Kvržica u dojci: 7 uobičajenih uzroka i tretman

Kvržica u dojci je mala masa koja se obično povezuje sa benignim stanjima, kao što su fibroadenom ili cista, i obično ne zahteva lečenje.

Na ozbiljnija medicinska stanja se može posumnjati ako je kvržica u dojci povezana sa malignim karakteristikama, kao što su promene u veličini ili obliku dojke, ili ako postoji porodična istorija  (posebno kod roditelja).

Ako otkrijete kvržicu u jednoj ili obe dojke tokom samopregleda, važno je da se obratite lekaru. On ili ona će verovatno zatražiti ultrazvuk ili mamogram kako bi se utvrdilo da li je kvržica benigna ili maligna, a zatim će odlučiti o najprikladnijem tretmanu.

Kvržica u dojci: Uobičajeni uzroci

Neki od najčešćih uzroka kvržice u dojci uključuju:

Fibrocistične promene dojke

Fibrocistične promene su najčešći uzrok kvržica u dojci i povezane su sa hormonskim promenama u telu žene (npr. tokom menstruacije ili hormonske terapije).

Kako se oseća: Ove kvržice mogu biti bolne i tvrde, i mogu se pojaviti u jednoj ili obe dojke. Obično se javljaju nedelju dana pre početka menstruacije i nestaju nedelju dana nakon završetka menstruacije.

Jednostavna cista u dojci

Ciste u dojci se obično javljaju kod žena pre menopauze koje su starije od četrdeset godina. Nisu ozbiljne i retko se razvijaju u rak, tako da ne zahtevaju specifičan tretman.

Kako se oseća: Najčešće se javljaju u obe dojke i mogu se promeniti u veličini tokom menstruacije. Ove kvržice mogu postati bolnije nakon konzumiranja kofeina, čaja ili čokolade.

Fibroadenom

Fibroadenom je vrsta kvržice koja je česta kod mladih žena između dvadeset i četrdeset godina. Uzrokuje ga prekomerni rast žlezda koje proizvode mleko i tkiva dojke.

Karakteristike kvržice: Ove kvržice su okrugle, blago tvrde i mogu se pomerati pri palpaciji (tj. nisu fiksirane na samo jednu lokaciju). Ove kvržice obično ne izazivaju bol.

Lipom

Lipom nastaje zbog nakupljanja masnog tkiva u dojci i nije ozbiljan. Može se čak i hirurški ukloniti ako postoji estetski problem.

Kako se oseća: Lipomi su mekani i mogu se opisati kao mali jastučići masti. Mogu se pomerati pri palpaciji. Međutim, u nekim slučajevima, lipomi mogu biti tvrdi, što se može pomešati sa rakom dojke.

Infekcije dojke

Neke infekcije dojke, poput mastitisa tokom trudnoće, takođe mogu izazvati upalu tkiva i kanala unutar dojke i uzrokovati kvržice.

Kako se oseća: Ove kvržice izazivaju bol u dojci, posebno kada se pritisnu, a koža će obično biti crvena na mestu kvržice.

Dijabetička mastopatija

Dijabetička mastopatija je retka i ozbiljna vrsta mastitisa. Ova upala u dojci izaziva bol, crvenilo i pojavu jedne ili više kvržica u dojci koje se mogu pomešati sa rakom. Ova bolest se javlja samo kod osoba koje imaju dijabetes i koje koriste insulin. Ova stanja najčešće pogađaju žene.

Kako se oseća: Ove kvržice su tvrde mase koje su bezbolne kada se prvi put pojave. Mogu biti praćene plikovima i gnojem.

Rak dojke

Rak dojke je bolest koja obično počinje kao kvržica u dojci, praćena drugim promenama na dojci, kao što su promene boje i/ili oblika bradavice, curenje iz bradavice, promene na koži dojke, i svrab dojke ili bradavice.

Kako se oseća: Ove kvržice obično ne izazivaju bol. Tvrde su i imaju nepravilan oblik koji se razlikuje od tkiva dojke oko čvora.

Kvržica u dojci – testovi koji ukazuju na prirodu

Ultrazvuk i mamogram su najčešći testovi koji se koriste za dijagnozu kvržica u dojci. Lekar će često kombinovati sopstveni pregled (inspekcija i palpacija) sa rezultatima snimanja kako bi postavio dijagnozu.

Rezultat mamograma se standardizuje korišćenjem BI-RADS sistema klasifikacije. Rezultati mamograma su sledeći:

  • Kategorija 0: test nije uspeo da dijagnostikuje anomalije i biće potrebni dodatni testovi;
  • Kategorija 1: normalan rezultat, ponoviti za godinu dana;
  • Kategorija 2: benigne promene, bez rizika od raka, ponoviti za godinu dana;
  • Kategorija 3: moguće benigne promene, sa 3% rizika od raka, preporučuje se ponoviti test za šest meseci;
  • Kategorija 4: moguće maligne promene sa 20% rizika od raka, biće potrebna biopsija kao i anatomopatološki pregled tkiva dojke;
  • Kategorija 5: moguće maligne promene sa 95% rizika od raka, biće potrebna operacija za uklanjanje anomalije, a preoperativna biopsija može biti neophodna;
  • Kategorija 6: potvrđena dijagnoza raka dojke.

Kvržice u dojci koje se opisuju kao hipoehogene ne potvrđuju težinu ili malignost čvora. To su samo izrazi koji se koriste za opisivanje karakteristika kvržice.

Opcije lečenja

Kvržice u dojci obično ne zahtevaju nikakav tretman, jer većina nije štetna za zdravlje i ne povećava se u veličini.

Međutim, kada je čvor bolan ili veoma velik, ginekolog može preporučiti uzimanje specifičnih lekova ili uklanjanje čvora kako bi se ublažili simptomi.

U slučajevima kada je čvor maligan, lečenje treba da vodi multidisciplinarni tim sastavljen od onkologa, specijaliste za dojke, patologa i radioterapeuta, koji će uzeti u obzir tip raka, stadijum i opšte stanje pacijenta.

Kvržice u dojci kod muškaraca

Kvržice u dojci kod muškaraca obično su povezane sa muškim rakom dojke, ali mogu biti i benigne. Dakle, ako primetite kvržicu, obratite se lekaru kako bi se utvrdio uzrok kvržice.

Imate nedoumice? Postavite pitanje!

Ne ustručavajte se da pitate. Naši stručnjaci su tu da vam pomognu i pruže odgovore za manje od 24 sata. Vaša pitanja su važna!

KOMENTARI

0 komentara

Prosledi komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Sadržaj