za kontracepciju ili druge metode kontracepcije koje se koriste kontinuirano funkcionišu tako što stalno oslobađaju hormone bez pauza. To blokira menstruaciju, iako neke žene mogu primetiti oskudno krvarenje povremeno na različite dane.

7. Perimenopauza

Kada se približava menopauza, poznata i kao perimenopauza, normalno je da menstruacije postaju neredovne i postepeno prestaju. Žene koje ulaze u menopauzu u mlađoj dobi možda neće odmah shvatiti da se približavaju ovoj fazi.

8. Postpartalni period

U postpartalnom periodu, menstruacija se obično vraća kada žena prestane da doji. Ipak, i dalje je važno koristiti kontracepciju tokom ovog perioda kako bi se sprečila neželjena trudnoća.

9. Prestanak kontracepcije

Neke žene koje prestanu sa korišćenjem kontracepcije, poput pilule, hormonskog implanta ili injekcija, mogu primetiti da menstruacija može potrajati do 6 meseci da se vrati u redovan ciklus. Ovo je sasvim normalno i nije klinički zabrinjavajuće.

10. Hormonske promene u adolescenciji

Tokom adolescencije, endokrini sistem se nastavlja razvijati i hormonske promene su česte. Telo se prilagođava promenama u nivou hormona, što može ometati redovnu ovulaciju tokom nekih ciklusa. Mnogi tinejdžeri doživljavaju neregularne menstruacije ili kašnjenje menstruacije kao rezultat.

Adolescentkinje koje su napunile 16 godina i još nisu imale menstruaciju treba da se konsultuju sa ginekologom. Ovaj fenomen se medicinski naziva primarna amenoreja, i može biti povezan sa defektima reproduktivnih organa, kao što su vaginalni septum ili nedostatak materice.

11. Stres i anksioznost

Stres i anksioznost mogu izazvati oslobađanje kortizola u krvi. Ovaj hormon je uključen u funkcionisanje hipotalamusa i ometa oslobađanje estrogena i progesterona, hormona koji su važni za menstruaciju.

Trajanje kašnjenja menstruacije

Kašnjenje menstruacije može trajati od oko 5 dana do maksimalno 1 do 2 meseca. Kašnjenje menstruacije koje traje duže od 3 meseca može biti znak amenoreje, ili izostanka menstruacije. U ovim slučajevima, ako je trudnoća isključena, osnovni uzrok treba da istraži ginekolog.

Šta da radim ako mi menstruacija kasni, ali test na trudnoću je negativan?

Iako su testovi za trudnoću veoma pouzdani, moguće je dobiti lažno negativan rezultat kada je test obavljen prerano, ako je ženski ciklus neregularan, ili ako se radi o vanmateričnoj trudnoći. Hormonske promene takođe mogu odložiti menstruaciju, čak i ako su ciklusi obično redovni.

Kako regulisati menstrualni ciklus

Postoje određene mere koje mogu pomoći u sprečavanju kašnjenja menstruacije i regulaciji menstrualnog ciklusa, kao što su:

  • Zdrav način života, uz redovnu fizičku aktivnost i zdravu i raznovrsnu ishranu, bogatu voćem i povrćem;
  • Uzimanje kontraceptivne pilule, jer može pomoći u regulaciji menstrualnog ciklusa;
  • Izbegavanje ekstremnih ili restriktivnih dijeta, koje, osim što štete vašem zdravlju, na kraju čine vaš menstrualni ciklus neregularnim;
  • Pridržavanje propisanog tretmana ako vam je dijagnostikovan sindrom policističnih jajnika ili poremećaji štitaste žlezde;
  • Održavanje zdrave telesne težine – proverite koja bi vaša idealna težina trebala biti.

Iako ove mere pomažu u održavanju redovnih ciklusa, i dalje bi trebalo da se konsultujete sa lekarom ako imate neregularne menstruacije.

Kašnjenje menstruacije: Zaključak

Kašnjenje menstruacije može biti uzrokovano različitim faktorima, od stresa i hormonalnih promena do ozbiljnijih zdravstvenih stanja kao što su endometrioza ili policistični jajnici. Iako trudnoća često prva pada na pamet kao razlog za kašnjenje, postoje mnogi drugi uzroci koje treba uzeti u obzir. Pravilna dijagnostika i lečenje su ključni za rešavanje ovog problema, a redovni pregledi kod ginekologa mogu pomoći u prepoznavanju i tretiranju osnovnih uzroka.

Održavanje zdravog načina života, izbegavanje ekstremnih dijeta i smanjenje stresa mogu doprineti regularnosti menstrualnog ciklusa. Ako imate problema sa kašnjenjem menstruacije, važno je da se posavetujete sa lekarom kako biste pronašli najbolji način za regulisanje ciklusa i očuvanje vašeg reproduktivnog zdravlja.

Imate nedoumice? Postavite pitanje!

Ne ustručavajte se da pitate. Naši stručnjaci su tu da vam pomognu i pruže odgovore za manje od 24 sata. Vaša pitanja su važna!

KOMENTARI

2 Komentari
  1. Menstruacija mi kasni deset dana nemam ni mučnine niti se bezo umaram niti imam vrtoglavice. Niti grčeve u stomaku.

    Odgovori
    • Poštovana,

      Kašnjenje menstruacije može biti izazvano različitim faktorima, čak i ako nemate druge simptome poput mučnina, umora, vrtoglavica ili grčeva. Neki od najčešćih razloga kašnjenja menstruacije uključuju:

      Stres: Fizički ili emocionalni stres može poremetiti hormonalnu ravnotežu i uticati na menstrualni ciklus.
      Promene u težini: Nagli gubitak ili dobitak kilograma može uticati na redovnost ciklusa.
      Hormonalni disbalans: Problemi sa štitnom žlezdom ili sindrom policističnih jajnika (PCOS) mogu dovesti do kašnjenja menstruacije.
      Promene u rutini: Promene u ishrani, fizičkoj aktivnosti ili putovanja mogu takođe uticati na ciklus.
      Trudnoća: Iako nemate tipične simptome trudnoće, kašnjenje menstruacije može biti jedan od prvih znakova. Ako postoji mogućnost trudnoće, preporučujemo da uradite test.

      Ukoliko menstruacija nastavi da kasni ili se jave dodatni simptomi, bilo bi najbolje da se posavetujete sa lekarom radi daljih pregleda i saveta.

      Srdačno,
      Vaš web lekar dr A. Ilić
      Napomena: Odgovori su informativnog karaktera, a jedino lekar koji vodi pacijenta može dati precizan savet.

      Odgovori

Prosledi komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Sadržaj