U tekstu koji sledi upoznaćemo se sa sindromom koji muči 2 do 5% ukupne populacije, uglavnom osobe starosti između 40 i 60 godina. Na “udaru “ovog sindroma su i osobe koje su imale povrede ili ponavljajuća preopterećenja pokreta u nekim sportskim aktivnostima, kao što su tenis, košarka, rukomet, odbojka, vaterpolo…
I ne samo što ćete saznati kako se manifestuje smrznuto rame već i kako se leči i koje su to najnovije metode koje kod 90% pacijenata daju poboljšanja već posle prvog tretmana!
Pa da krenemo…
Rame zna prilično da boli…
Da li ste čuli da se neko žali na bol u ramenu, da ne može da podigne ruke iznad glave, pa čak ni do nivoa ramena? Upravo to se dešava kod PAHS – periartritis humero scapularis sindroma. Znam da će sada mnogi “lomiti” jezik dok čitaju ovaj naziv, ali ne brinite, pojednostaviću kako do toga ne bi došlo.
U pitanju je upalni proces u zglobu ramena praćen stezanjem mišića i tetiva koje ga okružuju. Ovaj proces je prilično bolan, a sam bol se ispoljava u području ramena i različitog je intenziteta i trajanja. Može nastati postepeno ili naglo kada zahteva hitnu intervenciju.
Kako nastaje smrznuto rame
Kao faktori koji su prethodili nastanku kapsulitisa navode se trauma, hirurški zahvat i šećerna bolest. Osim bolova, javlja se ograničenost pokreta u svim smerovima, tipično podjednako aktivno i pasivno, pa je položaj nadlaktice takav da se ruka sa poteškoćom odvaja od tela.
Kao refleksna reakcija na bol, javlja se spazam mišića. Problem je što su pokreti u tako imobilizovanom zglobu smanjeni ili izgubljeni, pa se tečnost unutar zgloba ne pomera i postaje “zaleđena”.
Sve to doprinosi nastanku priraslica na zidu zglobne kapsule i ona postaje manja, skvrčena.
Atrofija (gubitak mišićne mase) i slabost nastaju zbog smanjene pokretljivosti u ramenom zglobu. Tako nelečeno stanje dovodi do promena i prelazi u pravo „smrznuto” rame. Zapravo, teško je razlikovati početak kapsulitisa od njegovog krajnjeg stanja, odnosno „smrznutog” ramena.
Kako se dijagnostikuje smrznuto rame
Kako bi se dijagnostikovalo „smrznuto” rame, izvodi se test abdukcija (odručivanje ruke od tela) u ramenom zglobu. Ukoliko pacijent ne može izvesti ovaj pokret do 90 stepeni, sumnja se da je reč o „smrznutom” ramenu, dok je u suprotnom reč o ranom kapsulitisu.
S vremenom bol i ograničenje pokreta u ramenom zglobu mogu biti toliki da pacijent ne može podići ruku.
Dijagnostički proces
Za kvalitetno lečenje potrebno je postaviti pravilnu dijagnozu. Sledeći koraci su bitni jer ukazuju ne samo na bolest već i obim oštećenja:
- Anamneza – postojeće bolesti, provocirajući uzroci, bol (karakter, intenzitet, trajanje, učestalost, period pojave, povezanost s određenom radnjom, prenesena bol), mogućnost izvođenja pokreta, moguće prisustvo osećaja nestabilnosti ramena;
- Pregled – držanje tela, simetričnost ramena, trofika muskulature, kontura ramena;
- Palpacija – u mirovanju i pokretu, strukture ramena od unutra prema spolja redom, proveriti sve segmente, pripoje mišića, tetiva;
- Kretnje – obim kretnji, aktivna i pasivna pokretljivost u ramenom zglobu;
- Specifični testovi – za rotatornu manžetnu ramena;
- Neurološki pregled – isključenje oštećenja korenova spinalnih nerava cervikalnog ili brahijalnog spleta, aksilarnog nerva.
Kako se leči smrznuto rame
Lečenje smrznutog ramena može biti operativno i neoperativno. Do sada se pod neoperativnim lečenjem podrazumevala kombinacija elektroterapije i kineziterapije, što nekad može trajati i više meseci, pa i celu godinu.
Nova metoda brzog oporavka
Permanentnim i dugogodišnjim istraživanjem, usavršavanjem i pronalaženjem najefikasnijeg i najbržeg puta do rešavanja ovako specifičnog problema došlo se do značajnih pomaka u rešavanju „smrznutog” ramena.
O čemu je tačno reč?
Novi pristup rešavanja ovog problema sastoji se od kombinacije dve vrste terapije osteopatije i neuroaktivacije.
Osteopatija (manuelna terapija) oslobađa sve fascije, tetive, kao i organe koji su pod tenzijom, dok neuroaktivacijom postižemo ”buđenje” dubinskih nerava kako bi se upalno stanje što pre povuklo, a rameni zglob metabolički ishranio. Kao što je napomenuto, čak kod 90% pacijenata poboljšanje nastupa već posle prvog tretmana!
Sa zadovoljstvom mogu da kažem da je ova terapija daleko uspešnija od svih ponuđenih metoda za rešavanje ovako specifičnog problema i omogućava pacijentima i brže oslobađanje od bola i povećanje pokretljivosti.
Gdje u NS možemo obaviti odmrzavanje smrznutog ramena kombinacijom osteopatije i neuro
Poštovani,
Imate više ordinacija u Novom Sadu koje se bave fizikalnom terapijom kao i osteopatijom tako da, ne bih da pravim ovde reklamu, možete naći prostom pretragom na interenetu.
Srdačno,
Vaš Web lekar
Поздрав имам почетак смрзнутог рамена бол и мишићу десне руке шта могу урадити без одласка код доктора да умањим бол и повећам покретљивост хвала унапред
Poštovana Lela,
Razumem vašu zabrinutost zbog početka sindroma smrznutog ramena i bolova u mišićima desne ruke. Evo nekoliko saveta koji vam mogu pomoći da umanjite bol i povećate pokretljivost bez odlaska kod doktora:
MOGUĆI UZROCI:
Smrznuto rame (adhezivni kapsulitis) obično se razvija postepeno i uzrokuje bol i ukočenost u ramenu.
Bol može biti izazvan upalom ili zategnutošću mišića i ligamenata oko ramenog zgloba.
PREPORUKE:
Topli oblozi: Primena toplih obloga na bolno rame 15-20 minuta, nekoliko puta dnevno, može pomoći u smanjenju bola i opuštanju mišića.
Vežbe istezanja: Lagane vežbe istezanja mogu pomoći u održavanju pokretljivosti i smanjenju ukočenosti. Pokušajte sa sledećim vežbama:
– Klizanje uz i niz zid rukom: Stanite ispred zida i polako klizite dlanom pa nadlanicom ruke gore-dole po zidu.
– Pendelum vežba: Sagnite se napred, oslonite se na stolicu jednom rukom, dok drugu ruku pustite da visi. Lagano ljuljajte ruku napred-nazad i u krug.
– Istezanje trake: Koristite elastičnu traku ili peškir. Držite ga obema rukama iza leđa i polako povucite gore-dole.
Lagana masaža: Lagana masaža bolnog ramena i mišića može pomoći u smanjenju napetosti i poboljšanju cirkulacije.
Antiinflamatorni lekovi: Ako nemate kontraindikacije, možete koristiti lekove protiv bolova kao što su ibuprofen ili paracetamol za smanjenje bola i upale.
Odmor: Izbegavajte aktivnosti koje izazivaju bol ili dodatno opterećuju rame. Odmaranje može pomoći u smanjenju simptoma.
KADA SE OBRATITI LEKARU:
– Ako bolovi postanu nepodnošljivi ili se simptomi pogoršavaju.
– Ako ne primetite poboljšanje nakon nekoliko nedelja samostalnog tretmana.
– Ako imate ograničenu pokretljivost i teškoće u obavljanju svakodnevnih aktivnosti.
Ukoliko simptomi ne prolaze ili se pogoršavaju, ipak razmislite o poseti lekaru kako biste dobili tačnu dijagnozu i odgovarajući tretman.
Srdačno,
Vaš web lekar
NAPOMENA: Odgovori na pitanja u odeljku KOMENTARI su samo informativnog tipa. Svaki pacijent je poseban i jedino lekar koji vodi pacijenta može dati precizan savet i preporuku.
Poštovani. Imam bolove u desnom ramenu oko dve godine i smetnje pokreta pogotovo za gornji položaj ruke.Imam 70 godina,nemam šećer ni pritisak. Pao sa bicikla i natuko rame snimljeno nikakve ozlede snimljeno rendgen. Ultrazvuk nije rađen, vratna kičma bez tegoba, sportom se umereno bavio, profesija rada kancelarija konstruktor-tehnolog. Dijagnoza fizioterapeuta smrznuto rame. Kako i gde lečiti isto rame. Živim u Kuli/25230/
Poštovani,
Razumem vašu zabrinutost zbog dugotrajnih bolova i smetnji u desnom ramenu. Smrznuto rame, ili adhezivni kapsulitis, je stanje koje može biti veoma neprijatno i može značajno uticati na pokretljivost ramena. Evo nekoliko informacija i preporuka koje vam mogu pomoći:
MOGUĆI UZROCI:
Smrznuto rame (adhezivni kapsulitis): Ovaj poremećaj se javlja kada zglobna kapsula ramena postane zadebljana i zategnuta, ograničavajući pokretljivost i izazivajući bol.
Povreda: Iako rendgen nije pokazao nikakve ozlede, povrede ramena mogu izazvati dugotrajne probleme sa zglobovima i mekim tkivima.
Upala: Upalni procesi u ramenskom zglobu mogu doprineti simptomima koje opisujete.
PREPORUKE:
Fizikalna terapija: Redovne vežbe za povećanje pokretljivosti ramena su ključne za lečenje smrznutog ramena. Fizikalni terapeut može vam pokazati specifične vežbe koje će vam pomoći da povratite pokretljivost i smanjite bol.
Topli oblozi: Primena toplih obloga na rame može pomoći u smanjenju napetosti i bolova.
Nesteroidni antiinflamatorni lekovi (NSAID): Lekovi kao što su ibuprofen ili naproksen mogu pomoći u smanjenju upale i bola.
Kortikosteroidne injekcije: U nekim slučajevima, injekcije kortikosteroida u rameni zglob mogu pomoći u smanjenju upale i poboljšanju pokretljivosti.
Konsultacija sa specijalistom: Posetite ortopeda ili reumatologa radi daljih ispitivanja i lečenja. Ultrazvuk ili magnetna rezonanca mogu pružiti dodatne informacije o stanju vašeg ramena.
KADA SE OBRATITI LEKARU:
– Ako bolovi postanu intenzivniji ili ne reaguju na kućne tretmane.
– Ako primetite gubitak pokretljivosti ili snage u ramenu.
– Ako imate druge simptome kao što su oticanje ili crvenilo.
Lečenje smrznutog ramena može potrajati, ali uz adekvatnu terapiju i strpljenje, simptomi se mogu značajno poboljšati. Preporučujem da se obratite specijalisti u vašem području kako biste započeli odgovarajući tretman.
Želim vam brzo poboljšanje i oporavak.
Srdačno,
Vaš web lekar
Zahvaljujem se na iscrpnom sagledavanju problema i datoj preporuci za lečenje. Postupiću po Vašem uputstvu i preporuci. Svako dobro i sreća da Vas prati u životu.
Poštovani, imam probelm sa ramenom
već godinu dana, uz izrazito jake bolove i slabu pokretljivost.
Išao sam na kineziterapije i elektroterapije (10+10), ali nema nikakvog pomaka.
Da li bi ste mogli da mi se javite na email, jer bih voleo da rešim svoj problem i da mi kažete cenu tretmana.
– Odgovor poslat na e-mail –
Поштовани,
лечим проблеме у рамену око два месеца, тачније шест недеља, колико сам ишао на третмане физиклне терапије и кинези терапије (15+30). Након тога сам направио паузу од две недеље, и у међувремену ми је убризган препарат физиолошког раствора и корткостероида, те сам опет почео са кинези терапијама. Покрети су ми ограничени – флексија 110-115 ст, абдукција 80-85 ст, док су ротације доста слабије, и крећу се око 30-35 ст.
Питање које ме мучи је да ли ћу успети овим начином вежби да повратим одговарајући ниво покрета, с обзиром да је напредак минималан од тренутка када сам се јавио на преглед. Да напоменем да нисам имао повреду, нити имам повишен шећер у крви, као ни крвни притисак. Дијагноза је смрзнуто раме идиопатског порекла.
Уколико бисте могли да ми се јавите путем имејла, био бих Вам захвалан, јер ме занима Ваше мишљење.
Poštovani,
Pre bilo kakvog odgovora, molim da na e-mail portal.bol.rs@gmail.com odgovorite na pitanja koje je dr Jovićević postavio u vezi Vašeg slučaja:
Pitanja:
1. Da li radjen Ultrazvuk mekih tkiva ramena?
2. Da li ima, ili je imao bilo kakve tegobe u vratnoj kičmi?
3. Da li je ranije imao neke povrede?
4. Da li se bavio nekim sportom?
5. Šta mu je profesija?
Odgovarajući na ova pitanja možete očekivati potpuniji i kvalitetniji odgovor.
Srdačno,