Palpitacije srca predstavljaju osećaj ubrzanih, pojačanih ili nepravilnih otkucaja srca, koji mogu trajati od nekoliko sekundi do nekoliko minuta. Ovaj doživljaj može biti praćen osećajem vibriranja ili drhtanja u grudima i, iako je često bezopasan, ponekad može ukazivati na zdravstveni problem.
Šta su palpitacije
Palpitacije se najčešće javljaju kao posledica stresa, upotrebe određenih lekova ili usled fizičkog napora. Međutim, ako se palpitacije srca javljaju veoma često, prate ih nepravilan ritam ili drugi simptomi poput vrtoglavice ili stezanja u grudima, važno je posetiti kardiologa. Na taj način se može proveriti da li postoji neki srčani poremećaj, na primer aritmija ili atrijalna fibrilacija, i po potrebi započeti odgovarajuće lečenje.
Glavni simptomi palpitacija
- Ubrzani ili nepravilni otkucaji srca
- Osećaj vibracije, podrhtavanja ili „treperenja“ u grudima
- Naglo ubrzanje pulsa
- Osećaj lupanja srca u grudima, vratu ili grlu
U nekim slučajevima, palpitacije mogu biti praćene i vrtoglavicom, stezanjem u grudima, otežanim disanjem ili osećajem nesvestice. Ako se ovi simptomi često ponavljaju ili se vremenom pogoršavaju, neophodno je obratiti se kardiologu radi procene uzroka i eventualnog započinjanja lečenja.
U situacijama kada palpitacije traju duže od sat vremena ili ih prate drugi ozbiljniji simptomi, preporučuje se odlazak u hitnu službu.
Kako se postavlja dijagnoza
Kardiolog obično dijagnostikuje palpitacije srca na osnovu:
- Razgovora o simptomima (kada su počeli, koliko često i koliko dugo traju, da li se javljaju u miru ili tokom napora)
- Istorije bolesti, starosti pacijenta, lekova koje uzima i životnih navika
Uz to, lekar može zatražiti dodatne dijagnostičke pretrage, kao što su:
- RTG grudnog koša
- EKG (elektrokardiogram)
- Ehokardiografija
- Holter 24 ili 48 sati (stalno snimanje rada srca)
- Elektrofiziološka studija
- Test opterećenja (ergometrija)
- Laboratorijske analize krvi i urina
Ovi pregledi su važni kako bi se isključila eventualna aritmija ili drugi srčani problemi te utvrdilo da li je poremećaj rada srca uzrok palpitacija i da li je potrebno započeti lečenje.
Glavni uzroci palpitacija srca
Prekomerni stres
Stres je najčešći uzrok palpitacija. Kada smo pod stresom, anksiozni ili nervozni, telo luči adrenalin, hormon koji ubrzava rad srca, što čini da lakše osetimo sopstvene otkucaje.
Unos kafe ili alkohola
Napici poput kafe, gaziranih pića, energetskih napitaka ili pojedinih vrsta čaja sadrže kofein, koji može povisiti krvni pritisak i dovesti do ubrzanog rada srca. S druge strane, alkohol umanjuje nivo magnezijuma u organizmu, pa može izazvati nepravilne otkucaje srca.
Fizička aktivnost
Intenzivan ili naporan trening često vodi do palpitacija jer srce mora više da radi kako bi obezbedilo dovoljno kiseonika za mišiće. Ovakve palpitacije obično prestaju kad se organizam odmori.
Upotreba lekova
Određeni lekovi – na primer, inhalatori za astmu ili medikamenti za lečenje poremećaja rada štitne žlezde – mogu imati nuspojave u vidu palpitacija. U tom slučaju, važno je posavetovati se sa lekarom koji je prepisao terapiju, ali nikako ne prekidati lečenje na svoju ruku.
Srčana oboljenja
Određene srčane bolesti, poput ventrikularne ili sinusne tahikardije, atrijalne ili ventrikularne fibrilacije, prevremenih ventrikularnih kontrakcija, kardiomegalije ili urođenih srčanih mana, mogu izazvati palpitacije. U tim situacijama lečenje treba da sprovodi isključivo kardiolog, jer su rizici po život veći.
Metabolički poremećaji
Stanja kao što su hipertireoza (pojačani rad štitne žlezde), hipoglikemija (nizak nivo šećera u krvi), kao i promenjen nivo kalcijuma, kalijuma ili magnezijuma u krvi mogu dovesti do palpitacija. Ako primetite da vam palpitacije ne prolaze duže od sat vremena, treba potražiti medicinsku pomoć.
Hormonske promene
Normalne hormonske fluktuacije tokom menstruacije, trudnoće ili menopauze takođe mogu biti uzrok povremenih palpitacija.
Povišena temperatura (groznica)
Kad temperatura tela poraste, može doći do povišenog broja otkucaja srca. U nekim slučajevima javljaju se i nizak krvni pritisak ili dehidratacija, što dodatno može izazvati palpitacije.
Lečenje
Lečenje palpitacija zavisi od uzroka:
- Ako su posledica srčanih oboljenja ili metaboličkih poremećaja, kardiolog će propisati adekvatnu terapiju.
- U slučaju da su palpitacije izazvane stresom, savetuje se redukcija stresa, primena tehnika opuštanja i umerene fizičke aktivnosti.
- Kada su glavni „krivci“ kofein i alkohol, preporučuje se smanjenje ili potpuno izbegavanje ovih napitaka.
- Ako se sumnja da neki lek izaziva palpitacije, potrebno je obratiti se lekaru koji je propisao terapiju, kako bi se izvršila zamena leka ili prilagođavanje doze.
Kako zaustaviti palpitacije srca
Najbolji način da se otkucaji srca normalizuju jeste da se utvrdi i otkloni njihov uzrok. Ipak, ako ne možete odmah ustanoviti zašto su se palpitacije pojavile, možete pokušati sledeće:
- Lezite i pokušajte da se opustite, uz umirujuću muziku ili aromaterapiju.
- Dišite duboko i polako – udahnite na nos, a izdahnite na usta.
- Smanjite unos kofeina, izbegavajte kafu ili čajeve bogate kofeinom.
- Smanjite ili prekinite pušenje, ako ste pušač.
U slučaju da se palpitacije jave ubrzo posle uzimanja novog leka ili se pojave nekoliko minuta pošto ste uzeli redovnu terapiju, važno je obavestiti lekara koji je prepisao taj lek, kako bi mogao da proceni da li je potrebna promena medikacije.
Konačno, svaka promena rada srca koja vam deluje neuobičajeno ili zabrinjavajuće treba da bude razlog za konsultaciju sa stručnjakom, jer blagovremeno postavljena dijagnoza i pravilan tretman obezbeđuju sigurnost i očuvanje zdravlja srca.
Novi komentari