Ako ste ikada imali bol u glavi pri saginjanju, iznenadni bol vas je možda iznenadio, posebno ako nemate česte glavobolje.
Nelagodnost samog bola može brzo da nestane i da vas ostavi sa pitanjem da li ovaj bol može da ukazuje na ozbiljnije zdravstveno stanje?
U većini slučajeva, nema razloga za brigu. Ipak, pažljivo pročitajte tekst jer neka stanja zahtevaju posetu lekaru i uzimanje određenih lekova. Naučite da prepoznate i poreklo bola u glavi pri saginjanju jer ima više uzroka, pa je prepoznavanje „onog pravog“ prečica do bržeg i lakšeg oslobađanja bola.
Evo pregleda najčešćih uzroka:
1. Sinusna glavobolja
Upala sinusa (sinusitis) može izazvati glavobolje koje se pogoršavaju kada se sagnete. Oni mogu uključivati pulsirajući bol u glavi i licu. Obično se poboljšavaju kada zapaljenje nestane.
Ostali simptomi uključuju:
- smanjena energija ili umor
- pritisak u obrazima, čelu ili iza očiju
- zaptivenost gornjih disajnih puteva
- zubi koji bole (ne prava zubobolja već bolna neprijatnost).
Da biste lečili sinusnu glavobolju, pokušajte:
- uzimanje lekova protiv bolova bez recepta (recimo Ibuprofen)
- uzimanje dekongestiva, kao što je pseudoefedrin (Rinasek)
- uzimanje puno vode i drugih tečnosti
- nanošenje tople obloge na lice ili glavu
- udisanje vlažnog vazduha korišćenjem ovlaživača ili sedenje u toploj kupki.
PAŽLJIVO КORISTITE DEКONGESTIVE
Dekongestive takođe treba koristiti samo nekoliko dana, jer mogu podići krvni pritisak ili imati druge neželjene efekte.
Ako ne primetite poboljšanje posle nekoliko dana, obratite se svom lekaru. Možda će vam trebati antibiotici da biste razjasnili osnovni uzrok upale.
2. Glavobolja od kašlja
Ova vrsta glavobolje može se desiti kada kašljete, ali može se javiti i kada se sagnete, kijate, smejete, plačete, izduvavate nos ili se naprežete na druge načine.
Obično ćete osetiti bol tokom ili ubrzo nakon naprezanja. Ove glavobolje često nestaju za nekoliko minuta, ali mogu potrajati sat ili dva.
Simptomi glavobolje od kašlja uključuju:
- cepajući ili oštar bol
- bol koji se javlja u potiljku i sa obe strane, pri čemu je bol u leđima često jači
Glavobolje od kašlja obično ne zahtevaju lečenje. Ali pijenje vode i odmor mogu pomoći, posebno ako ste bili bolesni ili ste nedavno plakali.
Ako često imate glavobolje od kašlja ili ako utiču na vaš svakodnevni život, razmislite o tome da pitate svog lekara o preventivnim lekovima. Određeni lekovi mogu pomoći u smanjenju upale i opuštanju krvnih sudova.
Takođe bi trebalo da posetite svog lekara ako imate dugotrajne glavobolje od kašlja koje izazivaju probleme sa vidom ili izazivaju vrtoglavicu, nesvesticu ili nestabilnost. Ove glavobolje, koje se nazivaju sekundarne glavobolje kašlja, mogu biti rezultat osnovnih problema u mozgu.
3. Glavobolja od dehidracije
Uobičajeno je da se glavobolje doživljavaju kao simptom dehidracije. Dehidracija takođe može izazvati migrenu ili pogoršati postojeću.
Sa glavoboljom od dehidracije, bol se često povećava kada se sagnete, hodate ili pomerate glavu.
Ostali simptomi dehidracije uključuju:
- umor
- ekstremna žeđ
- vrtoglavica, posebno kada ustanete
- tamni urin
- retko mokrenje
- razdražljivost
- Suva usta
Ako ste blago dehidrirani, pijenje vode obično će vam pomoći da uklonite simptome u roku od nekoliko sati. Ciljajte na jednu do četiri čaše – najbolje obične vode.
Ako imate simptome teške dehidracije, kao što su groznica i dijareja, odmah potražite medicinsku pomoć.
4. Migrena
Migrena često uključuje specifične okidače, uključujući određene namirnice, stres ili nedostatak sna. Za neke ljude je saginjanje okidač. Ali ako se čini da je saginjanje novi pokretač migrene za vas, najbolje je da se obratite svom lekaru.
U poređenju sa glavoboljom, veća je verovatnoća da će migrena izazvati bol na jednoj strani glave, iako je moguće da osetite bol sa obe strane. Bol povezan sa migrenom takođe ima tendenciju da bude pulsirajući ili pulsirajući.
Ostali simptomi migrene uključuju:
- mučnina
- povraćanje
- zamagljen vid ili svetle tačke (migrena sa aurom)
- vrtoglavica ili vrtoglavica
- nesvestica
- povećana osetljivost na svetlost, buku ili mirise.
Bez lečenja, migrena može trajati do tri dana.
Lečenje migrene može biti komplikovano, jer veliki broj tretmana ne deluju isto za sve. Možda će biti potrebno nekoliko pokušaja i grešaka pre nego što pronađete najbolji tretman za svoje napade migrene.
Nekoliko opcija uključuje:
- lekove, uključujući lekove na recept koje će vam prepisati vaš lekar
- akupunktura
- tehnike oslobađanja od stresa i opuštanja.
Kada posetiti lekara
Glavobolje su veoma česte. Prema podacima Svetske zdravstvene organizacije, oko polovine svih odraslih ljudi na svetu imaju najmanje jednu glavobolju godišnje.
Ako se bol u glavi pri saginjanju ponavlja a vaše glavobolje česte, jake i nastavljaju da se pogoršavaju, možda imaju osnovni uzrok koji zahteva medicinsku pomoć.
Glavobolja ponekad može biti znak jednog od ovih ozbiljnih zdravstvenih stanja:
- krvni ugrušci u mozgu
- povreda glave
- izlaganje toksinima, kao što su hemikalije, lekovi i drugi
- meningitis
- encefalitis
- moždano krvarenje.
Iako su ova stanja obično retka, najbolje je da budete oprezni kada su u pitanju nove ili neuobičajene glavobolje.
Zakažite sastanak sa svojim lekarom ako treba da uzimate lekove protiv bolova duže od dva dana nedeljno zbog glavobolje.
Evo još nekih znakova koji ukazuju da treba da posetite lekara:
- novi, drugačiji ili dugotrajni bol u glavi
- problemi sa vidom
- uporna glavobolja sa povraćanjem ili dijarejom
- uporna glavobolja sa temperaturom
- neurološki simptomi, kao što su oštećene kognitivne sposobnosti, slabost u mišićima, napadi ili neobjašnjive promene u mentalnom stanju
- drugi novi ili dosadni simptomi bez jasnog uzroka.
Bitno je da pratite unutrašnji osećaj i prepoznajete vaša „uobičajna“ stanja i neka nova koja se prvi put ispoljavaju. Bol u glavi pri saginjanju ne treba da bude vaša svakodnevnica jer se iza svakog ovakvog stanja krije uzrok koji je potrebno naći i tretirati na pravi način.
novi komentari